Kristijan Smit Christian Schmidt
Kristijan Šmit Foto:ELVIS BARUKCIC / AFP / Profimedia

Visoki predstavnik Kristijan Šmit danas je nametnuo izmene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koristeći bonska ovlašćenja.

Šmit je nametnuo takozvane tehničke promene, kojima se unapređuje integritet izbornog procesa, odnosno stvaraju preduslovi za transparentnije i poštenije izbore, što podrazumeva i uvođenje tehnologije za praćenje celokupnog izbornog procesa.

„U Bosni i Hercegovini nema građana prvog i drugog reda, ovde žive tri konstitutivna naroda. Danas naređujem i donosim paket transparentnosti koji garantuje slobodnu i poštenu kampanju i izbore. Ne dozvoljavam ratno huškačku retoriku“, rekao je Šmit u svom obraćanju.

Iako se o tome danima spekulisalo, visoki predstavnik danas nije nametnuo političke izmene izbornog zakona koje se odnose na uvođenje cenzusa od 3 odsto u kantonima za izbor delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH i izbor predsednika i potpredsednika Federacije BiH i zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.

Političke promene, kako je ranije danas najavljeno, stavljene su „na čekanje“ kako bi domaći političari pokušali da postignu interni dogovor o spornim stavkama.

„Ne sme da bude diskriminacije, pozivam odgovorne političare da razgovaraju o tome. Mislim da je pred nama veliki posao nakon izbora 2. oktobra. Doći će ljudi iz Evrope, pitaće gde je napredak“, dodao je Šmit.

Nakon što su mediji prošle sedmice objavili delove nacrta amandmana, brojni političari i građani u entitetu FBiH su se protivili, a cela međunarodna zajednica nije bila oduševljena dokumentom. Čak su i mnogi poslanici Bundestaga reagovali na Šmitove planove izrazivši snažno neslaganje, kao i poslanici EP.

Međutim, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija su otvoreno stali iza Šmita sa porukom da snažno podržavaju sve njegove odluke.

Probosanske stranke u Federaciji BiH danima pozivaju Šmita da ne nameće izmene Izbornog zakona koje zadiru u entitetski ustav jer, tvrde, samo stvara novi problem u Bosni i Hercegovini i uvodi nova diskriminacija u društvu.

***

BONUS VIDEO: Opsada Sarajeva – 44 meseca bola i patnje


***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare