Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Mandatar za sastav nove Vlade Zdravko Krivokapić, prekršio je desetu božju zapovest: ”Ne poželi ništa što je tuđe”. Poželeo je za sebe i svoje eksperte funkcije koje su, kako to gospod Bog nalaže kad DPS ode u opoziciju, pripadale Andriji Mandiću, Nebojši Medojeviću, Milanu Kneževiću i ostatku iz DF-a, Demokratama i donekle URA. Tako izgleda iz ugla funkcionera tri pobedničke koalicije.

Personalnom sastavu i strukturi nove vlade koju je Krivokapić obelodanio pre tri dana, da se mnogo šta prigovoriti.

Pročitajte još:

Ono što, ipak, upada u oči je činjenica da je najmanji zajednički imenilac skoro svih kandidata za ministre – bliskost crkvi i da su poštovaoci nedavno preminulog mitropolita Amfilohija.

Krivokapić bi morao da zna da svojom retorikom o “12 apostola” i ovakvim sastavom vlade šalje delu javnosti istu onakvu poruku kakvu je na drugoj strani slao Milo Đukanović pre nekoliko meseci.

Ako je Đukanović pravio partijsku crkvu, onda Krivokapić pravi crkvenu vladu. Kao što je Đukanović povredio i terao vernike SPC-a od DPS-a, tako Krivokapić sada udaljava od nove vlasti jedan broj pravoslavaca koji ne praktikuju veru, te nepravoslavno stanovništvo, ateiste, agnostike… One koji su govorili da bi radije glasali crnog đavola nego DPS.

Druga stvar koju vredi primetiti je da su najmanje dva resora – Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i Ministarstvo prosvete, nauke, kulture i sporta – možda preglomazna, mućkalica od dosta sastojaka za čije će spajanje biti potrebni meseci administrativnog rada, iako ukidanje resora i nova sistematizacija omogućava lako i zakonito otpuštanje DPS kadra.

Zdravko Krivokapić Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Treće, što se tiče personalnih rešenja, o Krivokapićevim ekspertima i njihovom radu treba govoriti nakon 100 dana rada, i pored kontroverzi koje neke od kandidata već prate. Prvo se treba setiti Roćenovog engleskog, tajm auta Miodraga Vlahovića, Pari sen Žermena Slavoljuba Stijepovića, perja Predraga Ivanovića, “kralja Ilira” Aleksandra Bogdanovića…

I na kraju, predlog mandatara da predsednik URA Dritan Abazović bude imenovan za prvog potpredsjednika Vlade i ministra odbrane je u potpunosti principijelan, iako se ne čini takvim na prvi pogled. Prosto, ako je Aleksa Bečić izabran za šefa parlamenta, Krivokapić kao nosilac liste saveza Nove, DNP-a, PzP-a, SNP-a i satelitskih partija za mandatara/premijera, onda Abazoviću s pravom pripada neka funkcija u vlasti.

Krivokapić je zaigrao hazarderski, ali se čini da će prvu rundu dobiti kroz glasanje 41 poslanika u Skupštini. Ne zato što ima podršku za tako eksperimentalno koncipiranu vladu upitnog demokratskog kapaciteta, već zato što bi u ovom trenutku glasanje protiv predstavljalo politički suicid za bio koga iz nove parlamentarne većine.

Od besa javnosti prema onome ko bi se odlučio na takav korak, do ulaska u neizvesnot da nova većina u eventualnom drugom pokušaju ne skupi 41 potpis za novog mandatara. Pride, Ustav nije dovoljno precizan pa bi predsednik države, Milo Đukanović, mogao komotno da tumači odredbe i rokove za novu vladu onako kako odgovara njemu i DPS-u.

Ono što je najznačajnije je činjenica da bi nove izbore opet organizovao DPS, u slučaju da nova većina ne aminuje Krivokapića, što sada ne odgovara nijednom od brojnih konstituenata nove vlasti.

Foto: Savo Prelević/Vijesti.me

Funkcionisanje nove vlasti, uz ozbiljne zdravstvene izazove vezane za epidemiju koronavirusa i ekonomke posledice ionako poharane i prezadužene ekonomije, determinisaće više događaja koji će uslediti.

Počev od vanrednog Kongresa DPS-a u decembru na kojem će biti donete odluke ne samo o predsedniku i novom rukovodstvu, već i o načinu budućeg delovanja stranke koja se pretvorila u puki servis Đukanovića i njegovog uskog okruženja, preko popisa stanovništva planiranog za april 2021. za šta će posebno interesovanje imati Srbija i Aleksandar Vučić, do pomalo zaboravljene presude Apelacionog suda u slučaju “Državni udar” Mandiću i Kneževiću…

Sadašnja dešavanja na polu nove većine su u domenu crnog humora. Kao u onoj šali kada čovek pogine u saobraćaju pa mu posle nekoliko meseci porodica podigne spomenik na čijoj ploči ugravira epitaf: “Imao je prednost”.

Stranke i koalicije nove vladajuće većine u Crnoj Gori imale su prednost 31. avgusta. Sada – izgleda uzalud. Nova većina šalje poruke da je još opozicija, a stara vlast još može da glumi da je vlast.

Foto: Ostrog TV Studio/Youtube

Ne samo najave da će nova vlada trajati 200 do godinu dana, nego i sva dešavanja ukazuju da će Crna Gora sledećih nekoliko meseci izgubiti u predizbornim aktivnostima.

Počev od lokalnih izbora izbora u Nikšiću koji se moraju održati do kraja februara 2021.

Ako božje zapovesti prevedemo na politički teren, onda u DF-u i donekle Demokratama osećaju da bi se tu mogla prekršiti i šesta božja zapovest: “Ne ubij”.

Osnivanjem stranke i izlaskom na izbore sa čijim se imenom – Demohrišćanska – već spekuliše, Krivokapić bi direktno išao na biračko telo koalicija “Za budućnost Crne Gore” i “Mir je naša nacija”. Ko bi tu koga politički ubio, otvoreno je pitanje.

Na kraju, za građane je suštinski bitno da Krivokapić poštuje osmu i devetu božju zapovijest – da ne krade i ne obmanjuje.

BONUS VIDEO

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar