Foto:EPA-EFE/KIM LUDBROOK

Predsednik Južne Afrike Siril Ramaposa će rasporediti više od 70.000 vojnika da patroliraju ulicama velikih gradova da bi primenio karantin u kome se nalaze građani te zemlje, a koji je jedan od najstrožih na svetu.

Karantin u Južnoj Africi je takav da su građani zatvoreni 24 sata, osim ako idu kod lekara ili u nabavku – zabranjeno je šetanje ljubimaca, kao i vežbanje. Izvođenje vojnika na ulice je jedna od najvećih vojnih akcija koje je ta zemlja imala u svojoj novijoj istoriji.

To je štap za Rafamozinu „šargarepu“ u kojoj je obećao 500 milijardi randa (26 milijardi američkih dolara) koji će biti na raspolaganju ugroženoj ekonomiji zemlje i njenim građanima koji su ostali bez posla.

Foto:EPA-EFE/SUMAYA HISHAM

Fizički karantin u kome se nalaze Južnoafrikanci traje od 27. marta i zaista je usporio širenje novog koronavirusa, sa više od 3.300 zaraženih i 58 umrlih.

Ekonomija zemlje je već bila oslabljena, kada je udarila pandemija.

Foto:EPA-EFE/NIC BOTHMA

Pre krize, čak trećina građana je bilo nezaposleno, a taj broj će se sada samo povećavati. Pad privrede će biti veći od 6 odsto, i milioni su, pored kućnog karantina, gurnuti i na ivicu gladi.

Čak četiri od deset vlasnika biznisa smatraju da neće preživeti karantin.

Pored ekonomskih problema, veoma velika pretnja su i socijalni nemiri, koji će uslediti posle gubitka posla i plata. Oko 2,6 milijrdi dolara je namenjeno građanima kao zajam, a socijalnu pomoć već prima čak 17 miliona stanovnika Južne Afrike.

Foto:EPA-EFE/NIC BOTHMA

Najteži fizički karantin će biti ublažemn 1. maja, ali teško da će građani i tada imati potpunu slobodu kretanja. Otvaranje će se odvijati u fazama, rekao je Rafamoza.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar