Foto: AFP / AFP / Profimedia

Burundi je u Srbiji verovatno poznat kao jedna od zemalja koje su povukle priznanje Kosova, u svetu kao zemlja u kojoj mrtvi glasaju na izborima, a sada se našla u središtu pažnje pošto je saopšteno da je po mnogočemu kontroverzni predsednik Burundija Pjer Nkurunziza umro, i to, kako mnogi veruju, od koronavirusa.

Afrički medij Mejl&Gardijan objavio je tekst sa naslovom „Predsednik Burundija stavio je politiku ispred pandemije; sad je mrtav“ koji najbolje ilustruje kako je Nkurunziza samog sebe prešao.

Pre samo nekoliko dana je otišao na odbojkašku utakmicu, a ubrzo potom, predsednik poznat po tome da je redovan gost na fudbalskim terenima i toliki ljubitelj sportske odeće da je prošlog meseca došao na glasanje u Adidas trenerci, počeo je da se oseća loše.

Odmah je primljen u bolnicu i u nedelju se činilo da mu se stanje popravlja. A onda je preminuo.

Foto: AFP / AFP / Profimedia

U ponedeljak ujutru je pretrpeo srčani udar posle kojeg mu se stanje naglo pogoršalo i lekari nisu uspeli da ga spasu.

Izvesno je da Pjer Nkurunziza nije baš planirao da ovako ode s predsedničke funkcije. Nije, tačnije, ni planirao da uopšte ikad ode. Pošto je 2015. godine uredio izborni sistem po svojoj meri kako bi obezbedio još jedan mandat, već 2018. godine je praktično na silu progurao ustavne izmene koje su mu omogućile da vlada još duže.

Time je pokrenuo talas nasilja, a naoružane milicijske grupe povezane sa vladajućom partijom su prećutno ovlašćene da muče, siluju i ubijaju građane. Stotine hiljada građana je izbeglo iz zemlje tada i većina njih su i danas izbeglice.

Vladao je kao strongmen – bez trunke tolerancije za protivnike, s prezirom prema slobodnim medijima i svemu što čini jedno liberalno građansko društvo.

Ekstremno nasilje Nkurunzizi nije donelo poštovanje i poverenje građana, iako se verovatno tome nadao – a ni njihove glasove. Postao je toliko omražen da su generali i zvaničnici iz njegove stranke prošle godine oborile zakon koji mu dopušta da ostane na vlasti. Rekli su mu da ne žele da rizikuju sa njegovom kandidaturom za predsednika zato što će izgubiti, sve i da čitav izborni proces i svi uslovi budu na njegovoj strani.

Foto: Evrard Ngendakumana / Avalon Editorial / Profimedia

To je verovatno bio snažan udarac za Nkurunzizin krhki ego o kojem najbolje govore one priče da sujednom tri devojčice školskog uzrasta uhapšene jer su u knjigama žvrljale po njegovoj slici ili da su dvojica fudbalskih sudija optužena za „zaveru protiv predsednika“ pošto mu u prijateljskom meču koji je igrao nisu svirali faul.

Pošto nije imao neku valjanu alternativu, predsednik je nevoljno pristao da se povuče, ali je zato preduzeo sve što je bilo u njegovoj moći da i posle toga ostane uticajan i, podrazumeva se, bogat. Ovenčao se titulom „vrhovnog vođe, šampiona patriotizma i srcem liderstva“ i stavio u džep više od pola miliona dolara. Državi je ostalo da mu pokloni jednu luksuznu vilu i isplaćuje mu platu sve dok je živ.

Politika u pandemiji

Izbori su došli i prošli 20. maja, a Nkurunzizin naslednik Evariste Ndajišimje – koji se, kao i Nkurunziza, na političkoj lestvici uspeo u vreme građanskog rata u Burundiju i takođe voli da nosi trenerke – odneo je pobedu uprkos svim optužbama za nepravilnosti tokom izbora. Ustavni sud je takođe uvažio izborne rezultate i Nkurunziza je trebalo da Ndajišimjeu preda vlast u narednim nedeljama.

Foto: AFP / AFP / Profimedia

Međutim, dok su se Nkurunziza i njegovi prijatelji i saveznici igrali politike, Burundi je ponirao u još jednu krizu. Pošto Nkurunziza nije hteo da dopusti da koronavirus poremeti njegove planove i političku tranziciju koja će se dogoditi, njegova administracija je odlučila da ignoriše problem.

O socijalnoj distanci nije bilo reči ni u formi preporuke. Politički mitinzi su se nastavljali, utakmice su se igrale, a vlada je čak proterala Svetsku zdravstvenu organizaciju iz zemlje pošto je SZO dovela u pitanje zvanične statistike o broju zaraženih. U tom trenutku je navodno bilo 83 potvrđena slučaja, a zdravstveni radnici u Burundiju kažu da je broj zaraženih mnogo, mnogo veći.

Među onima koji su i zvanično testirani pozitivno je i predsednikova udovica, Deniz Bucumi Nkurunziza. Ona je prebačena u Keniju na lečenje, a sva trojica telohranitelja iz njene pratnje takođe su testirana pozitivno.

Foto: Tchandrou Nitanga / AFP / Profimedia

Stanje u kojem se nalazila prva dama podstaklo je glasine da je i predsednik Nkurunziza zaražen. Neki lokalni mediji su preneli tu pretpostavku kao činjenicu, mada nije bilo zvanično potvrde i u saopštenju vlade o predsednikovoj smrti se koronavirus i dalje ne pominje.

Burundi je izgubio svog „vrhovnog vođu i šampiona patriotizma“, ali je možda konačno dobio priliku da reaguje i ozbiljno se pozabavi pandemijom. Sada kada nema Nkurunzize, možda Burundi iskoristi priliku da se u potpunosti reši trulog i nasilnog sistema kojim je pokojni Nkurunziza predsedavao.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar