Foto: Shutterstock

Hakeri povezani sa Rusijom, Kinom i Iranom pokušavaju da špijuniraju ljude i grupe umešane u predstojeće predsedničke izbore u SAD, saopštili su iz Majkrosofta.

„Ruska grupa koja je hakovala demokratsku kampanju 2016. godine, ponovo je umešana u sajber napade“, rekli su iz te tehnološke kompanije, preneo je BBC.

Majkrosoft je rekao da je „jasno da su strane grupe za aktivnosti pojačale svoje napore“ usmerene na izbore.

Ovoga puta, targetirane su obe kampanje – i predsednika Donalda Trampa i demokrate Džoa Bajdena.

„Ruski hakeri iz grupe Stroncijum (Strontium) ciljali su na više od 200 organizacija, od kojih su mnoge povezane sa američkim političkim strankama – i republikancima i demokratama“, navodi se u saopštenju Majkrosofta.

„Slično onome što smo primetili 2016. godine, Stroncijum pokreće kampanje za prikupljanje podataka o korisnicima ili kompromitovanje njihovih računa, verovatno da bi pomogao u prikupljanju obaveštajnih podataka ili operacijama ometanja“, rekao je potpredsednik Microsofta zadužen za bezbednost i poverenje potrošača Tom Burt.

Tehnološki gigant Majkrosoft naveo je da su kineski hakeri pokrenuli napade na pojedince povezane sa kampanjom Bajdena, dok su iranski hakeri nastavili sa naporima usmerenim na ljude povezane sa Trampovom kampanjom.

Prema Majkrosoftu, većina sajber napada nije bila uspešna. Takođe, napadi nisu usmereni na grupe koje same upravljaju sistemima glasanja.

„Ono što smo videli u skladu je sa prethodnim obrascima napada koji ne ciljaju samo kandidate i osoblje u kampanji, već i one sa kojima se savetuju o ključnim pitanjima“, rekao je Burt.

Iako je direktor američke kontraobaveštajne službe u avgustu rekao da Kina favorizuje Bajdena, Majkrosoft navodi da su kineske grupe lansirale napade na lične naloge elektronske pošte ljudi povezanih sa Bajdenovom kampanjom, kao i „bar jednog istaknutog pojedinca koji je ranije bio povezan sa Trampovom administracijom“.

Takođe je rečeno da su „istaknuti pojedinci“ u međunarodnoj zajednici, akademskim institucijama i političkim organizacijama bili na meti kineske hakerske grupe poznate kao „Cirkonijum“.

Iranska grupa poznata kao „Fosfor“ neuspešno je tražila pristup nalozima zvaničnika Bele kuće i članova Trampove kampanje u periodu od maja do juna ove godine.

Izveštaj dolazi dan nakon što je uzbunjivač iz američkog Sekretarijata za unutrašnju bezbednost tvrdio da je na njega izvršen pritisak da umanji pretnju ruskog mešanja u izbore, jer je zbog toga „predsednik izgledao loše“.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare