Americki izbori
Foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pensilvanija je, po svoj prilici, savezna država koja će odigrati ključnu ulogu na ovim predsedničkim izborima u Americi, i to na mnogo načina.

Izbornu noć u Americi pratite uživo u blogu Nova.rs.

Poslednjeg dana svoje kampanje, predsednik SAD Donald Tramp upozorio je na mogućnost postizbornog nasilja zbog odluke Vrhovnog suda da dozvoli produženo brojanje glasačkih listića u državi koja bi mogla biti ključna za konačni izborni rezultat, u Pensilvaniji.

Šta je zapelo u Pensilvaniji?

Američki Vrhovni sud u ponedeljak je dozvolio da se produži glasanje poštom u Pensilvaniji na predsedničkim izborima 3. novembra, odbacujući zahtev republikanaca da poništi presudu nižeg suda da se biračima pruži još vremena za glasanje.

Americki izbori
Foto: REUTERS/Jonathan Drake

Zvaničnici Demokratske partije zatražili su od suda da zaštiti biračka prava za vreme pandemije koronavirusa, kada je došlo do povećanog broja zahteva za glasanje poštom. Demokrate su takođe izrazile zabrinutost o tome da li će američka Poštanska služba, na čijem je čelu Trampov donator, moći da na vreme dostavi povećani broj glasačkih listića koji se šalju poštom.

Najveća misterija izborne noći

Američka pošta USPS dobila je naredbu od suda da hitno ponovo prebroji glasove u desetak izbornih jedinica u kojima je iz neobjašnjivih razloga nestalo oko 300.000 glasova. Pošta je saopštila da je došlo do tehničkih problema u ključnim državama za američke izbore, usled čega nisu uspeli da uđu u trag 300.000 listića.

Jedna od najvećih misterija ovih izbora u SAD je sudbina čak 300.000 glasova koji su pristigli poštom.

Americki izbori
Foto: REUTERS/Erin Scott

Ipak, kada je Vrhovni sud doneo odluku da će se glasovi pristigli poštom ponovo brojati, Tramp se razbesneo i vrlo tendenciozno upozorio na izbijanje nasilnih nereda. U međuvremenu su američki mediji preneli da bezbednosne snage drže ekstremističke organizacije na oku kako ne bi došlo do nasilja na izbornim mestima.

20 elektorskih glasova

Pored Floride, Pensilvanija je najveća nagrada glavnih država u kojima se odvija predsednička trka.

Iako je trenutno vidljiva prednost demokrata, Pensilvanja se i dalje načelno smatra za „kolebljivu“ državu. Tramp je bio prvi republikanac koji je, još od vremena Džordža Buša starijeg 1988, osvojio elektorske glasove u toj državi, što ga je na kraju odvelo do Bele kuće.

„Pensilvanija je toliko važna da naš model daje Trampu 84 odsto šanse za pobedu ako u toj državi odnese pobedu, a Bajdenu daje 96 odsto ako Pensilvanija poplavi“, navodi se u analizi na sajtu fivethirtyeight.com.

Štaviše, Pensilvanija bi mogla da Trampu posluži i kao poluga za nepriznavanje izbornih rezultata. On je već nekoliko puta sugerisao da mirna tranzicija moći, u slučaju da izgubi na izborima – nije moguća.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare