Kazahstan
Foto: EPA-EFE/ALEXANDER KUZNETSOV

Kada su širom Kazahstana izbili antivladini protesti, iskusna aktivistkinja Kulbaršin Erežepova nije dva puta razmišljala o odlasku na glavni trg u Almatiju, kako bi pokazala svoje protivljenje režimu. Ono što nije znala je da je među stotinama okupljenih 5. januara bio njen nećak Margulan Bekteršin (23), koji je prvi put izašao na ulicu.

PROČITAJTE JOŠ:

Nakon što je videla policiju kako puca u demonstrante, počela je da se plaši najgoreg kada se on te večeri nije vratio kući, prenosi Moskov tajms.

„Pretražili smo bolnice i mrtvačnice, dok nismo našli njegovo telo, naslagano među desetinama drugih tela sledećeg dana“, rekla je emotivna Erežepova pokazujući sliku svog nećaka.

Svedoci na trgu su rekli Erežepovoj da je policija njenom nećaku pucala u kuk, a zvaničnici su joj rekli da je preminuo na putu do bolnice.

„Bio je miran student, dobar momak koji je želeo da promeni strašnu situaciju u kojoj se zemlja nalazi“, rekla je Erežepova, koja tvrdi da je njen brat od tada bio pod pritiskom vlasti da ne govori o smrti svog sina.

Kazahstan
Foto: EPA-EFE/ALEXANDER KUZNETSOV

U jeku protesta, ali i sada kada su komunikacije obnovljene – pojavljuju se izveštaji o neselektivnim premlaćivanjima i policijskom mučenju širom zemlje, a aktivisti pokušavaju da utvrde pune razmere vladinog odgovora na proteste.

Najveći i najsmrtonosniji protesti u istorji Kazahstana izbili su 2. januara na zapadu zemlje zbog povećavanja cene goriva. Ubrzo su se proširili širom zemlje i fokus se prebacio na korupciju, nejednakost i nezadovoljstvo bivšim liderom i moći iza trona Nursultana Nazarbajeva.

Nemiri su doveli do smene vlade od strana aktuelnog predsednika Kasim-Žomarta Tokajeva, koji je zatražio pomoć od Rusije kako bi povratio kontrolu nad zemljom.

Na vrhuncu nemira, Tokajev je rekao da je naredio vojnicima da pucaju kako bi ubili demonstrante bez upozorenja. Zvanični broj poginulih je 225, a privedeno je skoro 10.000 ljudi. Vlasti su svoj oštar odgovor opravdale time što su demonstrati u mediji nazivani „banditima i teroristima“.

Kazahstan
Foto: EPA-EFE/STR

Aktivisti za prava, međutim kažu da vlasti kriju informacije o ubijenima i traže odgovore i odgovornost, prenosi Moskov tajms.

„Ne znamo ko je ubijen ni kako su ubijeni. Prinuđeni smo da sastavljamo sopstvene liste“, rekla je Dana Žanaj, aktivistkinja za ljudska prava koja je učestvovala u protestima u Almatiju.

„Svakodnevno slušamo nove priče o ljudima koji su umrli, koji se još vode kao nestali ili su bili mučeni tokom nemira“, rekla je on.

Sergej Šutov (38) rekao je da je uhapšen 11. januaa nakon što je prisustvovao protestima u Atiraju u zapadnom Kazahstanu, u jednom u prvih mesta u kojem su izbili nemiri.

Rekao je da su ga službe bezbednosti dovele u teretanu na periferiji grada gde su ga više puta tukle, kao i desetine drugih.

Kazahstan
Foto: EPA-EFE/ALEXANDER KUZNETSOV

„Molio sam ih da prestanu da me šutiraju. Morao sam da obećam da više nikada neću izaći na proteste“, rekao je Šutov.

Slučajni prolaznici u Alamtiju koji su rekli da nisu bili umešani u nemire, rekli su za Mosko tajms, da su bili na meti vlasti tokom protesta.

Penzionerka Bibigul Ismailova (65) rekla je da se vozila kroz grad sa prijateljicom da joj pomogne oko popravke kuće kada je policija otvorila vatru na njen auto.

„Nije bilo signala tako da nismo imali pojma šta se dešava. Nismo mogli da zamislimo da će pucati. Kako mogu da pucaju na svoj narod? Samo diktatura to može da uradi“, rekla je Ismailova koja u incidentu nije povređena.

Erežepova i drugi demonstranti širom zemlje su rekli da su se tokom protesta pojavile „nasilne organizovane kriminalne grupe“ i okrivile su ih za veći deo masovnih pljački u Almatiju i u drugim gradovijma.

Međutim, oni optužuju vlasti da koriste pretnju agresivnijih elemenata za nesrezmerno razbijanje mirnih demonstracija.

Spolja sve izgleda mirno

Vanredno stanje, koje je početkom januara uvedeno u Kazahstanu zbog nereda tokom masovnih protesta, prestalo je da važi danas.

Kako navode vlasti, red i zakon ponovo su uspostavljeni u svim regionima, ali se antiteroristička operacija nastavlja u pojedinim oblastima, prenosi TAS S.

Kazahstan
Foto: EPA-EFE/STRINGER

Uprkos mirnoj spoljašnjosti, mnogi koji su bili na protestima sada žive u strahu od hapšenja i progona vlasti.

Kazahstanske vlasti podsticale su građane da im šalju snimke protesta kao bi mogle da identifikuju ljude koji su se tamo okupili.

„Samo sedimo i čekamo. Imam spreman kofer kao da je 1937. godina, spremam se da dođu po mene“, rekla je aktivistkinja Žanaj, misleći na vreme represije u sovjetskoj eri pod Staljinom.

„Oni znaju naša lica“, dodala je.

Većina aktivista kaže da je malo verovatno da će Tokajev sprovesti stvarne reforme i da se plaše daljeg gušenja civilnog društva.

„Za Tokajeva nema povratka. Narod Kazahstana je video za šta je ovaj režim sposoban, on ima krv na rukama“, rekao je Aset Abišev, veteran opozicije.

BONUS VIDEO: Sukobi na ulicama Kazahstana zbog povećanja cene goriva

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar