Foto: Ukrainian 503rd Separate Marine Battalion/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia

Dronovi su u ratu u Ukrajini postali novo smrtonosno oružje. Kako piše britanski Telegraf, kijevske trupe koriste tehnologiju 3D printera kako bi starom ratnom naoružanju udahnuli novi život. Naime, zastarele granate "pojačane" su tzv. plastičnim perajima koje su ih pretvorile u vrlo učinkovite "ubice iz vazduha".

Snimke kako ovim granatama gađaju ruske trupe, objavila je firma „Aerorozvidka“, koja blisko sarađuje sa ukrajinskom vojskom. Upravo je ona proizvela, pa na granate iz sovjetskog doba pričvrstila spomenuta „peraja“. Ovo modifikovano oružje sad vrlo precizno uništava ruske tenkove i druga oklopna vozila.

Radi se protivtenkovskim, ručnim, kumulativnim granatama RKG-3 iz sovjetskog doba koje sad imaju „repna peraja“ iz 3D štampača. Pošto je granata modifikovovana, ona je iz RKG-3 preimenovana u RKG-1600.

Firma „Aerorozvidka“ pravi je primer „vojne start-ap zajednice“ koja je nastala nakon ruske invazije na Ukrajinu, prenosi britanski Telegraf.

Izrasla je iz grupe dobrovoljaca koji rade sa dronovima i IT entuzijasta. Tvrde da su uništili na desetine ruskih tenkova, borbenih vozila pešadije i komandnih mesta od početka rata.

„Skoro ih je nemoguće videti ili čuti sa zemlje“

Dronovi Oktokopteri – nazvani po osam motora i propelera – nose dve granata RKG-1600 koje su postavljene ispod njih. Oni nose i kamere, što znači da su operateri koji se često kriju stotinama metara dajle u stanju da precizno odaberu svoje mete.

Mala velična dronova čini ih gotovo nemogućim da se vide ili čuju sa zemlje, posebno noću. Iako je radio kontrolna veza podložna ometanju ruske opreme za elektronsko ratovanje, takvi sistemi moraju biti usmereni na bespilotne letelice i verovatno će njima upravljati vojnici u vozilima ili zgradama.

Ovakve nove granate već su prozvali „novim snajperistima“ bojnog polja, jer su nevidljive, smrtonosne i ulivaju strah među ruske snage.

Snimci na društvenim mrežama pokazuju kako modefikovane grante padaju na ruske vojnke. Na jednom snimku , RKG-1600 pada kroz otvoreni krov vozila koji su koristile moskovske trupe.

Isplativost 3D štampanja

Upotreba 3D štampanja je nova za ratovanje i verovatno će još neko vreme ostati ograničena na osnovne forme.

PROČITAJTE JOŠ:

Međutim, kako se snaga dostupnih materijala poboljšavala, što znači da su proizvedeni delovi sposobniji da izdrže ekstremne pritiske kada oružje funkcioniše, smatra se da će se tehnika uskoro korisiti u složenijim sistemima.

Osim očigledne taktičke koristi, vojne inovacije će imati i ekonomski uticaj. Sa dronom oktokopterom koji košta oko 10.000 dolara i RKG-1600 za koji se očekuje da će koštati ispod 100 dolara, to je veoma isplativ način borbe protiv će vojske. Svaki ruski BMP-3 košta ko 800.000 dolara.

BONUS VIDEO: Rusi granatirali pozorište u Marijupolju

To je smo oprema. Troškovi posade – u obuci i moralu među širim snagama – biće mnogostruko veći od troškova zamene vozila.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare