Italija Milano koronavirus
Policija na ulicama Milana Foto:EPA-EFE/PAOLO SALMOIRAGO

Koronavirusom se u svetu do sada zarazilo preko 130 miliona ljudi, a preminulo je više od 2,8 miliona. Najteže su pogođene Sjedinjene Američke Države sa preko 554 hiljade umrlih, a slede ih Brazil, Meksiko, Indija i Velika Britanija. Evropa se približava brojci od milion smrtnih ishoda, a broj zaraženih u evropskim zemljama koje su u sred trećeg talasa - raste. Uvode se i najavljuju nova ograničenja koja građane nimalo ne ohrabruju.

Posle katoličkog Božića i katolički Uskrs većina Evropljana dočekuje „pod ključem“. Italija je u sred trodnevnog strogog karantina sa zabranom kretanja bez preke potrebe. U Nemačkoj, koja je lokdaun produžila do 18. aprila, poštovanje mera ogledalo se u pustim ulicama – sve do danas. Zabrana okupljanja i ograničenja kretanja tokom Uskrsa, izvela je hiljade ljudi na ulice Štutgarta i Berlina.

Pozivi na strpljenje, razum i disciplinu više ne pomažu – rekao je u svom drugom obraćanju od početka pandemije predsednik Nemačke i otvoreno priznao da se zemlja suočava sa krizom poverenja.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Pandemija je pokazala slabosti Nemačke. Nastojanje da se sve reguliše, strah od rizika i stalno prebacivanje odgovornosti na druge. To treba promeniti, a institucije učiniti efikasnijim za suočavanje s krizom. Međutim, sada usred trećeg talasa pandemije, potrebno je udružiti snage. Budimo složni, dragi sugrađani“, poručio je predsednik Nemačke Frank Valter-Štajnmajer.

I Francuska je, uprkos vakcinaciji preko 12.300.000 ljudi, zbog pogoršanja epidemiološke situacije proširila policijski čas od sedam uveče – na celu zemlju i uvela nova pravila.

„Virus mora da se uspori. Zatvorićemo obdaništa, osnovne i srednje škole na tri nedelje. Ako budemo znali kako da se organizujemo narednih meseci videćemo svetlo na kraju tunela i naći ćemo put nazad. Pogrešno je misliti da će se, ukoliko ništa ne preduzmemo, stvari same popraviti“, navodi predsednik Francuske Emanuel Makron.

POGLEDAJTE JOŠ:

U Španiji drugačija pobuna protiv anti kovid mera – masovne žurke na plažama Barselone.

„Barselona je sjajna, savršena, najbolje mesto za žurku, ispijanje pića, ali ovo je veliki problem“, ocenio je Liam, građanin velike Britanije.

A u Velikoj Britaniji broj novozaraženih dvostruko manji nego pre sedam dana. To se objašnjava velikim brojem vakcinisanih, jer je jednu dozu do sada primila skoro polovina punoletnih građana, odnosno preko 30 miliona. Oko pet miliona dobilo je obe doze, međutim, takav trend vakcinacije teško da će biti nastavljen zbog smanjenja nedeljnih isporuka vakcina.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar