Foto:EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) optužena je da je skovala zaveru sa italijanskim ministarstvom zdravlja kako bi uklonili izveštaj koji otkriva loše upravljanje zdravstvenom krizom u toj zemlji na početku pandemije koronavirusa. Izveštaj je bio sastavljen kako bi se sprečili novi smrtni slučajevi.

Pročitajte još:

Italija je bila prvo veliko evropsko žarište koronavirusa. Izveštaj, koji je izradio naučnik SZO-a Frančesko Zambon uz pomoć deset evropskih kolega, finansirala je kuvajtska vlada sa ciljem da pruži preko potrebne informacije zemljama koje još nisu bile pogođene koronom.

Nazvan „Izazov bez presedana: Prvi odgovor Italije na kovid-19“, dokument je objavljen na sajtu SZO-a 13. maja, ali je već sledećeg dana uklonjen. U izveštaju od 102 stranice navodi se da italijanski plan za pandemiju nije ažuriran od 2006. godine i da je, zbog nepripremljenosti, početni odgovor bolnica bio „improvizovan, haotičan i kreativan“. Trebalo je dosta vremena da zdravstvene službe dobiju formalne smernice, dodaje se u izveštaju.

Dokument je uklonjen na zahtev Ranijerija Gvere, pomoćnika generalnog direktora SZO za strateške inicijative. Gvera je bio generalni direktor za preventivno zdravlje u italijanskom ministarstvu zdravlja između 2014. i 2017. godine, i stoga je bio odgovoran za ažuriranje plana pandemije u skladu sa novim smernicama koje su postavili SZO i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Gvera je takođe član operativne grupe za borbu protiv korone italijanske vlade.

Zastareli plan

Zastareli plan ključan je element u preliminarnim istragama koje sprovode tužioci u Bergamu – u Lombardiji koja je bila najgore pogođena u prvom talasu pandemije – zbog mogućih tužbi protiv vlasti za nemar. Ukupan broj smrtnih slučajeva od korone u Italiji u nedelju je premašio 60.000, što je najviše u kontinentalnoj Evropi.

Istražitelji takođe koriste izveštaj koji je nakon prvog talasa sastavio penzionisani general vojske Pjer Paolo Luneli, koji je zaključio da se čak 10.000 smrtnih slučajeva može pripisati nedostatku antipandemijskih protokola.

Zambon je pozvan tri puta da razgovara sa tužiocima, ali ga je u tome sprečila SZO, koja je insistirala da on i ostalih 10 istraživača koji su uključeni u izradu izveštaja treba da imaju imunitet od svedočenja. Tužioci su početkom novembra saslušavali samo Gveru, ali sadržaj saslušanja nije obelodanjen.

Nakon prvog poziva upućenog Zambonu i ostalim istraživačima, SZO je rekla da su regionalni tužioci morali da prate diplomatske kanale i da podnesu svoj zahtev preko italijanskog ministarstva spoljnih poslova.

Tužioci su Zambona poslednji put pozvali 10. decembra, ali opet mu je zabranjen odlazak, uprkos tome što je tražio dozvolu.

Pretnje otkazom

„Кada sam primio prvi poziv, prijavio sam ga pravnoj kancelariji SZO-a i ubrzo su mi odgovorili da ne mogu da idem jer sam zaštićen imunitetom, uprkos tome što sam želeo da odem i što imam šta da kažem“, rekao je Zambon „Gardijanu„.

Zambon tvrdi da mu je Gvera zapretio otkazom ako ne izmeni deo teksta koji se odnosi na zastareli plan. Rekao je da uprkos obaveštavanju visokih zvaničnika SZO nije sprovedena interna istraga. Zdravstvena organizacija nije objasnila zašto je izveštaj uklonjen, ali je prošle nedelje u izjavi rekla da „sadrži netačnosti i nedoslednosti“.

korona u požarevcu
Foto: EPA-EFE/FILIPPO VENEZIA

Zambon tvrdi da je mesec dana pre objavljivanja poslao izveštaj Gveri, koji ga je podelio sa italijanskim ministrom zdravlja Robertom Speransom.
Mejlovi koje su u maju Zambonu poslali Gvera i Hans Кluge, direktor SZO za Evropu, takođe sugerišu na pakt sklopljen sa italijanskim ministarstvom zdravlja da se izveštaj drži u tajnosti.

„Ako čak i SZO kritikuje italijansko ministarstvo zdravlja, mislim da ne činimo veliku uslugu zemlji. Ne zaboravi da su nam upravo dali 10 miliona kao dobrovoljni prilog na osnovu poverenja i kao priznanje za ono što smo do sada uradili“, napisao je Gvera u mejlu poslatom 13. maja.

Kluhe je u mejlu poslatom dva dana kasnije napiso da je italijanski ministar zdravlja „veoma razočaran“.

„Kuvajt je srećan, a sada nam treba i ministar koji je srećan“, dodao je on.

Iz sveta i regiona čitajte i:

Italija negira optužbe

Italijansko ministarstvo zdravlja negiralo je bilo kakvu umešanost. „Кoliko znamo, ovo nije zvanični izveštaj SZO i nikada nije poslat ministarstvu zdravlja, koje ga stoga nikada nije procenilo niti komentarisalo. Sve informacije koje se odnose na njega ne potiču iz institucionalnih izvora“, navodi se u saopštenju.

Ako tužioci u Bergamu utvrde da Italija nije na vreme ažurirala svoj pandemijski plan, tada svi ministri zdravlja i premijeri od 2013. godine naovamo rizikuju da se nađu pred sudom.

„Italija nije bila spremna za Kovid, bilo je puno improvizacija. Moramo da saznamo zašto imamo toliko mnogo žrtava u poređenju sa drugim zemljama“, rekao je ove nedelje glavni tužilac Antonio Čjapani.

Zambon je rekao da su informacije sadržane u njegovom izveštaju mogle da pomognu u spašavanju života u zemljama koje su se sa pandemijom suočile nakon Italije.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar