Foto:Svetilos / Alamy / Alamy / Profimedia/EPA-EFE/MARIO CRUZ/EPA-EFE/MIGUEL A. LOPES

Krajem jaunara iz Portugala su dolazili dramatični apeli za pomoć, bolnice su bile pred pucanjem. Beležili su tada po 16.000 zaraženih u jednom danu.

Pročitajte još:

Broj zaraženih u Portugalu je sada pao na 28 slučajeva nedeljno na 100.000 stanovnika, a krajem januara imali su ih po 878. U manje od dva meseca uspeli su da postanu najbolji u EU, s najmanjim brojem zaraženih, a broj i dalje opada.

Virus se masovno širio za vreme Božića i Nove godine, zaraznijom, britanskom varijantom. Vrhunac zaraze dotsignut je krajem januara, sredinom februara portugalske bolnice bile su na rubu kolapsa, nemačka vojska poslala je sanitetski tim na ispomoć u Lisabon.

Danas je Portugal evropsko čudo, piše nemački Špigel. Ali to čudo ne treba pripisati sudbini, nego, kao što je to bio slučaj pre godinu dana, politici strogog karantina koji je i dalje na snazi, a stanovništvo ga prihvata i sprovodi. Broj zaraženih je dratičmo opadao, baš onako kako je rastao od kraja decembra.

Foto: EPA-EFE/MARIO CRUZ

Policijski čas proglašen je sredinom februara. Rad od kuće je obvezan, do kraja godine, a na kompaniji je da dokaže da nije u stanju da ga organizuje kako bi dobila pravo na izuzetak. Iz kuće se sme samo iz opravdanih razloga, po hranu, kod doktora ili na posao, uz potvrdu poslodavca. Dozvoljena je i kratka šetnja bez mnogo udaljavanja od kuće.

Zdravstveni ekspert nemačkih socijaldemokrata Karl Lauterbač zbog toga smatra Portugal uzorom koji Nemačka treba da sledi.

Foto: EPA-EFE/MARIO CRUZ

„Portugal je kratkim zaključavanjem porazio koronavirus. Ključna je bila zabrana izlaska iz kuće u svim teže pogođenim regijama“, poručio je Lauterbač preko Tvitera.

Pročitajte i:

U Nemačkoj je ipak prevladala odluka da se usprkos zabrinjavajućem rastu zaraženih ne ide u strogi karantin, pa ni u njegovu kratku verziju samo preko Uskrsa.

Ipak Vlada Antonia Koste je poput drugih predugo oklevala da proglasi te oštrije mere, dok se nisu našli pred kolapsom zdravstvenog sistema.

Portugal je imao noćni policijski čas, ali im je bilo zabranjeno putovanje u toku vikenda, od petka uveče do ponedjeljka ujutru.

Portugalcima je još uvek zabranjeno napuštanje kvarta. Zabrana važi i za Uskrs, od 26. aprila do 5. maja. Od sredine februara zabranjeni su i susreti s rodbinom i prijateljima.

Foto: EPA-EFE/HUGO DELGADO

Putevi su vikendom prazni, pravila se uglavnom poštuju. Kazna je 200 evra, ako vas pronađu izvan granica četvrti u kojoj ste prijavljeni.

Jedan od žitelja ove zemlje rekao je da važe strogi zakone, ali ih slabo kontrolišu, piše berlinski Tagespiegel.

„Odlučujući faktor je da se stanovništvo slaže s tim. Upravo se to sada događa. Nismo imali ni proteste antikoronaša“, kaže Nauman.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar