Donald Tramp Foto:Tanjug/AP Photo/Evan Vucci

U Zapadnom i Istočnom krilu sutra će sve prostorije biti raščišćene; neće biti ni najmanjeg znaka da je tu do pre manje od jednog dana boravila jedna predsednička porodica, neko drugo osoblje i neki sasvim drugi predsednik. Kada izabrani američki predsednik Džo Bajden sutra uđe u Belu kuću, ona će izgledati kao da u njoj nikada nije bio Donald Tramp. Njemu je danas tamo poslednji dan.

Pročitajte još:

Donald Tramp je, u stvari, još samo danas predsednik Sjedinjenih Država. Da nije raspaljivao nasilje ekstremnih desničara, da nije lagao da je pobedio na izborima koje je izgubio, da nije razdvajao novorođenčad od roditelja na granicama Amerike, da nije širio teorije zavere, možda bi sve bilo drugačije.

Ovako, Tramp neće čak otići ni na inauguraciju Džoa Bajdena u podne. On će u sredu napustiti Belu kuću rano ujutru i odleteti u Merilend, gde će u bazi Endruz održati oproštajnu ceremoniju, a potom na Floridu, u svoj Mar-a-Lago da igra golf i pravi se da mu nije stalo što će u Ovalnu sobu sesti neko drugi.

Foto:Tanjug/AP Photo/Matt Slocum

Blumberg piše da je osoblje Bele kuće poslalo pozivnice za događaj, a gostima je poručeno da dođu između šest i sedam časova ujutru.

Na dan inauguracije, potpredsednik Pens i njegova žena takođe će ustupiti mesto Kamali Haris i njenom mužu Dagu Emhofu.

Oni će se useliti u svoju zvaničnu rezidenciju iz 19. veka na posedu Mornaričke opservatorije, nekoliko kilometara od Bele kuće.

Ipak, pre nego što ode – i svoj odlazak, kako se pominje, obeleži odjecima topova – Tramp će obaviti još nekoliko stvari.

Kralj pomilovanja

Dva izvora CNN-a rekla su da je Bela kuća u nedelju imala sastanak oko finalizacije liste za pomilovanje. Tramp je prethodno izdao niz pomilovanja oko Božića, ali ih je suspendovao u danima pre i posle upada njegovih pristalica u Kapitol 6. januara.

Izvori iz Bele kuće otkrili su za CNN da je Tramp pre udara njegovih pristalica na američki Kongres bio u potpunosti usredsređen na brojanje glasova u Elektorskom koledžu kada je potvrđeno da je novi predsednik Džo Bajden. Očekivalo se da finalizuje pomilovanja 6. januara, ali se ipak povukao nakon što je optužen za podsticanje pobune, a potom i opozvan u donjem domu Kongresa.

Foto:EPA-EFE/ROD LAMKEY

Pročitajte još:

Postoji teoretska mogućnost da Tramp u poslednjem trenutku odluči da pomiluje članove svoje porodice, ili čak sebe, mada je njegov advokat Rudi Đulijani rekao da je upad u Kapitol zakomplikovao predsedniku i te planove.

Izvori iz Bele kuće za CNN su takođe otkrili da je predsednik toplo posavetovan da ipak ne pomiluje sebe jer će „izgledati kao da je kriv za nešto“, ali i da se uzdrži od pomilovanja „patriota“, kako je nazvao svoje pristalice umešane u upad na Kapitol. Očito je petoro mrtvih prilikom upada bilo dovoljno da i on shvati da je vrag odneo šalu.

Desetine viših zvaničnika i pomoćnika podnelo je ostavku posle nereda u Kapitol Hilu 6. januara.

Iako će napustiti Belu kuću u sredu rano ujutru, Tramp bi mogao da nastavi da izdaje pomilovanja sve do podneva. To je, sasvim očekivano, dovelo do opšte pometnje među onima koji su mu do samog kraja ostali odani, pošto je sada došao trenutak da naplate svoju lojalnost.

Pitanje je šta će biti s famoznih „100 pomilovanja“, ali se među onima kojima bi predsednik u odlasku mogao da ponudi milosrđe pominje i osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž.

Njujork tajms je u međuvremenu objavio da lobisti u Beloj kući naplaćuju hiljade dolara za urgiranje kod predsednika, ali i da je Đulijani jednom bivšom zvaničniku CIA tražio dva miliona dolara upravo za pomilovanje.

Američki presedan

Tramp je 8. januara, dva dana nakon upada njegovih pristalica u Kapitol, saopštio da neće prisustvovati Bajdenovoj inauguraciji. On će postati prvi živi američki predsednik za više od veka koji je to uradio.

Njegova odluka je presedan u američkoj politici; poslednji put se nešto slično dogodilo 1869, kada tadašnji odlazeći predsednik SAD Endru Džonson nije hteo da ide na inauguraciju svog naslednika.

Donald Tramp Foto:Tanjug/AP Photo/Evan Vucci

Potpredsednik Majk Pens će, međutim, pratiti ceremoniju. Pens je u četvrtak pozvao izabranu potpredsednicu Kamalu Haris da joj čestita i ponudi pomoć ukoliko joj je potrebna, a i Džo Bajden je Pensu poručio da je dobrodošao.

U međuvremenu, Vašington je u opsadnom stanju dok se priprema za inauguraciju 46. predsednika.

Barikade i vojska sa dugim cevima vide se na neverovatnim slikama koje su obišle svet. Strah od nasilja Trampovih pristalica i strah od virusa čine ovu inauguraciju jedinstvenom u istoriji, na mnogo načina.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar