Džo Bajden Foto:EPA-EFE/Yuri Gripas

Senat je u subotu usvojio plan predsednika SAD Džoa Bajdena za oporavak od pandemije Kovida-19 vredan 1,9 hiljada milijardi dolara, nakon celonoćnog zasedanja na kojem je među demokratima najviše neslaganja bilo oko pomoći za nezaposlene, a republikanska manjina nije uspela u pokušajima da progura tridesetak amandmana.

PROČITAJTE JOŠ:

Paket uključuje 400 milijardi dolara za jednokratne isplate većini Amerikanaca u iznosu od 1.400 dolara, 300 dolara nedeljno za produžene naknade za 9.5 miliona ljudi koji su u krizi ostali bez posla i 350 milijardi dolara pomoći državnim i lokalnim vlastima kojima su se zbog pandemije smanjili proračuni, prenosi Hina.

Plan je u Senatu prošao sa 50 glasova ‘za’ i 49 ‘protiv’, a nijedan republikanac nije glasao za jedan od najvećih paketa podsticaja u istoriji SAD-a.

Borba nije gotova jer se zakon mora vratiti u Predstavnički dom koji je pre nedelju dana odobrio nešto drugačiju verziju.

Sukob u demokratskoj stranci oko naknada za nezaposlene i celonoćni napor republikanaca da izmene zakon, za koji ankete pokazuju da ga podržava šira javnost, oslikava teškoće koje će Bajden imati u donošenju nekih drugih politika u Kongresu.

Zakon je prioritet za Bajdena nakon što je koronavirus usmrtio više od 520 hiljada Amerikanaca.

Raspava i glasanje trajali su rekordnih 11 sati i 50 minuta, najduže u modernoj eri.

Demokrate su nastojale da ispregovaraju visinu iznosa pomoći za nezaposlene kako bi zadovoljili centriste.

Produžene isplate za nezaposlene pokazale su se najspornijim delom zakona. U verziji koja je u prošlu subotu prošla u Predstavničkom domu tražilo se 400 dolara nedeljno, no kompromisom se ta pomoć smanjila na 300 dolara.

U tom je tekstu predloženo i dvostruko povećanje minimalne satnice od 15 dolara, što je Senat takođe odbio.

Umerene demokrate strahovale su da će veće beneficije za nezaposlene i povećanje minimalne plaće naštetiti firmama u ruralnim državama.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar