Foto:Rachel Murray / Getty images / Profimedia

Petnaestogodišnja naučnica i pronalazač Gitandžali Rao prvi je dobitnik novog Tajmovog priznanja - "Dete godine". U intervjuu koji je dala holivudskoj glumici Anđelini Džoli, otkrila je kako se zainteresovala za nauku, požalila se kako joj ne ide od ruke "nauka kuhinje" i poručila mladim devojkama: Ako mogu ja, sasvim sigurno možete i vi!

Rao, koja živi i radi u Denveru, u američkoj državi Kolorado, osmislila je niz novih tehnologija uključujući uređaj koji može da identifikuje olovo u pijaćoj vodi, ali i aplikaciju koja koristi veštačku inteligenciju kako bi detektovala nasilje u sajberprostoru.

Pročitajte još:

Pre nego što je dobila Tajmovo priznanje za “Dete godine”, Rao je uvrštena na Forbsovu listu 30 osoba mlađih od 30 godina za doprinos razvoju mobilnih telefona u 2017. godini. Tada je razvila pomenuti uređaj za detektovanje olova u pitkoj vodi. Nekoliko puta je govorila na TED-u, a dobitnica je i drugih nagrada.

Rao je izabrana između 5.000 nominovanih, a žiri je bio oduševljen načinom na koji koristi tehnologiju za borbu protiv društvenih problema.

„Ne izgledam kao tipični naučnik“

U intervjuu za Tajm, koji je vodila oskarovka Andželina Džoli, Rao je istakla “kako ona ne izgleda kao tipični naučnik“.

Gitanjali Rao Foto:printscreen/time.com

 

„Sve što vidim na televiziji su stariji, mahom beli, naučnici. Moj cilj je ne samo stvaranje vlastitih uređaja za rešavanje svetskih problema, nego i to da budem inspiracija drugima da učine isto, jer iz ličnog iskustva znam da nije lako kada u okruženju nemate nikog drugog nalik vama“, rekla je Rao.

„Zbog toga želim da prenesem ovu poruku: Ako ja to mogu, možete i vi, može svako“, poručila je Rao.

Sa 10 godina znala čime želi da se bavi

Gitanjali Rao Foto:printscreen/time.com

Ona je u Zoom intervjuu ispričala Anđelini Džoli da nije postojao određeni trenutak kada je shvatila da je nauka njena strast već da ju je uvek gonila želja da nasmeje nekoga. „To je bio moj svakodnevni cilj, da učinim nekog srećnim. A to se potom brzo promenilo u ‘Kako možemo da unesemo pozitivnost i zajedništvo na planteti na kojoj živimo'“, rekla je ona.

Sa 10 godina je obavestila roditelje da želi da proučava tehnologiju nanocevi i to primeni na istraživanje kvaliteta vode u Denveru i tada je sve počelo.

Aplikacija za tinejdžere – Kajndli

Gitanjali Rao Foto:printscreen/time.com

 

Rao je osmislila i aplikaciju Kajndli (Kindly) koja otkriva nasilje u sajberprostoru uz pomoć AI tehnologije koja identifikuje određene reči i fraze koje se mogu protumačiti kao maltretiranje ili nasilje. Poenta, kaže, nije da se neko kazni več da se nateraju tinejdžeri da razmisle pre nego što kažu nešto zbog čega će se kasnije kajati.

I uspela je da ubedi tinejdžere da sami instaliraju aplikaciju. „Bila sam superoduševljena što su razumeli šta je bio cilj svea toga“, ispričala je ona zvezdi filmova „Neprilagođena“ i „Lara Kroft“.

U intervjuu koji je vođen preko Zoom-a u pauzi učenja, Rao je ispričala i da vodi „inovativne radionice“ sa učenicima iz ruralnih škola, talentovanim učenicama ali i većim organizacijama poput Šangajske grupe za mlade u nauci i tehnologiji i Kraljevske akademije inženjeringa u Londonu.

„Studenti sa kojima radim jednostavno ne znaju odakle da krenu… Ali ako im date tu inicijalnu varnicu, onda se sve promeni… Toliko sam oduševljena kada mi se neko javi i kaže mi da je prisustvovao mojoj radionici pre nekoliko meseci i da je osmislio, na primer, cipelu koja može da pozove policiju“, ispričala je Rao.

Gitanjali Rao Foto:printscreen/time.com

 

Rao se nada da će studirati genetiku i epidemiologiju na Institutu za tehnologiju Masačusets.

Iz sveta i regiona pročitajte i:

Kuhinja – nauka koja joj ne ide od ruke

Priznaje da, iako joj nauka ide od ruke, kuhinja je sasvim druga stvar.

„Iskrena da budem, kod kuće najčešće nemamo jaja, niti brašno pa na internetu stalno tražim recepte za kolače bez jaja, brašna, šećera koje onda pokušavam da napravim. Nije najsjajnije, ali nema veze. Na neki način je i to nauka. Pre neki dan sam ispekla hleb koji je ispao dobro i ponosna sam na sebe“, ispričala je Rao.

Od „Muškarca godine“ do „Deteta godine“

Tajm je počeo sa dodelom nagrade „Muškarac godine“ 1927. godine da mi godinu dana kasnije promenio naziv priznanja u „Osoba godine“. Ovo je, međutim, prvi put da je dodelio nagradu za „Dete godine“.

Prošle godine, klimatska aktivistkinja Greta Tunberg bila je sa 16 godina najmlađa osoba ikada kojoj je dodeljeno ovo priznanje.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram