Foto: EPA-EFE/PAVEL ORLOVSKIY; printscreen/ByPol

Sergej je stajao na maloj ledenoj ploči na reci Dnjepar i teško je udahnuo ledeni vazduh. Pobegao je, ali to olakšanje su preplavili bol zbog napuštanje domovine i strah da možda neće preživeti ostatak opasnog putovanja, započinje svoju reportažu CNN.

PROČITAJTE JOŠ:

Sergeja je ponovo tražila beloruska policija. Već je bio pritvoren prošlog leta, pretučen u pritvoru i sve zbog protesta protiv pobede koju je Aleksandar Lukašenko proglasio na izborima. Kolege demonstranti sa kojma je proveo vreme u pritvoru, upravo su uhapšeni i bilo je jasno da će policija uskoro doći i po njega. Znao je da mora da beži.

Njegov izlazak na slobodu bio je izuzetan. Ilegalno je prešao granicu sa Ukrajinom i nije mogao da hoda kroz šumu i preko leda kao što su učinili mnogi pre njega. U žurbi, okružen ledom koji je počeo da se topi, Sergej je obukao mokro odelo i peraja koja je kupio i zaplivao, prenosi CNN.

U video snimku koji je telefonom snimao na pola puta svog dvosatnog putovanja, u novogodišnjoj noći, zabeležio je deo svog bekstva, koje je podrazumevalo ne samo plivanje na ledenoj temperaturi i kroz gustu trsku, već i spoticanje i plivanje kroz gusti mulj. Toliki je bio njegov očaj da ode odatle.

Stotine hiljada građana Belorusije je prisustvovalo masovnim protestima širom zemlje prošle godine nakon što je Lukašenko proglasio pobedu na izborima u avgustu.

SAD i EU su proglasile rezultate lažnim i uvele su sankcije beloruskim zvaničnicima zbog prevare i brutalnih akcija koje su usledile.

Foto: REUTERS/Stringer

Sergej je zamolio CNN da ne otkrivaju detalje njegove priče i njegov pravi indentitet. Zatražio je azil u drugoj zemlji i želeo je da podeli svoju priču sa CNN-om kako bi rođaci koje je ostavio mogli jednog dana to da pročitaju i da znaju šta mu se dogodilo.

„Napustio sam zemlju, prijatelje i porodicu sa gorčinom poraza. Jednostavno sam postao izbeglica i morao sam da počnem iznova, kao da sve što sam postigao godinama odjednom nije ništa. Do danas sam mentalno iscrpljen i besan, brinem o onima koji su ostali“, kaže on.

CNN je razgovarao sa nekoliko Belorusa koji su pobegli od represije Lukašenkovog režima, ilegalno preko granice sa Ukrajinom, u okvriu dvomesečne istage o repreisiji u zemlji.

U svojim ispovestima, demonstranti i opozicioni aktivnisti su govorili o mučenju – od sistematskog premlaćivanja do silovanja policijskim pendrekom.

Foto:printscreen/ByPol

Oni koji su pobegli su za CNN dali video zapise iz policijskih arhiva, koji pokazuju kako se policija ophodila prema demonstrantima koji nisu bili naoružani, a mnogi od nji su bili tinejdžeri.

Lukašenkov režim je, kažu aktivisti, malo ublažio taktiku proteklih nedelja, jer je strah zahvatio opozicioni pokret.

Ipak, među aktivistima postoji zabrinutost, da će represija ponovo da se pojača uoči nacionalnog poziva na ulice 25. marta.

Putin je Lukašenka podržao u avgustu sa zajmom od 1,5 milijardi dolara. Beloruski protesti su se nastavili. Analitičari kažu da je Kremlj zabrinut kako upornim protestnim pokretom za demokratiju pred vratima, tako i uticajem neviđenog policijskog nasilja na to kako mlada generacija Belorusa vidi Moskvu.

Foto:printscreen/ByPol

Nakon što je objavljen izveštaj CNN, portparol Stejt Departmenta rekao je da SAD najoštrije osuđuju brutalnost koju je sprovodio Lukašenkov režim protiv mirnih demonstranata.

U izjavi se dodaje da je zabeležno preko 500 slučajeva teškog zlostaljvanja, 290 političkih zatvorenika i izvestan broj osoba još uvek se vodi kao nestali.

„Nožem mi je isekao donji veš“

Snimci sa policijskih kamera počinju policijskim automobilom koji prati beli terenac put demonstranata. Bio je 13. septembar 2020. godine, a vozilo vozi aktivniste dalje od protesta u centru Minska. Autmobil se zaustavlja i tada počinje navala policije.

Na snimku se vidi kako pendrecima udaraju u prozore automobila. Policajac puca u vozilo. Demonstranti su nasilno izvučeni i priselji da legnu na zemlju. Dvojica muškaraca krvare. Policijska kamera pokazuje policajaca koji sanira malu posekotinu na ruci. Demonstrant za to vreme jako krvari i na kraju dobija zavoj za glavu.

Foto:printscreen/ByPol

Ovaj snimak sa stravičnim scenama CNN je dao BYPOL, opoziciona aktivnistička grupa bivših beloruskih policajca koji su pobegli.

Na drugim snimcima se vide pritvorenici koji su vidno pretučeni i obeleženi crvenom bojom, mračnim znakom policijskog sistema „semafora“ ocenjivanja demonstranata u pritvoru. Oni koji su obeležni crvenom bojom treba da se podvrgnu najgorem tretmanu.

Optužbe za seksualno zlostavljanje takođe su iznosili protiv policije i muškarci i žene.

Andrej, demonstrant iz Minska, rekao je za CNN da su ga policajci silovali u pokušaju da ga nateraju da otključa svoj telefon. Želeli su identitet njegovih kolega demonstranata, rekao je, tražeći da se zbog svoje bezbednosti ne otkrivalju detalji njegovog iskustva i pravo ime.

Foto:printscreen/ByPol

„Samo su me ponovo udarili. U tom trenutku sam verovatno imao potres mozga, jer sam počeo da imam vrtoglavicu. Bilo je teško kreteti se u opšte“, rekao je on.

Tada je policajac zapretio da ga napasti pendrekom i zatražio je od kolega kondom za oružje i uzeo je nož.

„Presekao mi je donji veš pomoću noža. Ponovo mi je rekao da mu dam lozinku. Ponovo sam odbio, a onda je uradio ono što je uradio“, dodao je on.

Andrej je osetio bol i šok zbog toga šta je jedna osoba sposobna da uradi drugoj.

„Nije samo bes policije u pitanju, oni se obučavaju za ovo. To tek sada vidimo u ogromnim razmerama. Dotaklo je skoro svaku porodicu u Belorusiji“, rekao je.

Masovna hapšenja na protestima u Belorusiji takođe se često susreću sa takvom brutalnošću. Još jedan policijski video koji je procurio iz BYPOL-a prokazuje posledice oktobarskog protesta, na kojem su desetine demonstranata prisiljene da stoje u prepunom hodniku policijske stanice, okrenuti prema zidu, pognute glave, neki krvare po zidovima, drugi osećaju bolove od premlaćivanja…

Na snimku se takođe vidi kako o policij prolazi preko onesvećenog tinejdžera na podu. CNN je saznao da je pritvorenik verovatno bolovao od epileptičnog napada, a policija ga je ostavila na podu i prešla preko njega. Svedoci su rekli da je dečaka policija povremeno udarala nogama da bi videli da li reaguje.

Policija je u toj centralnoj stanici je te noći bila zauzeta lociranjem onih koji su uspeli da pobegnu, saznaje CNN.

Foto: EPA-EFE/STR

Jedna od njih bila je i Anja, tinejdžerka koja je nije želala da otkrije svoje ime zbog bezbednosti. Pobegla je policiji koja je bacala šok bombe na demonstrante.

U bolnlici je bila pored čoveka kojeg je policija gazila dok mu nije pukao kuk, rekla je. Lekari su joj pružili pomoć i dali joj lekove protiv bolova. Kada je došla kući, iste večeri joj je zazvonio telefon.

„Policija je pitala gde sam. POčela sam da smišljam priče. Rekli su da će doći po mene. Ako me uzmu, poslila sam da mogu da se oprostim od svojih udova jer me niko neće paziti. Bila sam zabrinuta, mučili bi me“, dodala je.

Ubrzo nakon toga napustila je Belorusiju i za CNN pokazuje delove granata koja joj je uklonjena iz noge. Jedan fragment joj je i dalje zaglavljen u butini.

Anja se nada promenama u Belorusiji za svoju generaciju i rekla je da iako mirni protesti nisu uspeli da je ipak došlo do buđenja.

Foto:EPA-EFE/STR

Želja njene generacije za promenema, nije samo trn u oku Lukašenka već i Kremlja. Neki analitičari sugerišu da je putin oprezan da ne stane previše na Lukašenkovu stranu u slučaju da se mlađi Belorusi okrenu protiv Moskve.

Ali za tako nešto je možda već kasno.

„Lukašenko ne bi bio tako arogantan i okrutan da nema uverenja da mu Rusija čuva leđa“, rekla je Anja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare