Borut Pahor Foto:EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Slovenački predsednik Borut Pahor izjavio je danas da njegova zemlja ostaje na tradicionalnom liberalnom putu i odbacio mogućnost da bi "autokratska politika vlade" mogla da ugrozi njeno šestomesečno predsedavanje Evropskom unijom (EU), koje sutra počinje.

Slovenački premijer Janez Janša će biti u fokusu tokom tog predsedavanja zbog prepirke sa Briselom, bliskog saveza sa populističkim mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i represije nad medijima, a to dovodi u sumnju kredibilitet Slovenije da predsedava Unijom.

„Naravno, postoje neke vladine aktivnosti sa kojima se ne slažem. Nadam se da je ovo šansa da se vlada i premijer više fokusiraju na teme od vitalnog značaja za Sloveniju i EU“, rekao je Borut u intervjuu za američku agenciju AP.

POGLEDAJTE JOŠ:

Borut je rekao da će Slovenija ostati liberalna država i izrazio želju da će se takva slike zemlje „učvrsti“ tokom njenog predsedavanja EU.

„Ako je evropska ideja bila prvi kamen temeljac naše državnosti, demokratija je drugi“, rekao je predsednik Slovenije.

Iako je rotirajuće šestomesečno predsedavanje Savetom EU, koje Slovenija preuzima od Portugala, uglavnom birokratski zadatak, ono dolazi usred bolnog oporavka EU zbog epidemije korona virusa, zaustavljenog procesa proširenja i zabrinutosti da bi Janša mogao da nastavi da opstruira slobodu medija u Sloveniji i drugde u Evropi.

AP je podsetio da je Janša u Sloveniji dobio nadimak „Maršal Tvito“ kao igra reči koja se odnosi na Josipa Broza Tita i njegove upotrebe Tvitera da napada političke protivnike ili da iznosi neosnovane tvrdnje.

Američka agencija je navela i primer Janšine podršku Donaldu Trampu (Trump) pošto su društvene mreže uklonile naloge bivšeg američkog predsednika.

Zvaničnici EU pažljivo će nadgledati kako Janša rešava trnovito pitanje demokratskih standarda. Mađarska i Poljska, posebno su umešane u tehničke i pravne postupke sa Briselom zbog navoda da njihove nacionalističke vlade podrivaju vladavinu prava.

AP dodaje da nije ostalo nezapaženo Janšino ćutanje kada je većina zemalja EU na samitu prošle nedelje kritikovala Orbana zbog novog mađarskog zakona za koji se smatra da ugrožava prava LGBT.

U svom zvaničnom programu predsedavanja Slovenija navodi da planira da „usmeri svoje napore na jačanje vladavine prava kao jedne od (zajedničkih) evropskih vrednosti“.

Faris Kočan, spoljnopolitički analitičar iz Centra za međunarodne odnose u Ljubljani, rekao je da je slovenačko predsedavanje važan test za EU ​​zbog rastućih nedemokratskih tendencija u Sloveniji, Mađarskoj i Poljskoj.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar