Foto:ChinaImages / ddp USA / Profimedia

Kina je sastavila spisak od deset najružnijih građevina iz te zemlje. Selektovati “najgore od najgorih“ bilo je teško, jer je u opticaju bilo čak 87 bizarno dizajniranih građevina, među kojima je i crkva u obliku violine i hotel u obliku ruske lutke babuške.

Pročitajte još:

Tokom proteklih 11 godina, kineska arhitektonska veb stranica, archci.com, poziva ljude da glasaju na godišnjem takmičenju za najgoru građevniu, a sve u cilju da će ih podstaknu da razmisle o fleksibilnom pojmu lepote, piše Gardijan.

Kina je godinama bila eksperimentalno tlo za ambiciozne domaće i međunarodne arhitekte, sa suludim idejama. U Pekingu postoji zgrada nacionalne televizije koju je dizajnirao holandski arhitekta Rem Kulhas, a koju Kinezi na društvenim mrežama nazivaju „velikim pantalonama“ jer izgleda kao par nogu.

Foto:LIU JIN / AFP / Profimedia

U nedovršenom tematskom parku Hebei, neobična zgrada istok-zapad sastoji se od jedne polovine koja liči na kineski Hram neba (Tiantan), a druga na američki Kapitol Hil.

Foto:ChinaImages / ddp USA / Profimedia

Među ovogodišnjim pretendentima je stakleni most „dobrodošlice u pakao“ koji povezuje dve planine u Sečuanu koji užasava pešake sa dve masivne statue ljudi u tradicionalnoj odeći i ogromnu kapiju u parku u Junanu koja podseća Trijumfalnu kapiju u Parizu.

Organizator takmičenja rekao je da je svrha glasanja „da izazove razmišljanje o lepoti i ružnoći arhitekture i promoviše društvenu odgovornost arhitekata“.

Foto: Huang Hechang / ChinaImages / Profimedia

Ova veb stranica se udružila sa nekim od najvećih kineskih kritičara i arhitekta.

Ovogodišnje takmičenje dolazi u trenutku kada centralna vlada sve više obraća pažnju na propise o arhitekturi.

U aprilu je nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC) zabranila izgradnju „ružnih zgrada“.

Najviše telo u Pekingu za ekonomsko planiranje pozvalo je lokalne vlasti da obezbede da zgrade budu „prikladne, ekonomične, zelene i prijatne za oči“, iako nije preciziralo šta bi se moglo smatrati „ružnom“ arhitekturom.

Nije prvi put da su vlasti stupile u akciju kako bi regulisale kako bi zgrade trebalo da izgledaju u Kini.

Kinesko ministarstvo za infrastrukturu i urbano-ruralni razvoj udružilo se prošle godine sa NDRC-om (Nacionalnom komisijom za razvoj i reforme), kako bi izdali dokument u kojem se pojašnjava kako dalje ojačati upravljanje arhitekturom u kineskim gradovima.

Foto: EyePress / AFP / Profimedia

Zaključili su da su velike zgrade čudnog stila „gubljenje resursa“.

Zvanična intervencija izazvala je dodatnu radoznalost među kineskim korisnicima interneta. Na internetu je hešteg #BanningUgliArchitecture pregledan 170 miliona puta. Korisnici su takođe delili fotografije onog što smatraju „neprivlačnim zgradama“ širom zemlje.

Među njima su studenti prestižnog univerziteta Zhejiang u istočnoj Kini. Žalili su se na ogromnu južnu kapiju univerziteta, koja je izgrađena donacijama bivših studenata. Kapija se sastoji od šest stubova i pet lučnih lukova. Studenti kažu da vrata ne odgovaraju svrsi i glasali su da ovo bude „najružnija“ ovogodišnja arhitektura. Do sada je kapija privukla 8.739 glasova – i nalazi se na vrhu ovogodišnje najružnije građevinske liste.

BONUS VIDEO: Bizaran balon u obliku ljudske glave u Japanu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar