Alpaka Džeronimo Foto: Tom Wren / SWNS / SWNS / Profimedia

Dijagnoza tuberkuloze koja je utvrđena kod alpake Džeronima može negativno da utiče na javno zdravlje životinja i ljudi u Velikoj Britaniji. "Zakon je jasan", izjavili su veterinari za Gardijen. Džeronimo bi možda i uspeo da pretekne ovu gadnu bolest, ali ne i zakon: alpaku će ipak uspavati.

Pročitajte još:

Nakon druge pozitivne dijagnoze na tuberkulozu apalki Džeronimu je sudbina zapečaćena: biće uspavan, prenosi Gardijan. Veterinari su izjavili da je „zakon jasan“ i činjenica da je Džeronimo apalka, ne može ga spasiti – pravila koja važe za sve životinje, važe i za njega.

Ova šestogodišnja apalka nalazi se pred „smrtnom kaznom“ zato što predstavlja opasnost za javno zdravlje. Džeronimo je već dva puta bio pozitivan na tuberkulozu goveda (btb), smrtnosnu respiratornu bolest koja decenijama hara engleskim selima.

Vlasnica Helen MekDonald, veterinarski tehničar koja ima farmu alpaka u Glosterširu, dovela je Džeronima sa Novog Zelanda pre četiri godine. Kada je stigao u Veliku Britaniju, bio je pozitivan na tuberkulozu. Od tada je, kako je izjavila, potrošila 80 hiljada funti na advokate pokušavajući da ga spasi.

Borba da se održi u životu zaokupila je javnost. Njegove slike našle su se na mnogim novinskim naslovnicama. Peticija da bude spasen sakupila je 100 hiljada potpisa. Mnoge slavne ličnosti stale su u odbranu apalke. Međutim, zakon je zakon. Niko nije uspeo da ubedi sekretara za ekologiju Džordža Justisa da promeni odluku.

U nedelju je napisao članak za Mejl čime je zapečatio apalkinu sudbinu. Izjavio je da je uspavljivanje životinja koje pate od tuberkuloze „težak ali neophodan poduhvat“, a činjenica da je Džeronimo već dva puta imao pozitivan test predstavlja „jak indikator da je bolestan“.

Sara Tomilson, veterinar i stručnjak za tuberkulozu, rekla je da će Džeronima uspavati u četvrtak bez obzira na aktiviste i njihov planirani protest u ponedeljak.

„Politički gledano, ovo će se desiti. Ništa se ne može promeniti“, izjavila je i dodala da je u ovom slučaju reč o opasnoj bolesti za koju postoje veoma precizni zakoni, jer tuberkuloza utiče ne samo na zdravlje i dobrobit pojedine životinje, već i na javno zdravlje.

Bolest je veoma zarazna i može se preneti na čoveka. „Razumem emocije vlasnice povodom gubitka Džeronima. Ne mogu da tvrdim da je svaka životinja voljena kao ova alpaka, ali uvek je tužno kada moramo da se oprostimo od nama drage životinje“. Istina je da nema naznaka da je Džeronimo preneo infekciju na neku drugu životinju, ali kako je tuberkuloza bolest koja se sporo razvija, druge životinje moraju da se zaštite“, izjavila je Tomilsonova i dodala da „postoje određena pravila da se zaustavi širenje tuberkuloze ali i da se zaštiti cela industrija“.

MekDonald je obećala da će „stati na put svakom kasapinu koji dođe da uništi Džeronima“, i insistira na tome da on ne predstavlja opasnost za druge životinje i ljude. Ona i drugi aktivisti takođe tvrde da test koji je otkrio da alpaka ima tuberkulozu nije prikladan. „Ovde nije samo reč o Džeronimu. Ovde se radi i o suprotstavljanju vlasti koja misli da može da radi sve što poželi“, izjavila je za Sandej Tajms.

Glavni veterinar britanske vlade Kristina Midlemis, opovrgla je ovu tvrdnju: „Testovi koje koristimo na alpakama veoma su specifični i šanse da daju lažni pozitivni rezultat manje su od 1 posto – pogotovu što smo dva puta testirali Džeronima.“

Dok se obe strane međusobno optužuju za prljavu igru, Tomilson se nada da će Džeronimova priča informisati javnost o realnosti sa kojom se suočavaju poljoprivrednici širom zemlje.

„Bilo bi dobro kad bismo uspeli da iskoristimo ovaj publicitet da edukujemo javnost o tome koliko je tuberkuloza svakodnevno štetna za farmere i poljoprivredu, a ne samo za jednu alpaku u ovoj jednoj situaciji“, dodala je .

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram