Foto:EPA-EFE/JULIAN SIMMONDS

Britanski list Gardian objavio je opsežnu priču o tome kako se Boris Džonson oporavlja. Glasine su počele da kruže sedam dana nakon što je britanski premijer počeo samoizolaciju u stanu iznad Dauning Strita na broju 11. Priča koju su tada širili premijer i njegovi pomoćnici bila je upečatljiva. Istina je da premijer ima Covid-19.

Ali simptomi su bili takvi da nije bilo razloga za zabrinutost. Blage prirode.

Sve se promenilo 2. aprila kada je stiglo obaveštenje da premijer i dalje ima groznicu, prenosi Jutarnji list.

Novinari su bili uvereni da postoji mogućnost da bi mogao da izađe iz izolacije sledećeg dana ako lekari to dozvole. Ali to se nije dogodilo i organizovan je emotivni cirkus narednih pet dana. Premijer, koji je očigledno bio dobro raspoložen, prebačen je na intenzivnu negu i njegovo zdravlje je bilo u ozbiljnoj opasnosti. Gardijanova analiza informacija iz Dauning strita nije se podudarala sa onim što je bilo poznato iz drugih izvora.

Iza kulisa njegove kolege su prenele zabrinjavajuću sliku njegovog zdravlja na kraju prve nedelje bolesti. Stvarno je imao temperaturu. Ono o čemu se ćutalo je uporni kašalj. Tokom videokonferencije u kabinetu, njegovi simptomi bili su previše očigledni. Oni su potvrdili rastuću zabrinutost za njegovo zdravlje. Jedan od izvora objavio je da je premijer iskašljavao krv. Dauning Strit je odbacio takve tvrdnje kao neistinite.

Kod nekih bolesnika se razvija blaga klinička slika, kod drugih teška bolest. Stručnjaci kažu da je najopasnija faza druga nedelja. Neki pacijenti počnu da se oporavljaju, drugi imaju naglo pogoršanje zdravlja jer virus ulazi u pluća; 2. aprila lekari su se zabrinuli da je u slučaju Borisa Džonsona bolest odlučila da krene na drugi, opasniji put. Pripreme za dolazak premijera započele su u bolnici St. Tomas.

Prema jednom izvoru, bolničkom osoblju rečeno je da je njegovo stanje počelo da se pogoršava brže nego što je otkriveno javnosti – da je u stvari bilo jako loše. I da će premijeru verovatno biti potrebno da prima kiseonik.

U Dauning Strituu, Džonson je bio u kontaktu sa svojim glavnim savetnikom, Martinom Rejnoldsom i lekarom. Mnogi njegovi uobičajeni savetnici bili su samo bolesni ili su se samoizolovali. Kako se pogoršalo stanje, za njega su smanjeni telefonski pozivi, vladini dokumenti sklonjeni.

Foto:EPA-EFE/PIPPA FOWLES

Priče o pogoršanju njegovog zdravlja počele su da kruže među torijevcima u parlamentu i novinarima. Iz rezidencije premijera su trvrdili da nema mesta panici.

Glasine su se pokazale istinitim. Premijer je bio teško bolestan, više nego što se u javnosti govorilo . Da li je Džonson mogao da umanji ozbiljnost svog stanja čak i u krugu najbližih?

U 20h te večeri, premijer je izašao kroz vrata Dauning strita br. 11 ispred svog stana i pozdravio osoblje NHS-a. Izgledalo je katastrofalno. Sledećeg dana, Džonson je objavio video snimak u kojem moli građane da ostanu kod kuće tokom predstojećeg sunčanog vikenda. Rekao je da još ima temperaturu i da je u izolaciji. Bio je 8. dan

Prava istina je da mu se stanje pogoršava, kao što je to obično slučaj sa Covid-19.

Do vikenda onima koji su bili u kontaktu s njim bilo je jasno da premijer jedva izvršava svoje dužnosti. U subotu je njegova verenica Keri Simons, trudna i u samoizolaciji zbog simptoma koronavirusa, uznemireno i plačući razgovorala sa prijateljima.

Henkok, ministar zdravlja, izjavio je u nedelju ujutro za Skaj Njuz da je sve u redu i da premijer naporno radi i da je sve pod kontrolom.

U stvarnosti mu se zdravlje pogoršalo. Plan da se premijer preseli u bolnicuaktiviran je u nedelju posle podne. Te večeri odveli su ga preko Temze u privatnu bolničku sobu na 12. spratu.

Dauning Strit nije demantovao izveštaje da je odmah stavljen na kiseonik. A onda je, ponovo, Džonsonov portparol, pokušavajući da smiri strasti, izjavio da je sve urađeno iz predostrožnosti.

U ponedeljak, 6. aprila, tok događaja gotovo je podsetio na sovjetsku praksu. Dok je premijer Džonson jedva disao, njegovi saradnici na brifingu rekli su novinarima da premijer u bolnici marljivo pregleda dokumente ministarstva.

Oko 17 sati Dominik Rab, šef diplomatije, čak je tvrdio da je Džonson bio na dužnosti i vodi zemlju. Na pitanje kada je zadnji put razgovarao s njim, Rab je odgovorio da je bila subota.

Činilo se da vlada prikriva istinu, a kasnije je saopštila da Rab ne zna da se Džonsonovo stanje iznenada promenilo.

U ponedeljak posle podne stanje premijera se naglo pogoršalo. Donesena je odluka da ga premeste u jedinicu intenzivne njege. Takav razvoj događaja šokirao je Dauning strit.

Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

U 20:10 sati objavljeno je da je premijer u ozbiljnom stanju i zatražio je od Raba da ga zameni za šefa vlade.

Uobičajena je praksa da se pacijent koji je oboleo od Covida-19 na intenzivnoj nezi stavi na respirator. To je invazivan i traumatičan proces. Neke bolnice teške slučajeve radije leče stvaranjem pozitivnog pritiska kako bi se omogućio volumen vazduha pri udisaju (Cpap). U bolnici St Tomas u koju je smešten Džonson češće praktikuju potpunu ventilaciju jer veruju da se na taj način spašavaju životi.

Jedan bolnički izvor tvrdi da je Džonson bio u teškom stanju kada su ga primili na intenzivnu negu.

„Nijansa ga je delila od stavljanja na respirator.“

Isti izvor ipak pita je li Džonson uopšte trebalo da bude prebačen na intenzivnu s obzirom na to da na kraju nije stavljen na respirator.

Oko 130 drugih pacijenata je takođe bilo na intenzivnoj nezi u isto veme, a velika većina na respiratorima. Ni u jednom trenutku Džonson nije bio na respiratoru. Niti je primio Cpap, manje invazivni oblik lečenja, tvrdi izvor.

„Pre epidemije koronavirusa, pacijenti su stizali na intenzivnu iako nisu morali na respirator, ali otkako je počela epidemija, svaki krevet na intenzivnoj zauzima pacijent oboleo od Covida-19. Znam ljude koji tamo rade i svi kažu da nije bio na respiratoru. Zauzimao je krevet na intenzivnoj, a nije morao. Staviti pacijenta na intenzivnu, a da mu ne treba respirator je besmislica“, rekao je taj izvor.

Argument protiv takvog stava bila je činjenica da Džonson ima 55 godina i spada u ugroženu grupu. Takođe, ako pacijent ne dobije respirator u ranoj fazi, biće teško to učiniti kasnije, ako se njegovo zdravlje pogorša.

Foto:EPA-EFE/NEIL HALL

Pročitaj i:

U međuvremenu je u Ministarstvu zdravlja uspostavljen novi protkol za brifing o premijerovom zdravlju. Iznošene su samo limitirane informacije iz bolnice St Tomas.

Stanje Borisa Džonsona je stabilno i pod nadzorom je lekara, rečeno je iz Dauning strita.

U sredu 8. aprila izvestili su da Džonson još uvek nije stavljen na respirator što se smatralo dobrim vestima. Prema izvorima iz bolnice, stanje mu se popravljalo, šarmirao je sve medicinske sestre i insistirao da ga zovu Boris.

Nakon tri dana na intenzivnoj nezi, prebačen je na običnu negu. Dauning strit je objavio da je premijer jako dobrog raspoloženja i da oseća ogromnu zahvalnost lekarima koji su mu spasli život.

I dalje je u vazduhu bilo pregršt ozbiljnih pitanja. Koliko će trajati njegov oporavak i je li virus naneo dugotrajnu štetu njegovom zdravlju?

Do uskršnjeg vikenda Boris Džonson je nestrpljivo iščekivao povratak kući, ali njegov lekarski tim pozivao je na oprez. Prema jednom izvoru, savetovali su ga da ostane u bolnici malo duže, barem do 14. aprila.

Ipak, u nedelju je pušten iz bolnice, nakon što je u njoj proveo sedam noći, od kojih tri na intenzivnoj nezi.