Michael Collins
Foto: EPA-EFE/NASA HANDOUT

Američki astronaut Majkl Kolins, koji je učestvovao u Apolo 11 misiji, preminuo je danas u 90. godini, saopštila je njegova porodica.

„Danas je nacija izgubila pravog pionira i doživotnog zagovornika istraživanja, astronauta Majkla Kolinsa. Kada je bio pilot komandnog modula Apolo 11, neki su ga nazivali i ‘najusamljenijim čovekom u istoriji’. Dok su njegove kolege prvi put hodale po Mesecu, on je pomogao našoj naciji da postigne novu prekretnicu“, navodi se u saopštenju NASA-e.

Majkl Kolins je astronaut koji je leteo u jednoj od najpoznatijih svemirskih misija svih vremena. Bio je deo tročlane posade na Apolu 11, prvoj misiji na lunarno sletanje 1969. godine. Za razliku od Nila Armstronga i Baza Oldrina, nikada nije hodao po Mesecu. Kolins je ostao iza njih i upravljao komandnim modulom koji je kružio iznad Meseca. Zbog ove činjenice, dobio je nadimak „zaboravljeni stronaut“.

Oldrin i Armstrong bili su na mesečevoj površini nešto manje od 22 sata, a za to vreme svet se promenio.

„Sećam se pogleda na planetu Zemlju. Majušno, vrlo plavo i sjajno. Vedro i krhko“, rekao je Kolins.

Michael Collins
Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

U momentu kada je Kolins bio na zadnjoj strani meseca, nije nikako mogao da stupi u kontakt sa kontrolorima, bio je potpuno odsečen. Zbog ovog dela misije, mnogi su ga nazvali „najusamljenijim čovekom u čovečanstvu“.

„Činjenica da sam bio bez komunikacije nije bila strašna. To je bila radost. Na kratko sam mogao sam da kontrolišem misiju“, poručio je Kolins tada.

Šteta je što ime Majkla Kolinsa retkima pada na pamet kada se spomene misija Apolo 11. Istoričar svemira Fransis Frenč smatra da je on bio „kamen temeljac misije“.

„On je bio taj koji je zaista znao kako da leti letelicom samostalno i jedini koji je mogao da ih bezbedno vrati kući“, kaže Frenč.

Michael Collins
Foto: REUTERS/NASA/Handout

Da je nešto pošlo po zlu sa Armtrongom i Oldrinom, Kolins bi bio taj koji bi pokušao da ih spasi. Zbog toga, zaslužio je mnogo više pažnje i zahvalnosti od sveta, smatraju istoričari svemira.

Kolins se poslednjih godina svog života borio sa rakom i odlučio je da ih provede sa porodicom, koja je danas saopštila da je preminuo.

Televizijski prenos prvog sletanja čoveka na Mesec u julu 1969. godine, gledali su milioni ljudi širom sveta, a najpoznatije ime je Nil Armstrong.

Iako pet odsto Amerikanaca veruje da su sletanja na Mesec lažirana, Kolins, njegova posvećenost i oduševljenje prizorima koje je video govore suprotno. Možda je on ovu planetu napustio bez zasluga za sve što je za nju učinio, ali postoje oni koji će priču Apola 11 počinjati upravo njegovim imenom.