Foto:Tanjug/AP Photo/Hussein Mall

 U Libanu su danas izbili protesti uz blokiranje puteva pošto su naglo povećane cene jer je vrednost libanske funte pala rekordno nisko u odnosu na dolar.

Zbog nestašice čvrste valute kasni snabdevanje Libana gorivom, prekidi snabdevanja strujom traju duže nego ranije, u nekim područjima više od 12 sati dnevno.

Foto:REUTERS/Mohamed Azakir

Za jedan dolar se danas na crnom tržištu dobijalo 9.975 libanskih funti, dok je raniji rekordno nizak kurs bio u julu: jedan dolar za 9.900 funti. Zvanični kurs je svega 1.520 funti za dolar.

Foto:Tanjug/AP Photo/Hassan Ammar

Liban prolazi iz krize u krizu od početka protesta protiv korumpirane političke klase u oktobru 2019. godine. Potom je stigla pandemija koronavirusa, a u avgustu razorna eksplozija u bejrutskoj luci, te su veliki delovi glavnog grada teško oštećeni.

U oktobru je bivšem premijeru Saadu Haririju poveren zadatak da obrazuje novu vladu, ali on u tome nije uspeo ni za pet meseci.

Gotovo polovina od šest miliona stanovnika Libana živi u siromaštvu. Minimalna plata je 675.000 libanskih funti ili 55 dolara, dok je pre političke krize iz 2019. bila sedam puta veća.

Foto:Tanjug/AP Photo/Hussein Malla

Svetska banka je decembra upozorila da privreda Libana ide u „tešku i produženu depresiju“ uz očekivani pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 20 odsto jer političari odbijaju promene koje bi ubrzale oporavak.

Foto:Tanjug/AP Photo/Hussein Malla

Liban je marta prošle godine prvi put proglasio da nije u stanju da otplaćuje dugove koji su dostigli 90 milijardi dolara, ili 170 odsto BDP, te su među najvećim u svetu.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar