Foto: TANJUG/AP Photo/Laetitia Notarianni

Istraga o podmetanju požara u katedrali u francuskom gradu Nantu pokrenuta je odmah po lokalizovanju vatrene stihije. Sumnja se da je ljudski faktor kriv za uništenje vitraža i orgulja na ovoj svetinji iz 15. veka.

„Ono što je sigurno je da su postojala tri različita žarišta požara, u šta sam se i sama uverila“, kaže gradonačelnica Nanta Johana Roland komentarišući kako je došlo do vatre u katedrali Svetog Petra i Pavla.

Kako je preneo CNN, rukovodilac vatrogasne službe Loran Ferlej rekao je na brifingu za novinare ispred katedrale da plamen nije toliko velik kao onaj koji je zahvatio katedralu Notr Dam u aprilu 2019. godine, a ni šteta nije tih razmera.

„Mogu da potvrdim da nismo u situaciji kao sa Notr Damom, nije stradao krov. Šteta je koncentrisana na orguljama koje su, čini mi se, potpuno uništene. Njihova platforma je veoma nestabilna i može se srušiti„, rekao je Ferlej.

On je dodao da su na mestu događaja 104 vatrogasca, koji će tamo, za svaki slučaj, ostati tokom celog dana.

Slike i video snimci sa lica mesta prikazivali su narandžasti plamen i dim koji je plamteo kroz prednje prozore ove gotske građevine.

Foto: TANJUG/AP Photo/Laetitia Notarianni

Francuski predsednik Emanuel Makron, koji se nalazi u Briselu, tvitnuo je reči podrške vatrogascima koji su u obuzdali požar.

„Posle Notr Dama, katedrala Svetog Petra i Pavla, u srcu Nanta, u plamenu je. Podrška našim vatrogascima koji preduzimaju sve rizike da spasu ovaj gotski dragulj vojvodskog grada“, napisao je šef Francuske.

Premijer Žan Kasteks izrazio je takođe na Tviteru solidarnost sa stanovnicima Nanta:

„Mislim da su naši vatrogasci hrabri da zaustave vatru u katedrali u Nantu. Uveravam ih u svoju podršku i duboku zahvalnost“.

Osvrćući se na prethodni požar u ovoj katedrali koji se desio 1972. godine, gradonačelnica Nanta rekla je da on deluje neuporediv sa ovim požarom koji je manji.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar