Foto:EPA-EFE/STR

Više od tri stotine slonova stradalo je u Bocvani nakon što su koristili vodu koja je sadržala otrovnu cijanobakteriju, potvrdili su u ponedeljak vladini zvaničnici zaduženi za divlje životinje.

Prva smrt slonova zabeležena je u maju, ali je prijavljena tek u junu. U početku, uzrok smrti bio je prava misterija, nakon čega je vlada Bocvane zatražila da se izvrši laboratorijsko testiranje ostataka životanja, kao i analiza vode i tla kako bi se utvrdio razlog smrti.

Cijanobakterija se inače nalazi u vodi, ali nije svaka otrovna. Naučnici su izrazili brigu da li će klimatske promene i globalno zagrevanje podstaći veću količinu otrovnih bakterija u vodi, budući da su visoke temperature povoljnije za množenje bakterija, prenosi Si-En-En.

Foto:EPA-EFE/STR

U Bocvani živi preko 130.000 hiljada afričkih slonova, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji na kontinentu.

Prošle godine, država je ukinula zabranu lova na slonove koja je bila na snazi od 2014. godine, što je izazvalo negodovanje širom međunarodne zajednice.

Zamenik direktora za divljinu i nacionalne parkove Bocvane Siril Taolo, rekao je da je isključen ljudski faktor prilikom smrti životinja.

Foto:EPA-EFE/STR

„Niko ne može biti potpuno siguran, ali u ovom trenutku dostupni podaci ukazuju da je u pitanju prirodna pojava“, rekao je Taolo.

Kritičari vlade smatraju da je potrebno da se objave svi rezultati istrage kako bi sve bilo potpuno jasno.

„Ako se otrov nalazi u rupama u kojima je voda, nije jasno zašto su pogođeni samo slonovi“, rekao je Keit Lindsej, biolog čija specijalnost je proučavanje slonova i dodao da dosadašnja istraživanja ne mogu da isključe ljudsku umešanost.

 

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar