Foto:ecdc.europa.eu

U većini evropskih zemalja tokom poslednjih nekoliko nedelja ponovo skače broj obolelih od koronavirusa. Taman kad smo pomislili da je sve gotovo i da je zaraza pobeđena, ona se agresivno vratila.

Među zemljama jugoistočne Evrope koje su iskusile drugi talas korone, piše Euronjuz su Albanija, Bugarska, Crna Gora, Severna Makedonijai Rumunija, a u ovim državama je tokom avgusta porastao broj slučajeva obolelih od virusa kovid-19 i to drastično u odnosu na period s početka godine, koji se smatra prvim talasom.

Naime, ovde se najviše istakla Srbija koja je prijavila gotovo iste brojeve obolelih i umrlih u julu i avgustu, kao i sredinom aprila, što je čini izuzetkom u ovom delu Evrope.

Čini se da su Hrvatska, Grčka i Malta prošle nedelje imale ekspanziju slučajeva sa mnogo većim brojem obolelih u odnosu na prvi talas s početka godine.

Foto:ecdc.europa.eu

Vraća se korona, nova žarišta

Naime, Belgija, Italija i Velika Britanija, koje su inače među najteže pogođenim evropskim zemljama od strane pandemije koronavirusa, doživljavaju preporod, i broj obolelih i umrlih nije ni približan onom u martu i aprilu.

Međutim, u sredu je Italija prijavila 1.366 novoobolelih od korone, što je najveći broj zaraženih od 12. maja.

Francuska, Poljska, Holandija i Španija će se verovatno suočiti sa mnogo težim drugim talasom koji ih čeka na jesen i zimu, pa su u ovim zemjama već krenule pripreme za dolazak novog naleta zaraze i akcije za njeno suzbijanje.

Foto:ecdc.europa.eu

Francuzi u strahu od drugog talasa

U Francuskoj je u sredu prijavljeno 5.429 novih slučajeva obolelih, a poslednji put kada je taj broj dostigao 5.000, bilo je 14. aprila. Iz straha da već ulazi u drugi talas, Francuska sada obavezuje svoje građane da nose maske na svim radnim mestima, od pariskog poslovnog okruga do fabrika u pokrajinama, jer pokušava da obuzda rastuće virusne infekcije, ali i da izbegne gašenje ekonomije.

Takođe Ministarstvo rada obavezuje sve radnike da nose maske dok su na poslu, a taj potez usledio je nakon što je broj novoobolelih na dnevnom nivou u Francuskoj skočio preko 3.000 tokom prošlog vikenda, što je prvi put od maja. Broj obolelih od virusa u bolnicama, na odeljenju intenzivne nege i u staračkim domovima ponovo je počeo da raste.

Foto:ecdc.europa.eu

Nove mere

Francuska je trenutno najpogođenija zemlja Evrope koronavirusom. Od 1. septembra, maske će takođe biti potrebne u svim zatvorenim radnim prostorima, uključujući kancelarije, hodnike, sale za sastanke i svlačionice, prema novim vladinim pravilima.

Pročitajte još:

„Najnovija naučna saznanja o mogućem riziku prenošenja virusa dovode nas do toga da moramo sistemski uvesti nošenje maski u zatvorenim, zajedničkim radnim prostorima“, rekao je Laurent Pietrazevski, državni sekretar za zdravstvo radnika.

Javna okupljanja, porodični odmori, zabave i drugi letnji događaji,doveli su do drugog talasa epidemije, što je izazvalo veliku zabrinutost uzemlji koja je već imala previše žrtava.

Ministarka rada Elizabet Born rekla je da su potrebne nove mere da bi se osigurala „zaštita zdravlja radnika i kontinuitet ekonomske aktivnosti“.  Sindikati su zagovarali veću zaštitu od virusa, a radnici u muzeju Luvr, Amazon France i drugim, napustili su posao ove godine jer kažu da njihovi poslodavci nisu učinili dovoljno da ih zaštite. Francuska vlada takođe preporučuje – ali ne zahteva – da zaposleni rade kod kuće ako mogu.

Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Krivulja u Nemačkoj skače

Koronavirus se agresivno vratila i u Nemačku, koja je novo žarište virusa.

Svakog jutra državni epidemiološki Institut Robert Koh (RKI) objavljuje koliko je novozaraženih koronavirusom u Nemačkoj. Krivulja opet ide na gore: 561, 1.390,1.510, 1.707, 2.043… To su brojevi od prošle nedelje. Na početku sedmice brojke su uvek manje, ne zbog toga što se preko vikenda niko ne zarazi, već zato što sva pokrajinska predstavništva ne dostavljaju vrednosti od vikenda, što je samo jedna od nemačkih federalnih specifičnosti, piše DW.

„Korona se vratila punom snagom“, upozorava bavarski premijer Markus Zeder. I dodaje: „Moramo ponovno da povučemo uzde“. Kao i tokom proleća, Nemačkoj preti eksponencijalni rast krivulje novih zaraza. Zeder zato želi da uvede jedinstvena pravila za čitavu Nemačku, bar što se tiče obaveze nošenja maski, visine kazni za nepridržavanje pravila i dozvoljenog broja osoba na privatnim i javnim događajima.

„Ako ne uvedemo jedinstvene mere, velika je verovatnoća da nećemo biti u stanju da sprečimo negativan razvoj događaja“, zaključuje bavarski premijer.

Foto:EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Ko nema masku plaća 50 evra

„U najvećem delu Nemačke minimalna kazna za nenošenje maske biće 50 evra kako bi se sprečilo širenje koronavirusa“, rekla je kancelarka Angela Merkel nakon onlajn sastanka sa guvernerima saveznih država.

Angela Merkel Foto:AP Photo/Michael Sohn

Zvaničnici su sredinom prošle nedelje odlučili i da zabrane velika okupljanja, odnosno proteste protiv mera za koronavirus, pa su juče naglo promenili odluku. Naime, odobrili su održavanje protesta, ali pod određenim uslovima.

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare