Foto: AP Photo/Emilio Morenatti

Do sada ste već navikli da rezervišete sto u restoranu, ali kako piše Si-En-En, možda ćete ovog leta to morati da radite i kad krenete na plažu.

U Španiji će to sigurno biti slučaj, zahvaljujući korona-krizi. Kanet d’en Berenger, gradić pored Valensije, dozvoliće samo 5.000 kupača dnevno na lokalnoj plaži, što je samo polovina broja koji inače dolazi. To rade da bi očuvali socijalno distanciranje.

„Ovo leto će biti drugačije“, kaže Pere Huan Antion Čorda, gradonačelnika. „Biće više prostora između kopača, kao „biznis-klasa“ na plaži“.

Sekcije plaže će biti ograđene mrežama, a kupači će morati da rezervišu mesto za jutro ili za popodne, ali neće moći da ostanu na plaži ceo dan.

Foto: AP Photo/Emilio Morenatti

Gradonačelnik kaže da će moći da se rezerviše bilo koje mesto, i da će se bukvalno birati kao kad onlajn birate mesto u bioskopu ili u avionu. Sve to, da bi se izbegle gužve.

Jednom kada potvrde rezervaciju sa osobljem plaže, ono će ih odvesti na rezervisanu lokaciju.

„Drugačije nećemo moći da kontrolišemo upliv ljudi. Oni bi onako bili svi zajedno i zarazili bi jedni druge“, kaže gradonačelnik.

Kanet d’en Berenger nije jedini španski grad koji je krenuo ovim putem.

U Galiciji, na obalama Atlantika, Sanksenkso će dozvoliti dolazak na plažu dok se ne napuni, a onda će dalji ulazak biti zabranjen dok neko ne izađe.

Gradonačelnik Sanksenska Telmo Martin kaže da se ne boji gužvi. „Turizam čini 80 odsto naše ekonomije. Moramo da izađemo s rešenjima da bi se ljudi osećali bezbednim sa zdravstvenog stanovišta. Moramo zbog njih da budemo odgovorni“.

Grad će, prema njegovim rečima, dozvoliti 75 odsto dosadašnjeg broja kupača. Rastojanje će morati da bude 1,5 metar. Biće i drvenih platformi za grupe.

Gradski službenici će kontrolisati stanje na plaži, ali kupači više neće moći da rezervišu mesto prostim ostavljanjem peškira na plaži. Ako odu s plaže, gube svoje mesto, objašnjava Martin.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare