Foto: STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE -- HANDOUT , TANJUG/ JADRANKA ILIC/EPA-EFE/RAMIL SITDIKOV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo se obratio javnosti iz bezbednog okruženja TV Pink. Sem zaliha hrane, tokova nafte i gasa i Igre prestola oko funkcija u novoj vladi, Vučić se osvrnuo i na rat u Ukrajini. Kako je ranije isticao da zna šta su naredni potezi ruskog lidera Vladimira Putina, tako je i sada nagovesto šta nas čeka na geopolitičkom polju.

„Znam šta nas čeka“, rekao je Vučić i predočio svoje viđenje rata u Ukrajini, ali i načina razmišljanja Vladimira Putina.

„Onog trenutka kada Vladimir Putin bude završio stvari u Seversku, Bahmutu i Soledaru, posle toga na drugoj liniji Slavjansk- Kramatorsk – Avdejevka, slediće njegova ponuda“, objasnio je predsednik Srbije.

U slučaju da Zapad ne prohvati ponudu, ističe on – „odlazimo u pakao, a neće je prihvatiti“.

Aleksandar Vučić na televiziji Pink
Foto: Screenshot TV Pink

Kako sada stoje stvari na frontu?

Nakon osvajanja Lisičanska, cela Luganska oblast pala je pod rusku kontrolu. Žestoki napadi su potom usmereni na region Donjecka, naročito gradove koje je predsednik pominjao.

Tako su Slavjansk i Kramatorsk već nedeljama pod konstantnim granatiranjem od strane Rusa. Očekivano, ubrzo je počela i ofanziva na Seversk i Bahmut, a sada separatisti iz samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR) tvrde da je Seversk već pod njihovom kontrolom.

Od ostalih gradova koje je predsednik pominjao, Soledar i Avdejevka još uvek nisu na otvorenoj meti Kremlja.

Istina je da Rusija sada ulaže sve napore kako bi potpuno zauzela Donjeck, a samim tim i čitav Donbas koji čine Donjecka i Luganska Narodna Republika (DNR i LNR).

U slučaju da se predikcije Aleksandra Vučića obistine, u slučaju da region Donbas padne pod rusku kontrolu, Vladimir Putin će konačno na adresu Zelenskog uputiti mirovni sporazum.

Foto: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL / KREMLIN / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Vučić, pak, nije razjasnio šta bi on mogao da podrazumeva, ali je Kremlj više puta isticao da Ukrajina mora da odustane od dela svoje teritorije. Mahom je u pitanju istok, ali i jug zemlje koji Rusija nije uspela da osvoji u prvom naletu.

Kontraofanziva Ukrajine

Iako je ruska vojska uspela da osvoji ceo region Luganska i brojne lučke gradove, čini se da napredovanje na jugu Ukrajine ne teče po planu Kremlja. Ukrajina je pokrenula kontraofanzivu na jugu, čiji je cilj odbrana teritorije, ali i uspostavljanje kontrole nad gradovima koje je Rusija već osvojila. Uz pomoć oružja sa Zapada, ukrajinske vlasti nadaju se da će iscrpeti Ruse dovoljno da zaustave njihov pohod na jug i istok.

Nije iznenađujuće što Ukrajina svim snagama želi da odbrani jug. Naime, njega čine luke na Crnom moru koje predstavljaju najvažniju tačku kada je reč o trgovini, a naročito žitaricama.

Foto:Olga MALTSEVA / AFP / Profimedia; shutterstock

Upravo iz tog razloga ih želi i Rusija. Tako je otpočela ofanziva na Herson i jug, ali i odgovor Ukrajine.

Južna komanda Ukrajine je pre nekoliko dana pogodila skladište municije u gradu Nova Kahovka koji je pod ruskom kontrolom, što je rezultiralo masovnom eksplozijom i smrću nekoliko ruskih vojnika.

„Na osnovu rezultata naših raketnih i artiljerijskih jedinica, neprijatelj je izgubio 52 vojnika, haubicu Msta-B, minobacač i sedam oklopnih i drugih vozila, kao i skladište municije u Novoj Kahovki“, ističe se u objavi južne komande Ukrajine.

Uz to, čelnici u Kijevu računaju na zamor ruske vojske, imajući u vidu da se borbe vode već 141 dan. Britanski obaveštajci u najnovijem izveštaju o dešavanjima na ukrajinskom frontu navode da je ruska vojska u problemu, da gubi zamajac koji je dobila nakon osvajanja Lisičanska.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Dotrajala vozila, oružje i taktike iz ere SSSR-a koje koristi ruska vojska ne pomažu da se brže osvoji Donbas, Rusija trenutno ne može da priušti novo naoružanje“, dodaje se u izveštaju

Zapad će reći „ne“

Prema navodima predsednika Srbije, u ovoj situaciji se pita Zapad, tako će i čelnici zapadnih zemalja odlučivati o mirovnom sporazumu sa Rusijom.

Putin je više puta odbijao da se sastane sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim, jer ne postoji konkretni sporazum o kom bi mogli da diskutuju.

Upravo zato je Kremlj jasan – kada dokument bude na stolu, za isti će sesti i Putin. Ipak, njegov kolega iz Srbije smatra da Zapad neće prihvatiti sporazum Rusije, što može značiti samo jedno – sukob se širi van granica Ukrajine.

BONUS VIDEO Slavjansk pod žestokim udarom ruske vojske

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare