Foto: Shutterstock

Svetska meteorološka organizacija (SMO) potvrdila je danas rekordnu temperaturu od 38 stepeni Celzijusa na Arktiku u ruskom gradu Verhojansk 20. juna 2020. godine i to predstavlja još jedan signal za uzbunu o klimatskim promenama.

PROČITAJTE JOŠ:

„Taj novi rekord na Arktiku deo je zapažanja prijavljenih SMO-u o meteorološkim i klimatskim ekstremnim prilikama, i predstavlja alarm o promenama klime“, izjavio je generalni sekretar te agencije UN Peteri Talas i dodao da je 2020. na Antarktiku zabeležen rekord od 18,3 stepeni Celzijusa.

Verhojansk se nalazi oko 115 kilometara severno od arktičkog polarnog kruga i temperatura se na tom području meri od 1885. godine, prenosi Beta.

Taj region istočnog Sibira ima veoma suvu kontinentalnu klimu, što rezultira veoma hladnim zimama i veoma toplim letima.

Foto: Shutterstock

„Istraživanje govori o porastu temperature u regionu, a to je važno za ostatak sveta sa klimatske tačke gledišta. Zbog toga je važno da se ta temperatura stalno prati“, izjavio je izvestilac SMO-a Rendal Serveni.

„Scenario sudnjeg dana“

Naučnici upozoravaju na dramatične promene na jednom od najvećih glečera na Antarktiku i najavljuju da bi te promene mogle dovesti do ozbiljnih posledica već u idućih pet do deset godina, piše BBC.

„Ovakvo otapanje zasad ima ograničen uticaj na globalni nivo mora“, kažu naučnici. Međutim, ističu da postoji dovoljno leda koji bi se mogao otopiti i koji bi mogao da podigne nivo okeana za čak 65 centimetara.

Takav scenario „sudnjeg dana“ verovatno se neće dogoditi skoro, međutim istraživački tim kaže da glečer sada vrlo brzo reaguje na globalno zagrevanje, prenosi Index.hr.

„Doći će do dramatičnih promena na prednjoj strani glečera, verovatno za manje od decenije“, rekao je profesor Ted Skambos, američki glavni koordinator za istraživanje.

Glečer već sada izbacuje 50 milijardi tona leda u okean svake godine.

BONUS VIDEO: Ciklon Šahen pogodio Oman

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar