hidžab
Foto: EPA-EFE/SHAHZAIB AKBER

Preduzeća mogu da zaposlenim muslimankama pod određenim uslovima zabrane nošenje hidžaba, marame za pokrivanje kose na radnom mestu, presudio je Evropski sud pravde u dva slučaja koje su pokrenule muslimanske žene u Nemačkoj. U oba slučaja žene su suspendovane sa posla zbog nošenja hidžaba. Ovo pitanje je godinama kontroverzno u celoj Evropi i pokazuje velike razlike po pitanju integracije muslimana.

Dve muslimanke, jedna zaposlena u dečjoj ustanovi, a druga blagajnica u trgovačkom lancu Miler, nisu nosile marame kada su počele da rade, već su se na to odlučile nekoliko godina kasnije, po povratku sa porodiljskog odsustva. Rečeno im je da to nije dozvoljeno, a zatim su suspendovane. Takođe im je rečeno da mogu da dođu na posao samo ako nisu pokrivene maramom ili budu premeštene na drugo radno mesto, stoji u sudskim dokumentima.

Sud je morao da odluči da li je to kršenje slobode veroispovesti ili kršenje slobode poslovanja i želja poslodavca da se svojim kupcima predstavi na neutralan način. Sud EU doneo je odluku da se radi o ovom drugom.

„Zabrana nošenja vidljivih oblika izražavanja političkih, filozofskih ili verskih uverenja na radnom mestu može se opravdati potrebom poslodavca da se korisnicima predstavi na neutralan način ili da spreči socijalne sporove“, rekao je sud.

Ranije je Centar za brigu o deci sa posebnim potrebama zamolio jednog zaposlenog da ne nosi ogrlicu sa krstom. Nakon presude Evropskog suda, na nacionalnim sudovima je da daju konačnu reč i odluče da li postoji diskriminacija. Više od pet miliona muslimana živi u Nemačkoj i oni su najveća verska manjinska grupa. Međutim, u Austriji je Ustavni sud presudio da je zakon koji zabranjuje nošenje marama u školama devojčicama mlađim od 10 godina diskriminatorski.

Francuska, u kojoj živi najveći broj muslimana u Evropi, zabranila je hidžabe u javnim školama 2004. godine, a 2014. godine francuski Vrhovni sud presudio je da se da otkaz muslimanki u privatnom vrtiću, koji striktno sprovodi princip sekularizma, jer nije želela da skine maramu sa glave. Francuska je takođe zabranila nošenje burke u javnosti 2010. godine, kao i niz drugih zemalja, poput Austrije 2017. godine, Danske 2018. godine, Holandije 2019. godine i Švajcarske na referendumu u martu ove godine.

BONUS VIDEO: Okupljeni građani formirali „živi zid“ oko gradilišta

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare