Foto: REUTERS/Sergei Karpukhin/Guliver

Malo poznati ruski medijski preduzetnik blisko povezan sa Kremljom kupio je jedan od vodećih ruskih listova Vjedomosti, pošto je plan da medij bude prodat drugim kupcima propao.

Zaposleni u ovom mediju navode da ulazak Ivana Jeremina u vlasništvo neće olakšati razmirice između novinara i novog urednika za koga tvrde da je zabranio pisanje o temama koje Kremlj smatra tabuom.

Situacija sa Vjedomostima, prema reporterima ovog lista, pokazuje da Kremlj nastoji da uspostavi dodatnu kontrolu nad poslednjim tragovima nezavisnog novinarstva u ovom mediju. U toku poslednjih nekoliko godina je nekoliko drugih medija već dospelo u vlasništvo preduzetnika i magnata bliskih Kremlju, piše Fajnenšel tajms, koji su postavili nove urednike. To je dovelo do masovnog odlaska novinara.

Konzorcijum na čijem se čelu nalazi izdavač Demjan Kudijavcev je 2015. preuzeo Vjedomosti – u čijem su osnivanju i vlasništvu učestvovali i FT i Volstrit džurnal – pošto je Rusija ograničila učešće stranog vlasništva u medijima na 20 odsto.

Uredništvo Vjedomosti je posle saopštenja o novom vlasniku u petak napisaLo u uvodniku da Jereminova kupovina „deluje kao manifestacija neiimenovanih osoba koje zapravo stoje iza zvaničnih kupaca i ovaj list posmatraju kao instrument za širenje uticaja, a ne posao“.

„Primeri uredništva koje odoleva pritiscima vlasnika su retki izuzeci koji dokazuju pravilo: promena vlasništva znači da će u uređivačkoj politici doći do oštrog zaokreta ili glatkog skretanja ka odanosti državnom vrhu i državnim kompanijama.“

Reporteri Vjedomosti otvoreno protestuju od marta protiv Andreja Šmarova koji je imenovan na mesto glavnog urednika kada je propao plan o prodaji lista i navode da je Šmarov počeo da cenzuriše tekstove u korist Kremlja i državne naftne kompanije Rosneft.

Vjedomosti su se zato udružile sa tri druga ruska medija kako bi istražili konzorcijum koji je kupio list 2015. godine. Ispostavilo se da kompanija u čijem su vlasništvu Vjedomosti duguje oko 28 miliona dolara ruskoj Regionalnoj razvojnoj banci koju poseduje Rosneft.

Rosneft je odbacio navode da je imao bilo kakvu ulogu u imenovanju Šmarova na mesto glavnog urednika, a Šmarov da je u bilo kakvoj vezi sa Kremljom i istakao da sam donosi sve odluke po sopstvenom nahođenju. Dodao je da nije „u ratu“ sa zaposlenima i da se nada da će uspeti da popravi odnose sa njima.

Jeremin je ujedno i vlasnik agencije FederalPress koja je pobedila na stotinama tendera za oglašavanje državnih kompanija među kojima je, naravno, i Rosneft. On nije želeo da otkrije koliko je platio Vjedomosti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare