Foto: EPA-EFE/KCNA

Izjava šefa države Kim Džong Una o "velikoj krizi" ukazuje na izbijanje pandemije koronavirusa u ovoj izolovanoj zemlji. Ali, postoje i druga objašnjenja.

Pročitajte još:

Do danas Severna Koreja nije prijavila nijednu jedinu infekciju koronavirusom Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).

Ali, pojedini eksperti sumnjaju, s obzirom na dugačku granicu s Kinom i slab zdravstveni sistem, da ova zemlja nije mogla da spreči prodiranje virusa. Režim u Pjongjangu je suzbijanje koronavirusom označio kao „pitanje nacionalnog opstanka“ i od januara 2020. zabranio ulazak turista, izolovao diplomate stacionirane u zemlji i ograničio trgovinu i promet sa Kinom. Vođa Kim Džong Un je sredinom juna odlučio da treba produžiti odbrambene i zaštitne mere.

Šef države je ovog utorka na sednici proširenog Politbiroa izjavio da je jedan „težak slučaj“ izazvao „veliku krizu“ koja „preti bezbednosti stanovništva i zemlje u naporima da se suzbije epidemija“. Izveštaj državne novinske agencije KCNA podstakao je strane spekulacije da se korona virus raširio u pojedinim delovima zemlje. Prema južnokorejskim informacijama, Politbiro severnog suseda je nadležan za proveru antivrusnih mera.

Pri tom su, kako je istakao, glavni faktor bili „nedostatak sposobnosti i neodgovornost kadra“.

kim džong un
Foto: EPA-EFE/JORGE SILVA / POOL

KCNA izveštaj, međutim, ne opisuje detaljnije „težak slučaj“. Zbog toga analitičari različito tumače Kimovu izjavu.

„Visoko rangirani funkcioneri su zanemarili sprovođenje važnih odluka u vezi sa globalnom zdravstvenom krizom i time izazvali veliku krizu u garantovanju bezbednosti države i naroda“, objasnio je Kim.

Različita mišljenja analitičara

Neki posmatrači u Južnoj Koreji su to protumačili kao pokazatelj velikog broja slučajeva zaraze koronavirusom.

Foto: Tanjug/ AP Photo/Jon Chol Jin

„Čini se da se veliki problem sa antivirusnom kampanjom pojavio u gradovima Sinuidžu i Hijesan na granici sa Kinom“, misli Čeong Seong-čang, direktor Centra za severno-korejske studije na Sejong institutu u Seulu.

Državno rukovodstvo nijednom nije priznalo da se dogodio teži talas korone, kazao je Hong Min sa Korejskog instituta za nacionalnu ujedinjenje u Seulu. S obzriom da su vladini čelnici javno ukoreni, moralo je nešto krupno da se dogodi.

Drugi analitičari misle da izjavom o „velikoj krizi“, Kim zapravo želi da moli za inostranu pomoć. U vanrednim situacijama, ako to želi, Severna Koreja može da računa na Peking, kazao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine, Vang Venib, ne pominjući isporuku vakcina.

Severna Koreja je u prvoj polovini godine preko Kovaks-programa za zemlje u razvoju trebalo da dobije 1,7 miliona doza vakcina AstraZeneke. Ali, prema japanskim izvorima isporuka je kasnila, jer se Severna Koreja nije držala regulativa Kovaksa i htela je da izbegne kontakte sa strancima.

Foto:EPA-EFE/JIJI JAPAN

Ekonomske turbulencije

Ako se virus zaista proširio u zemlji, to bi mogao da bude težak udarac režimu. Strogi lokdaun od početka pandemije dodatno je oslabio privredu, koja već stenje pod međunarodnim sankcijama i posledicama tajfuna prošle godine.

Zbog toga je prema posmatračima Dejli NK, internet portala iz južnokorejske prestonice Seula, došlo do velikih oscilacija kursa deviza i cena životnih namirnica. Od početka pandemije je severnokorejski von oslabio u odnosu na američki dolar za 30, a za kineski juan za 40 procenata. Severnokorejske izbeglice u Južnoj Koreji govore da su cene hrane skočile tri do deset puta.

Prema američkom analitičaru Vilijamu Braunu, stabilnost valute je do sada bila obeležje vladavine mladog vođe Kima. Zbog toga bi „divlje amplitude“ cena i deviznih kurseva sa sobom mogle da donesu rizik da se poveća nivo javnog očaja.

Severna Koreja
Severna Koreja Foto:EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

„Od jednog određenog trenutka bi inflacija mogla da postane znatno veći neprijatelj stabilnosti nego SAD“, napisao je Braun u jednoj analizi za Sjevernokorejski program „38 North“ američkog trusta mozgova Stimson Center.

Pripreme za čistke?

Za devet i po godina vladavine Kima Jonga Una, severnokorejska privreda nikada nije morala da se bori sa ovakvim poteškoćama. Kimova kritika nesposobnih funkcionera bi mogla da bude priprema terena za čišćenje. U izveštaju KCNA stoji i da je vlastodržac u utorak zahtevao „žešću partijsku kampanju protiv ideologijskih grešaka i svih vidova negativnih elemenata“. Možda bi upozorenje na krizu trebalo da „pooštri internu disciplinu“, spekuliše službenik Ministarstva ujedinjenja u Seulu.

Politbiro se takođe bavio izborom novih članova, kao i sekretara Centralnog komiteta. Ekspert Čeong sa Instituta Seidžong tipuje da je Džo Jong-von izgubio funkciju. To bi mogao da bude žestok rez u hijerarhiji, s obzirom da posmatrači Džoa vide kao mogućeg Broja 2, odmah iza Kima.

Šef države bi doduše mogao da smeni i premijera Kima Tok-huna, kako bi demonstrirao svoju moć. Iako je ekonomski ekspert tek u avgustu prošle godine postavljen na funckiju predsednika vlade.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar