Foto:AP Photo/Patrick Semansky

Američki predsednik Donald Tramp više puta je najavio da neće pristati na miran transfer vlasti ako se po okončanju brojanja glasova ispostavi da je njegov protivkandidat, demokrata Džo Bajden, osvojio većinu.

Dešavanja oko američkih izbora pratite na našem blogu.

Dok Amerika iščekuje konačne rezultate neizvesnih izbora, Amerikanci sada moraju da razmotre šta će se dogoditi u slučaju da Bajden pobedi – što je prema poslednjim podacima vrlo moguće – a Tramp odbije da prizna poraz.

Pročitajte još:

Predsednik je toliko puta nagovestio da neće prihvatiti rezultate izbora, da je izazvao nervozu kod mnogih koji su sada uvereni da se Tramp nije šalio.

Proteklih šest meseci Tramp je više puta odbio da obeća da će mirno predati vlast, govoreći svaki put da je jedini način da izgubi, ako izbori budu namešteni.

Isti stav pokazao je i 2016., ali ove godine sa kašnjenjem rezultata, američki predsednik ima više prilike da tvrdi kako su izbori namešteni, ali i da proglasi pobedu iako zvanični rezultati još nisu stigli

Tramp je u julu postavio osnove za osporavanje izbora. U intervjuu za Foks njuz Tramp je na pitanje da li će prihvatiti izborne rezultate rekao: „Videćemo. Neću tek tako da kažem da. Ali neću tek tako da kažem ne“.

U avgustu, Tramp je pristalicama poručio da je jedini način da izgubi taj ako izbori budu namešteni. „Zapamtite to. Jedini način da izgubimo je ako izbori budu namešteni“, rekao je on u Viksonsinu, a sličnu poruku je ponovio i u septembru i tokom prve predsedničke debate.

Foto:EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Koliko je realna Trampova pretnja?

To što su izbori organizovani u vreme pandemije koronavirusa može da pomogne Trampu da istera pretnju do kraja. Zbog promena izbornih navika, većeg broja ljudi koji su glasali ranije, kašnjenja rezultate, tehničkih problema na biračkim mestima – zbog svega toga Tramp može da priča o izbnoj prevari i krađi i da ga mnogi i čuju.

Korišćenje konfuzije

Tramp bi mogao da iskoristi konfuzne zakone koji u pojedinim državama zabranjuju brojanje glasova pre kraja izbornog dana. U nekim ključnim, neodlučnim državama poput Pensilvanije ili Viskonsina, brojanje glasova pristiglih poštom moguće je tek tada. Pošto se tada obavlja i glasanje uživo, izborni rezultati kasne što kandidatu daje mogućnost da proglasi – pobedu.

Uz to, Trampova priča o prevari dodatno muti vodu. Predsednik je pozvao pristalice da glasaju ranije, a u septembru su Trampove pristalice zastrašivale rane glasače u Ferfaksu, Virdžinija.

Tu je i pretnja pravnim akcijama protiv država jer će Trampovi advokati pokušati da dokažu da su glasovi poslati poštom nelegitimni, naročito oni dati na mestima gde je došlo do kvara opreme zbog čega je glasanje produženo. Statistika pokazuje da demokratski birači češće glasaju ranije od republikanaca koji više vole izborni dan.

Donald Tramp Foto:EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS

Iako većina strahuje da je Trampova predizborna kampanja dovela u pitanje legitimitet izbornog proesa, ima i onih koji misle da je predsednik zapravo promovisao rano glasanje i da će jasan rezultat biti uskoro vidljiv, a u tom slučaju Trampove šanse značajno opadaju.

Takođe, ako se tužbe razvuku posle 20. januara ni Bajden ni Tramp neće položiti predsedničku zakletvu, a predsedničke dužnosti preuzima predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa – u ovom slučaju Nensi Pelosi. Imajući u vidu koliko Tramp očima ne može da je vidi, vrlo je moguće da mu ova mogućnost nije ni proletela kroz glavu kada je pokrenuo „pravne lekove“ u nekoliko spornih država.

Barikada u Beloj kući

U vrlo neverovatnom slučaju da Tramp odbije da prizna poraz i zabarikadira se u Belu kuću, za sada se ne zna kome će zapasti dužnost da ga izbaci.

Bajden je u junu rekao da će upotrebiti vojsku da izbaci Trampa. „Obećavam vam, apsolutno sam uveren da će ga sa zadovoljstvom ispratiti iz Bele kuće“, rekao je on lokalnim medijima.

Foto:EPA-EFE/Stefani Reynolds

Vojska ima drugačije ideje.

General Mark Majli, predsedavajući generalštava, rekao je da se njegovi vojnici neće učestvovati u smeni vlasti.

„U slučaju da dođe do sukoba oko bilo kog aspekta izbora, američki sudovi i Kongres su dužni to da reše, ne vojska. Nećemo pogaziti ustav SAD“, rekao je on.

Trampa će, ako izgubi, nekako skloniti – u jednom trenutku će on verovatno i sam otići – ali se Amerikanci (a na neki način i ceo svet) nadaju da do tog scenarija isterivanja i izbacivanja neće doći.

Što bi Tramp rekao: Videćemo.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar