Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Baš kada je svet pomislio da je politička karijera Silvija Berluskonija gotova, živopisni Italijan vratio se u politiku ponudivši krhkoj vladajućoj koaliciji podršku u izglasavanju budžeta.

Ništa nije ukazivalo na to da će se Berluskoni vratiti. Povukao se iz politike posle skandala i presude za utaju poreza, a na čelu desničarske koalicije ga je zamenio Mateo Salvini. Potom je u septembru hospitalizovan zbog korone, a podrška njegovoj Forca Italija partiji se prepolovila od prošlih izbora na svega 7 procenata.

Ali trostruki premijer i sadašnji poslanik ponovo prkosi očekivanjima. Vratio se na političku scenu na velika vrata, pozicioniravši se kao moćni posrednik, istovremeno braneći svoje poslovne interese.

Pročitajte još:

Sadašnja italijanska vlada, koju čine Demokratska stranka i Pokret 5 zvezda, nema dobar položaj i velike su šanse da njihov budžet neće proći na glasanju u decembru. Njihova većina u Senatu se osula nakon što je 16 senatora Pokreta 5 zvezda prešlo u suparnički tabor, a koronavirus je dodatno oslabio njihov položaj, zbog čega im je Berluskonijeva podrška izuzetno značajna.

Sa druge strane, Berluskoni tvrdi da time što podržava budžet dela u nacionalnom interesu, odazvavši se na poziv predsednika Srđa Matarele na dijalog i jedinstvo. „Uvek smo stavljali interese zemlje pre interesa stranke“, rekao je Berluskoni lokalnim medijima.

„U dijalogu smo sa vladom“, rekao je jedan Berluskonijev savetnik. „Ako prihvate naša dva, tri predloga, suštinski važna predloga koji podržavaju frilensere, samozaposlene i zamrzavanje poreza, podržaćemo budžet“, dodao je on.

Ministar ekonomije Roberto Gvaltijeri iz Demokratske stranke kaže da je vlada pristala na predloge Forca Italije, a Berluskonijevu spremnost da pomogne opisao je kao „pozitivnu“.

Problem je u tome što Berluskoni nije poznat kao neko ko daje, a ne očekuje ništa zauzvrat. Šta on ovim dobija?

Foto: EPA-EFE/ANDREA FASANI

Indirektna korist

Vlada je u novembru pomogla Berluskonijevu Mediaset kompaniju usvojivši zakon kojim je sprečen francuski konglomerat Vivendi da ih preuzme. Zakon koji su mediji nazvali „Spas za Mediaset“ prihvaćen je kao isplata za Berluskonijevu podršku.

Vivendi je vlasnik 29 procenata Mediaseta i 24 odsto Telekoma Italija. Na osnovu novog zakona, italijansko regulatorno telo za telekomunikacije pratiće narednih šest meseci kompanije koje rade u medijskom i sektoru telekomunikacija.

Berluskonijev savetnik insistira na tome da Mediaset nije bio deo dogovora, ali priznaje da im je zakon pomogao. „Očigledno je da je došao u dobrom trenutku, ali mi sa time nismo imali nikakve veze“, rekao je neimenovani savetnik.

Ministar za ekonomski razvoj koji je predložio zakon, Stefano Patuaneli iz Pokreta 5 zvezda, kaže da nije postojao nikakav pritisak iz Berluskonijevog kampa i da je pozitivan ishod po Mediaset „indirektan rezultat“ amandmana.

Foto:EPA-EFE/PASQUALE BOVE

Podrška vladajućoj koaliciji pružiće Berluskoniju priliku za politički dobitak, ali i poslovni, smatra Frančesko Klementi, profesor političkih nauka sa Univerziteta Peruđa.

„Može da preuzme zasluge za pomoć samozaposlenima i od njih onda dobije političku podršku. Taj potez je isto tako koristan jer će podsetiti njegove partnere iz desnice (opozicije) da im je i dalje potreban kako bi privukli sebi umerene ili neodlučne“, rekao je on.

Iz sveta i regiona pročitajte i:

Jedan od tih partnera, Mateo Salvini iz desničarske Lige optužio je Berluskonija da je napustio opoziciju kako bi zaštitio svoje poslovne interese. Liga je uzvratila pokušajem da blokira zakon o Mediasetu, glasali su protiv njega na lokalnom nivou, uzdržali se od glasanja u parlamentu i žalili su se da je neustavan.

Đorđija Meloni, lider desničarske Braće Italije, zatražila je od Berluskonija da prestane da igra igrice i podsetila ga da vladaju zajedno u 15 od 20 italijanskih regija.

Nepouzdani Silvio

Promena u Berluskonijevom stavu podstakla je diskusiju o tome da li Forca Italija može da bude deo proširene vlade. Trojica Berluskonijevih poslanika prošle sedmice su „prebegli“ u Ligu rekavši da im se „ne dopada sve veća bliskost FI sa vladom i njihovo očijukanje sa demokratama“.

Situacija ipak nije baš takva. Ulazak Berluskonijeve stranke u vladajuću koaliciju nikako ne bi bio prihvatljiv za 5 zvezda, pokret koji je najveća sila u vladi i koje je uvek nerviralo Berluskonijevo spajanje poslovnih i političkih interesa.

Foto: EPA-EFE/MATTEO CORNER

Barbara Leci iz 5 zvezda smatra da je „opasno“ tretirati Berluskonija kao partnera jer je on poznat kao nepouzdan politički partner. „On ne može da vlada sa nama. Svi znamo da folira kada se pretvara da je odgovoran“, navela je ona na Fejsbuku.

Renzi e il Partito Democratico pressano per far entrare Berlusconi in maggioranza.

I risultati di questa alleanza sono…

Posted by Barbara Lezzi on Tuesday, November 17, 2020

Sedam godina „predsednikovanja“

Italijanski parlament glasaće u decembru o budžetu, ali je Berluskonijeva podrška vladi tokom glasanja o povećanju budžeta kako bi se pokrili božićni gubici kompanija zbog pandemije koronavirusa, jasan pokazatelj u kom smeru će se stvari razvijati. Ukoliko Berluskoni ispuni svoje obećanje i podrži vladu, tako će otvoriti mogućnost stvaranja alternativne koalicije u parlamentu i ucrtati nove političke linije, kaže Klementi.

Takva koalicija mogla bi da bude odlučujuća na izborima za sledećeg predsednika koga će u februaru 2022. birati parlament i to na mandat od sedam godina. Sasvim je sigurno da Berluskoni želi predsedničko mesto, sa širokim ovlašćenjima da postavlja ministre i raspisuje izbore.

Ulazak Berluskonija i njegove stranke u koaliciju mogli bi da imaju odlučujuću ulogu u distanciranju zemlje od desnice i približavanju Evropi i NATO. Ironija je što će haotična sila poput Berluskonija pružiti stabilnost Italiji.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar