Sajid Javid Liz Truss Boris Dzonson Rishi Sunak
Foto:EPA-EFE/VICKIE FLORES/EPA-EFE/ANDY RAIN

Nakon priznanja britanskog premijera Borisa Džonsona da je bio na proslavi koja je organizovana u njegovoj rezidenciji u maju prošle godine tokom strogog lokdauna, pozivi za njegovu ostavku stižu sa različitih strana - uključujući i njegovu Konzervativnu stranku. Premijer se izvinio, ali čini se da to nije mnogo pomoglo, pa se britanska javnost već uveliko bavi njegovim potencijalnim naslednicima. Kao favorit figurira Liz Tras, aktuelna ministarska spoljnih poslova, a među „jačim“ imenima su i ministar finansija Riši Sunak i ministar zdravlja Sajid Džavid.

Liz Tras

Šefica diplomatije Liz Tras (46) redovno je u vrhu anketa kada je reč o političarima iz Konzervativne stranke. Čini se da glasači obožavaju njenu retoriku, a ona i njen tim brižno vode računa o imidžu i načinu na koji se predstavlja u javnosti. Tras se zalaže za slobodnu trgovinu, a pripisuju joj se i zasluge za potpisivanje niza trgovinskih sporazuma nakon Bregzita.

Pročitajte još:

Zanimljivo je da je Tras bila ključna figura za potpisivanje Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji između Srbije i Ujedinjenog kraljevstva, Velike Britanije i Severne Irske. Dokument vredan 800,4 miliona evra u aprilu ove godine u Beogradu ratifikovale su britanska ambasadorka u Srbiji Šan Meklaud i srpska ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, što je Trasova objavila na Tviteru.

Riši Sunak

Drugo najčešće pominjano ime je ministar finansija Riši Sunak (41), ali njegova popularnost među Torijevcima je u padu u poslednje vreme – a oni su ti koji donose konačnu odluku.

Sunak je sin indijskih imigranata, lekara i farmaceuta, koji su godinima živeli u Africi, nakon čega su se preselili u Englesku. Završio je neke od najprestižnijih privatnih škola, a pre nego što je ušao u politiku radio je za „Goldman saks“.

Kada je reč o ekonomiji, što je Sunakova struka, zauzima značajno drugačiji stav od Džonsona. Sunak favorizuje niže poreze i stroža ograničenja javne potrošnje, a zanimljivo je da je sva tri puta glasao za predlog sporazuma o Bregzitu koji je bivša premijerka Tereza Mej postigla sa Briselom.

Foto: EPA-EFE/VICKIE FLORES

Džonson je, sa druge strane, bio najveći kritičar tog sporazuma, čak do premijerske fotelje koju je nasledio od Tereze Mej, došao je obećavajući da će postići bolji sporazum ukoliko ga poslanici poslušaju i odbiju dogovor koji je Mej napravila.

Sajid Džavid

U top tri kandidata kotira se i Sajid Džavid, aktuelni ministar zdravlja. Zanimljivo je da je na tu poziciju došao praktično na isti način kao što bi to mogao da bude slučaj ako postane premijer – nakon skandala svojih prethodnika koji su kršili korona mere tokom strogog lokdauna.

Sajid Dzavid
Sajid Džavid Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Naime, Džavid je postao ministar zdravlja u junu 2021. godine nakon što je Met Henkok uslikan kako se grli i ljubi sa sekretaricom Džin Koledejnželo. Pored preljube, jer je Henkok u tom trenutku bio oženjen, javnost mu je zamerila to što je u to vreme upozoravao Britance da „uvek budu na dva metra od ljudi sa kojima ne žive“, a sam je kršio te mere – slično kao Džonson sada, ako izuzmemo preljubu.

Džavid, koji važi za vernog vojnika Torejevaca i nekoga ko doslovno sprovodi ideologiju stranke, već je jednom napuštao Džonsonov kabinet 2020. godine i to uz „vatromet“. Kako su medji tada naširoko pisali, Džonson je od Džavida, u to vreme ministra finansija, tražio da otpusti neke svoje saradnike, što je on odbio. Čak, navodno je Dominik Kamings, tada Džononova desna ruka, bio taj koji je uručio otkaz jednom od Džavidovih ljudi, zbog čega je ministar finansija navodno bio „modar od besa“. Tokom rekonstrukcije vlade u februaru 2020. godine, Džavid je ostao bez ministarske fotelje.

Godinu dana kasnije situacija je promenila – Džavid se vraća na scenu kao ministar zdravlja, dok je Kamings okrenuo leđa doskorašnjem šefu i počeo da javno iznosi prljav veš iz Dauning strita 10.

Džavidova sadašnja pozicija je ujedno i mač sa dve oštrice kada je u pitanju njegovo potencijalno premijersko mesto. Britanija je trenutno jedno od najvećih korona žarišta u Evropi, sa više od 100.000 zaraženih dnevno i neslavnim rekordom koji su psotavili 5. januara – 218.000 zaraženih. Zbog toga su na snazi oštre zdravstvene mere, koje za posledicu imaju nezadovoljstvo kako građana tako i mnogih torijevskih poslanika i članova stranke.

Inače, Džavid je ranije bio na ministarskim pozicijama u još nekoliko sektora, uključujući i sport i unutrašnje posleove.

Kvasi Kvarteng

U trci za Džonsonovog naslednika nalazi se i ministar energetike Kvarteng, koji se dopada ključnim figurama Torijevske partije. Kvarteng je prvi afroamerički britanski konzervativac koji je vodi vladin resor. Poslanik je postao 2010. godine, ali nije ostvario veći uspeh u godinama Dejvida Kamerona, a svoju priliku dočekao je 2018. godine.

Nadhim Zahavi

Zahavi, koji se trenutno nalazi na poziciji ministra obrazovanja, takođe se solidno kotira u trci za premijersku fotelju. Njegova popularnost porasla je tokom jednogodišnjeg boravka na mestu ministra za vakcine, projekat koji se može smatrati najuspešnijim tokom Džonsonove ere.

Priti Patel

Ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel je kontroverzna ličnost za mnoge, ali njeni desničarski stavovi i veoma tvrd stav po pitanju imigracije čine je privlačnom mnogim Torijevcima.

Obavljala je čitav niz ministarskih funkcija, ali se suočila sa dvogodišnjim izgnanstvom iz “prve klupe”, nakon što je bila primorana da podnese ostavku na mesto sekretara za međunarodni razvoj zbog nezvaničnih sastanaka sa izraelskim zvaničnicima. Džonson ju je vratio kao ministarku unutrašnjih poslova, čak i nakon što je u zvaničnom izveštaju zaključeno da je maltretirala državne službenike.

BONUS VIDEO: Abazović: Ako se Đukanović povuče iz politike, to će biti dobro za Crnu Goru

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar