Foto: Dan Kitwood / AFP / Profimedia

Kina je danas naredila zatvaranje konzulata SAD-a u Čengdou i to je za sada poslednja kap u čaši punoj sukoba ove dve zemlje, a tenzije rastu još od početka pandemije koronavirusa, kada je američki predsednik Donald Tramp optužio Kinu da je namerno zataškavala informacije o zarazi.

Prethodno je Vašington prisilio kineski konzulat u Hjustonu da prestane sa radom.

Prisilno zatvaranje konzulata

U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova navodi se da su američke diplomate u Kini obaveštene u petak ujutru da Peking oduzima dozvolu za konzulat Čengdoua na jugozapadu Kine, kojem je naređeno da „zaustavi sve poslove i aktivnosti“.

Dodaje se da su SAD „jednostrano izazivale incident“ naređujući zatvaranje kancelarije u Hjustonu, što je iz Pekinga protumačeno kao da „ozbiljno krše međunarodno pravo i osnovne norme međunarodnih odnosa“.

„Trenutna situacija između Kine i Sjedinjenih Država je nešto što Kina ne želi da prihvati, a odgovornost je u potpunosti na Sjedinjenim Američkim Državama“, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova.

Foto: Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia

„Još jednom pozivamo SAD da odmah ponište pogrešnu odluku o stvaranju neophodnih uslova za povratak bilateralnih odnosa u normalu.“

Na današnjoj redovnoj konferenciji za štampu, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin, optužio je osoblje u konzulatu Čengdoua „za mešanje u unutrašnje stvari Kine i nanošenje štete kineskim nacionalnim bezbednosnim interesima“.

Vang je dodao da je zatvaranje Čengdoua „legitiman i neophodan odgovor“ na SAD, koji traže da kineski konzulat u Hjustonu bude zatvoren. Američki zvaničnici međutim izneli su slične optužbe zbog kineskih diplomata koji, kako kažu, izlaze izvan svojih dužnosti i bave se špijunskim aktivnostima.

Foto: Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Profimedia

Odmazda ambasadora

Čengdou, glavni grad kineske provincije Sečuan, je jedna od najvažnijih diplomatskih ispostava SAD-a, obuhvata veliki deo zemlje, uključujući tibetansku autonomnu oblast. Konzulat je takođe bio mesto dramatičnog pokušaja poraza 2012. godine od strane šefa policije Čongkinga Vang Lijuna, čije su akcije pokrenule niz događaja koji su doveli do pada visokog zvaničnika Komunističke partije Bo Ksilaija.

Pročitajte još:

U razgovoru za CNN uoči najave, Džejms Grin, kineski analitičar iz Džordžtauna i bivši američki diplomata, rekao je da je, s obzirom na to da je Vašington nedavno „udario“ sankcije kineskim zvaničnicima zbog kršenja ljudskih prava u Tibetu, „zatvaranje konzulata u Čengdou nekome moglo i ići na ruku.“

Posmatrači su ranije sugerisali da bi Peking mogao narediti zatvaranje američkog konzulata i u Vuhanu, koji je neformalno uparen sa Hjustonom i najnovijim konzulatom koji je trebalo da bude otvoren u Kini. Međutim diplomate ne rade iz konzulata već nekoliko meseci, pošto su rano evakuisani zbog pandemije koronavirusa. Pokušaji da se vrate na posao bili su sprečeni insistiranjem Kineza da diplomate po dolasku prođu testiranje na koronavirus, potencijalno izloživši svoj DNK kineskim službama bezbednosti, a ne kako bi pokazali negativan rezultat testa.

Foto:Shutterstock

Mun: „Peking ne želi mir“

Džef Mun, bivši generalni konzul SAD-a u Čengdou (od 2003-2006), koji sada vodi konsultantske pregovore sa Kinom, rekao je da je izbor prestonice Sečuana pokazao da se Peking opredeljuje za „nastavak eskalacije sukoba umesto da zaustavi ili smiri tenzije.“

„Da je Kina zatvorila konzulat u Vuhanu, stvar bi se tamo možda i završila jer je pitanje u Vuhanu bilo da Kina sprečava američke diplomate da se vrate u Kinu nakon izbijanja Covid-19“, rekao je on.

Foto:Shutterstock

„To bi se moglo rešiti vremenom dok su se tenzije hladile. Čengdou je važan za Vašington, jer je to jedini konzulat u zapadnoj Kini, gde veliki broj američkih kompanija deluje kao deo velike strategije preuređenja koju je pokrenuo Peking“, rekao je Mun.

To praktično znači da će dva američka konzulata u Kini uskoro prestati da rade, dok kineska kancelarija u Hjustonu još uvek radi, a krajnji rok za zatvaranje se približava.

Naime, američki predsednik Donald Tramp sugerisao je da bi mogao da naredi zatvaranje više kineskih konzulata, pri čemu neki službenici FBI povezuju diplomatske odnose sa špijunažom i krađom IP-a od strane Kine u SAD-u. Takođe, federalni tužioci trenutno traže kineskog naučnika optuženog za prevaru sa vizama, za kojeg kažu da se krije u kineskom konzulatu u San Francisku.

Foto:REUTERS/Ng Han Guan/Pool (CHINA – Tags: POLITICS BUSINESS/Guliver

Rastuće tenzije

Podsetimo, odnosi između Kine i SAD-a su se ohladili tokom prošle godine, usred trajnog trgovinskog rata, potom je došlo do pojave pandemije koronavirusa, a zatim i američke kritike kršenja ljudskih prava Kine u Hong Kongu i Sinđijangu.

Američki državni sekretar Majk Pompeo, u četvrtak je u svom obraćanju javnosti u Kaliforniji, naglasio da su uništene političke, diplomatske veze sa Kinom na kojima se decenijama radilo.

„Kako je predsednik Tramp vrlo jasno rekao, potrebna nam je strategija koja štiti američku ekonomiju i naš način života. Slobodni svet mora da trijumfuje nad ovom novom tiranijom“, rekao je Pompeo.

„Istina je da je naša politika, ali i ona drugih slobodnih nacija, oživela kinesku neuspešnu ekonomiju, a sada Peking grize ruke koje su je hranile. Kina je iskoristila naše slobodno i otvoreno društvo.“

Majk Pompeo Foto: EPA-EFE/SHAWN THEW

Najviši američki diplomata nedavno je bio u Evropi gde je okupio vlade evropskih država, kako bi se zauzeo čvršći stav prema Pekingu.

Reagujući na Pompeov govor u petak, Hua, kineska portparolka Ministarstva spoljnih poslova, optužila je Pompea da je „pokrenuo novi krstaški rat protiv Kine u globalizovanom svetu“.

„Ono što on radi je uzaludno, kao mrav koji pokušava da poljulja drvo“, dodala je Hua.

„Vreme je da svi sposobni ljudi širom sveta istupe, kako bi ga sprečili da svetu nanese još više štete.“

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar