Roman Abramovich
Roman Abramovich Foto:EPA-EFE/ANTHONY ANEX

Ruski oligarh Roman Abramovič bogatstvo je stekao nakon kupovine nafte kompanije Sibnjeft od ruske vlade na konkursu 1995. godine. Tajna dokumenta u koje je uvid imao BBC pokazuju da je vlasnik fudbalskog kluba Čelsi kompaniju Sibnjeft, a kasnije i Slavnjeft otkupio na konkursima koji su bili namešteni, a sve zbog bliskih veza sa ruskim vlastima, prevashodno nekadašnjim predsednikom Borisom Jeljcinom, a potom i Vladimirom Putinom.

Abramovič je platio oko 250 miliona dolara za kompaniju Sibnjeft, pre nego što je vratio ruskoj vladi za 13 milijardi dolara 2005. godine.

Njega je sudu u Velikoj Britaniji 2012. godine tužio bivši poslovni saradnik Boris Berezovski, koji tvrdi da je konkurs za Svibnjeft bio namešten, kao i da je lično potplatio zvaničnika Kremlja koji je učestvovao u prevari.

Međutim, Abramovič je dobio slučaj, a tvrdnje Berezovskog su odbačene kao neistinite.

Roman i Irina Abamovič, Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

BBC je sada došao do dokumenta za koji se smatra da je procurio iz Rusije. Izvor koji je podatke ustupio BBC-ju tvrdi da su tajno kopirani iz dosijea o Abramoviču.

U dokumentu se navodi da je ruska vlada prevarena sa 2,7 milijardi dolara u dogovoru sa Sibnjeftom, kao i da su vlasti te zemlje htele da optuže Abramoviča za prevaru.

„Istražitelji Odeljenja za privredni kriminal su došli do zaključka da bi se Abramovič suočio sa optužbama za prevaru, da je mogao da bude izveden pred suđenje“, piše u dokumentu u čiji je uvid imao BBC.

Ruski tužilac koji je istraživao ovaj slučaj devedesetih godina prošlog veka Jurij Skuratov nije znao za postojanje tajnih papira, ali je potvrdio mnoge detalje o prodaji Sibnjefta.

Foto: EPA-EFE/Michael Steele

„U suštini, to je bila lažna šema, gde su oni koji su učestvovali u privatizaciji formirali jednu kriminalnu grupu koja je dozvolila Abramoviču i Berezovskom da prevare vladu i da ne plate novac koji ova kompanija zaista vredi“, objasnio je Skuratov.

Kako se ističe u dokumentu, to je bilo moguće jer je Abramovič uživao zaštitu bivšeg ruskog predsednika Borisa Jeljcina.

„Skuratov je pripremao krivični slučaj za konfiskaciju Sibnjefta na osnovu istrage o njegovoj privatizaciji. Istragu je prekinuo predsednik Jeljcin, Skuratov je razrešen dužnosti“, piše u dokumentima.

Sam Skuratov kaže da je njegovo otpuštanje bilo samo farsa, koja je poslužila da se on i čitava istraga diskredituju.

Roman Abramovich
Roman Abramovich Foto:EPA-EFE/ANTHONY ANEX

„Čitava ova stvar je očigledno bila politička, jer sam se u svojim istragama veoma približio porodici Borisa Jeljcina, uključujući i ovu istragu o privatizaciji Sibnjefta“, smatra bivši tužilac.

Krugovi bliski vlasti

Iako je gajio bliske veze sa Jeljcinom, Abamovič je ostao u užem krugu Kremlja i kada je na vlast došao Vladimir Putin 1999. godine.

Pomenuti dokument sadrži detalje još jedne nameštene aukcije dve godine kasnije, u kojoj je učestvovala ruska naftna kompanija Slavnjeft.

Abramovič je tada sklopio partnerstvo sa drugom firmom za kupovinu Slavnjefta, ali konkurentska kineska kompanija je planirala da ponudi skoro duplo više. Kako bi se sprečili milionski gubici, jedan član kineske delegacije je kidnapovan kada je stigao u Moskvu, piše u tajnim dokumentima.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kineska kompanija CNPC, inače veoma jak konkurent, morala je da se povuče sa aukcije nakon što je jedan od njenih predstavnika kidnapovan po dolasku na moskovski aerodrom i pušten je tek nakon što je kompanija odustala od kupovine Slavnjefta.

Priče o otmici nikada nisu potvrđene od strane zvaničnika Kine i Rusije, ali je zamenik ruskog ministra energetike Vladimir Milov rekao da su političke figure u Rusiji odlučile da će Abamovič pobediti na aukciji.

„Rekao sam, gledajte, Kinezi hoće da uđu i hoće da plate mnogo veću cenu. Kažu, nema veze, ćuti, nije te briga. Već je odlučeno. Slavnjeft ide Abramoviču, Kinezi će se nekako izvući“.

Advokati Romana Abramoviča rekli su za BBC da je tvrdnja o otmici „potpuno nepotkrepljena“ i da on „nema saznanja o takvom incidentu“. Istovemeno, advokatski tim oligarha kaže da su optužbe o korupciji takođe lažne, a sam Abramovič poriče da je ikada uživao zaštitu Borisa Jeljcina.

Ruskog milijardera je prošle nedelje sankcionisala Vlada Velike Britanije zbog veza sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Njegova imovina u Velikoj Britaniji je zamrznuta, zbog čega sada ulaže velike napore kako bi skupocene jahte i avione prebacio u Moskvu.

Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo. 

BONUS VIDEO Jahta Romana Abramoviča uplovila u Tivat

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare