Zastave Francuska Srbija
Foto: Shutterstock

Evropski pokret u Srbiji i Evropski pokret Francuske uz podršku Francuskog instituta u Srbiji i Ambasade Republike Francuske u Srbiji, organizovali su danas onlajn konferenciju pod nazivom: Randevu u Evropskoj uniji - EU i javno mnjenje: građani Francuske i Srbije o procesu proširenja EU. Učesnici debate su na kraju konferencije odgovarali na pitanja portala Nova.rs

PROČITAJTE JOŠ:

Da li Francuzi žele Srbiju u EU?

Učesnici debate su se složili da je ovo pitanje isuviše kompleksno i daje potrebno da se radi na boljem informisanju građana. Smatra se da ljudi nemaju lično mišljenje na ovu temu, već da njihovi stavovi odražavaju stavove EU.

“Više njih je protiv, ali to nisu razlozi vezani za zemlje Zapadnog Balkana. Treba izbeći zaključke koji su kulturološkog tipa, jer to može naneti štetu“, rekao je Andi Mustafaj, koordinator radne grupe za proširenje u Evropskom pokretu Francuske.

Većina je protiv proširenja, ali učesnici debate smatraju da je to tako jer nemaju dovoljno informacija o ovom pitanju. Potrebno je da se radi na edukaciji i da se otklone strahovi koje građani u EU imaju. U Francuskoj postoji evroskepticizam i građani su se jednostavno udaljili od EU.

Panelisti su se složili da je potrebno vratiti energiju i entuzijazam po ovom pitanju, a da dosta može da učini civilno društvo kada već vlade neće.

„Nalazimo se sada u tom nekom vakumu, gde niko ne mora da se bavi problemima. Međutim, taj vakum neće moći dugo da potraje i da opstane. Ukoliko EU ne dođe ovde, građani će sami otići tamo, rekla je Aleksandra Tomanić, izvršna direktorka Evropskog fonda za Balkan.

Proces vakcinacije u Srbiji protiče bolje nego u Francuskoj, kao što smo imali prilike da vidimo.

Kako Francuzi gledaju na to što su Srbi uzeli i rusku i kinesku vakcinu i nisu se samo oslanjali na vakcine koje je odobrila EU?

Andi Mustafaj je ovde spomenuo važnost simbola.

„Oni su potrebni da bi stvorili jedinstvo između naroda. Međutim, ovde je vakcina negativan simbol. Umesto da nas poveže unela je razdor među stanovništvo. Kako Francuzi vide pitanje vakcinacije u Srbiji? To je vrsta iznanađenja i pitanja u okviru Francuske, da li je naša strategija dobra u odnosu na ono što je odabrala Srbija“, rekao je on.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar