Foto: EPA-EFE/JOHN THYS

Mađarski premijer Viktor Orban odao je priznanje nedavno preminulom pilotu mađarske ratne 101. eskadrile iz vremena Drugog svetskog rata, poznatije kao Pume, Endru Franku, koji je umro u 97. godini, kao poslednji preživeli pripadnik te zloglasne jedinice koja se borila na strani nacističke Nemačke.

U čast tog „nacističkog pilota“ nad Budimpeštom su proletela tri Gripena mađarskih zračnih snaga, a sam Orban nazvao ga je vitezom i herojem, pa je i uskliknuo i slogan te jedinice: „Naš zapovednik je hrabrost, a naš drug – sreća“. Na kraju je rekao da su „heroji Pume leteli u nebeskom stroju“.

Piloti Puma su, leteći na nemačkim lovcima ‘Messerschmitt Bf 109’, oborili 108 američkih bombardera i lovaca iznad Mađarske i Austrije. Letačka jedinica osnovana je u martu 1944. godine nakon što su u strahu od Crvene armije, koja se već približavala granicama istočne Evrope, Hitlerove trupe ušle na područje Mađarske. Endre Franko pristupio je jedinici u 21. godini i nakon samo nekoliko sati obuke poslat je u prve borbene akcije, a u maju 1945. američki vojnici zarobili su ga na austrijsko-nemačkoj granici. Američka istoričarka mađarskog porekla Eva Balof smatra da je sramotno što je Orban odao priznanje Franku, smatrajući to ne samo njegovom rehabilitacijom, nego simbolično i revizijom istorije i mađarskog učestvovanja u Drugom svetskom ratu na strani sila Osovine.

Pročitajte još:

Naime, Orban već godinama nastoji da rehabilituje ratnog vođu Mađarske, admirala Miklosa Hortija, o kojem govori kao o „velikom rodoljubu“, nastojeći da umanji učestvovanje i njega i Mađarske u holokaustu u kojem je stradalo gotovo pola miliona mađarskih Jevreja koje su tokom 1944. i 1945., dakle kada se praktično već znao ishod rata i pobednik, deportovali u nacističke koncentracione logore smrti (uglavnom u Aušvic).

Horti je počeo deportaciju Jevreja, ali ga je u septembru 1944. godine, kada je Crvena armija već oslobodila Rumuniju, Bugarsku i Srbiju, državnim udarom smenila mađarskog nacistu Ferenca Salasia, vođa Strelastih krstova.

Orbanova reviziona istorijska mašinerija iz tog razloga želi da sa Hortija skine „breme“ odgovornosti za progon Jevreja, ali deportacije su, kao što znamo, počele tokom njegove vlasti.

Podsetimo, Mađarska je pristupila Trojnom paktu 1940. godine, a kao nagradu dobila je delove teritorije Slovačke, Rumunije i područja Kraljevine Jugoslavije.

Nedavno je podignut i spomenik s popisom „oduzetih“ teritorija. Na tom memorijalnom nostalgičnom spomeniku popisano je ukupno 12.500 gradova, sela i opština, među kojima i mnoga hrvatska mesta sve do Rijeke, koji su do 1920. godine pripadali Mađarskoj, odnosno Austro-Ugarskoj Monarhiji. Orbanova vlada platila ga je 16 milioma evra, a u središtu velikog kompleksa, Spomenika nacionalnog jedinstva, gori večni plamen.

Orban ima pozitivan stav prema Miklosu Hortiju i promenio je ime države iz Republika Mađarska u Mađarska kako bi naglasio istorijski kontinuitet državnosti bez obzira na oblik državnog uređenja.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare