Foto: EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS

Tvit koji je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp danas objavio, a u kojem je saopštio da su on i njegova supruga Melanija Tramp pozitivni na koronavirus i da momentalno ulaze u karantin kako bi se lečili, do temelja je uzdrmao američku politiku i nadolazeće predsedničke izbore koji se u SAD-u održavaju 3. novembra.

Kada se 2016. pričalo o smeni Trampa, ispostavilo se da Republikanci i nemaju jasan mehanizam za smenu predsedničkog kandidata.

Premda Zakon o prenosu prava i obaveza predsednika Sjedinjenih Američkih Država iz 1947. godine jasno definiše ko preuzima predsednički mandat u slučaju da Tramp iz nekog razloga više ne može da obavlja tu dužnost, situacija je nešto kompleksnija kada je reč o nadolazećim predsedničkim izborima.

Pročitajte još:

Nacionalno veće Republikanske stranke može ponovno da otvori proces glasanja za predsedničkog i potpredsedničkog kandidata u slučaju da se nominuje kandidat, u ovom slučaju aktuelni predsednik Tramp, povuče iz konkurencije. Nacionalno veće u tom slučaju može da odluči da promoviše potpredsedničkog kandidata ili nominuje potpuno novu osobu, piše Jutarnji list.

U tom slučaju bi svih 168 članova Nacionalnog veća (tri iz svake savezne države te tri koji zastupaju Vašington D.C., Američku Samou, Guam, Severno Marijansko ostrvo, Portoriko i Američka devičanska ostrva) ponovo glasalo za Trampovu smenu, a predali bi onoliko glasova koliko je teritorija koju je zastupao predao na nacionalnoj stranačkoj konvenciji. Ako članovi Nacionalnog veća iz pojedine savezne države ili teritorija ne bi uspeli da se dogovore oko kandidata, tada bi se broj glasova koji pripada njihovoj teritoriji podelio na tri, svaki bi član glasao po svom pa bi njegov kandidat dobio trećinu glasova te teritorije.

Donald Tramp Foto:EPA-EFE/Yuri Gripas

Ovakav scenario, u ovom trenutku još uvek hipotetički, predstavljao bi presedan, budući da dosad nijedan predsednički kandidat niti jedne stranke pre izbora nije umro, a nije se ni povukao. Poslednji put se nešto slično dogodilo 1972. godine, kada se kandidat za potpredsednika Demokratske stranke Tomas Egleton povukao pre izbora.

Da bi se izabrao novi kandidat na ad hok konvenciji, on mora da prikupi više od pola glasova koji pripadaju svakoj teritoriji.

Aktuelnu situaciju u kojoj se nalaze Tramp i Republikanska stranka dodatno komplikuje slučaj iz 2016. godine, kada su neki Republikanci otvoreno raspravljali o tome treba li povući predsedničku nominaciju koju je Tramp tada izborio. Naime, Vašington Post objavio je početkom oktobra 2016. godine video iz 2005. na kojem se moglo čuti kako Tramp vulgarno govori o ženama i svojim „zavodničkim tehnikama“ koje uključuju hvatanje žena i ljubljenje žena bez pitanja.

Kada se 2016. godine raspravljalo o smeni Trampa, otkriveno je da Republikanska stranka nema jasan mehanizam za uklanjanje kandidata već da je samo obučena za situacije u slučaju da kandidat umre ili da se sam povuče.

Donald Tramp Foto:EPA-EFE/Stefani Reynolds

Deveto pravilo Pravilnika Republikanske stranke koji je vredeo 2016. godine, a na koji i danas upućuje službena stranica Republikanske stranke, kaže da Nacionalno veće ima pravo kandidata za predsednika i/ili potpredsednika u slučaju da ovaj umre, da odbije nominaciju ili u slučaju neke treće okolnosti. Stručnjaci kažu da se to pravilo ne može koristiti kao alat za uklanjanje kandidata, dok drugi kažu da bi se to pravilo moglo interpretirati na razne načine. U slučaju da se kandidat ukloni pomoću liberalnije interpretacije pravila 9, tada bi se pristupilo glasanju koje smo ranije opisali.

Istoričari navode da se pravilo 9 nikada nije koristilo, te da je jedina zamena kandidata između nacionalne konvencije i izbora izvršeno spomenute 1972. godine u slučaju spomenutog Tomasa Egletona.

Pravilo 9 teoretski bi se moglo izmeniti kako bi se olakšalo menjanje kandidata, međutim taj je proces dugotrajan. Kada bi amandman izglasao Stalni odbor Nacionalnog veća Republikanske stranke za pravila, on bi se tada dao na glasanje Nacionalnom veću, te bi na snagu stupio 30 dana nakon što bi ga izglasalo Nacionalno veće. Takođe, Nacionalno veće Republikanske stranke pravila može menjati unutar dve godine od zaključenja nacionalne konvencije.

Kako bi Pens mogao postati privremeni predsednik

Kao i dvojica američkih predsednika pre njega, Donald Tramp bi mogao privremeno da preda vlast svom potpredsedniku ako se pokaže da nije sposoban da obavlja dužnost zbog nekog medicinskog postupka ili lečenja i oporavka od koronavirusa, piše Reuters.

Predsednik Tramp je u petak objavio da je pozitivan na covid-19 te da ide u karantin kako bi smesta započeo proces oporavka.

Prema odlomku 3, 25. amandmana američkog ustava usvojenog 1967. nakon atentata 1963. na predsednika Džona Kenedija, Tramp bi pisanim putem mogao da izjavi da nije sposoban da izvršava svoje obveze.

Iako bi Tramp ostao na funkciji, potpredsednik Majk Pens bi postao vršitelj dužnosti predsednika. Predsednik bi ponovo dobio sva ovlašćenja nakon što pisanim putem izjavi da je ponovo sposoban da ih obavlja.

Četvrti odlomak 25. amandmana nudi mogućnost da se predsednik liši svih ovlašćenja ukoliko, na primer, njegov kabinet smatra da je postao nesposoban za obavljanje predsedničkih dužnosti, ali on do sada nikada nije bio aktiviran.

Predsjednik Ronald Reagan se 13. jula 1985. nakon kolonoskopije odlučio na hirurški zahvat kako bi lekari uklonili predkanceroznu leziju. Potpisao je pismo, ne pozivajući se posebno na odlomak 3, da je svestan njegovih odredbi. Potpredsednik Džordž Buš bio je vršitelj dužnosti predsednika gotovo osam sati, od 11.28 ujutru do 19.22 uveče, kada je Regan potpisao pismo u kojem se izjasnio da je sposoban da ponovo preuzme dužnost.

Predsednik Džordž Buš se 29. juna 2002. pre kolonoskopije, pozvao na odlomak 3 i privremeno predao ovlašćenja potpredsedniku Diku Čejniju. Čejni je bio vršitelj dužnosti predsednika od 7.09 sati do 9.24.

Buš se potom 21. jula 2007. ponovo pozvao na odlomak 3, pre još jedne kolonoskopije, a Čejni je bio privremeni predsednik od 7.16 sati do 9.21. (Hina)

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar