Grafika: Nova.rs

Mađarski premijer Viktor Orban u žiži je interesovanja u regionu zbog mape "velike Mađarske" koju je nedavno objavio na Fejsbuku, a čija se ideja povezuje sa ultradesničarskim pokretom "64 županije".

Mapa ovakve Mađarske, koja obuhvata Vojvodinu, kao i druge delove Srbije, Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Austrije, Rumunije i Ukrajine, nalazi se na spomeniku koji je Orban otvorio 4. juna na granici Mađarske i Slovačke.

Na spomeniku su slovima od neruđajućeg čelika ugravirana imena ukupno 12.500 gradova, sela i opština koje su do 1920. godine pripadale Mađarskoj, odnosno Austrougarskoj.

Orbanova vlada platila ga je 16 miliona evra, a u središtu granitnog kompleksa, Spomenika nacionalnog jedinstva, gori večni plamen. Podsetimo da je sa 9,5 miliona evra Orban učestvovao u finansiranju sportske akademije fudbalskog kluba TSC iz Bačke Topole.

Fašizam na delu

Ovakvu ideju o pripajanju tzv. istorijskih delova Mađarske propagira profašistički Omladinski pokret 64 županije. Reč je o ultradesničarskom, nacionalističkom i ekstremističkom pokretu koji se zalaže za ujedinjenje svih Mađara koji žive van teritorije matice.

Foto: EPA-EFE/ARIS OIKONOMOU / POOL

Osim pripajanja teritorija, pripadnici ovog pokreta pobornici su i revizuje Trijanonskog sporazuma, kojim su definisane granice Mađarske iz 1920. Taj mirovni ugovor, potpisan nedugo nakon Prvog svetskog rata, teritorija Austrougarske u okviru koje je bila i Mađarska, smanjena je za dve trećine.

Lider pokreta „64 županije“ je Laslo Torockaj, a ime je ova organizacija dobila prema broju županija nekadašnje Kraljevine Ugarske. Pokret uglavnom deluje u Mađarskoj, ali je prisutan i u Srbiji, gde je svojevremeno bio registrovan kao politička stranka. Pokret 64 županije se sada nalazi na spisku fašističkih organizacija, koji je sačinio MUP Srbije.

Pokret na svojim manifestacijama nosi zastavu mađarske dinastije Arpad koju su u Drugom svetskom ratu svojatali ozloglašeni Salašijevi “njilaši”, a pripadnici pokreta su na ovim manifestacijama ranije delili mapu velike Mađarske i mapu takozvane “Severne multietničke regije” na kojoj je Vojvodina podeljena na srpski i mađarski deo.

Foto: EPA-EFE/ZSOLT CZEGLEDI

Incidenti u Srbiji

Delovanje pokreta u Srbiji obeležili su incidenti. Tako je septembra 2011. grupa od 15 mladih članova ovog pokreta pretukla u Temerinu metalnim šipkama i lancima pet srpskih mladića koji su se vraćali sa proslave rođendana svog druga. Prema tadašnjim izjavama očevidaca, napadači su nosili crne košulje i bili obučeni uniformisano, a napali su mladiće zato što su ovi pričali na srpskom jeziku. Policija je povodom ovog slučaja podnela krivičnu prijavu zbog nasilničkog ponašanja protiv 4 osobe, dok roditelji pretučenih mladića tvrde da je napadača bilo mnogo više.

Pročitajte još:

Pripadnici ovog pokreta su oktobra 2012. u jednoj kafani u Temerinu gurali goste, psovali ih i vređali na nacionalnoj osnovi, a potom i istukli dve osobe. Policija je uhapsila sedmoricu pripadnika pokreta koji su učestvovali u ovom incidentu, a prilikom pretresa stana jednog od uhapšenih pronađena je veća količina oružja i propagandni materijal.

Ko je Laslo Torockaj?

Laslo Torockaj (42) je mađarski političar i novinar, osnivač Omladinskog pokreta „64 županije“, a prethodno vođa ekstremističkih organizacija HVIM (2001) i pokreta „Hunija“ (2007). Bio je glavni urednik i izdavač lista Mađar Jelen (Mađarska sadašnjost) od 2003. do 2013.

Laslo Trockaj Foto: EPA-EFE/Balazs Mohai

Od 1998. godine Torockaj je bio član Mađarske stranke prava i života (MIEP), iste godine izabran je za parlamentarnog poslanika stranke. Između 1998. i 2001. bio je dopisnik parlamentarnog kluba stranke, a izveštavao je o ratu na Kosovu i o Vojvodini u vreme NATO bombardovanja. 2001. godine napustio je MIEP.

Godine 2005. objavljena je njegova biografija pod naslovom „HVIM-ovac na krvavom putu“. Početkom 2015. Torockaj je bio idejni tvorac i prvi zagovornik ograde koja bi se izgradila na južnoj granici Mađarske s ciljem sprečavanja masovnog ulaska nelegalnih migranata u državu.

Između 2001. i 2013. godine obavljao je dužnost lidera Omladinskog pokreta „64 županije“, organizacije kojoj je cilj bio da okuplja mlade iz cele Panonske nizije. Kada je 2013. godine bio izabran za načelnika sela Ašothalom, odstupio je sa funkcije vođe HVIM-a.

Septembra 2006. Torockaj je vodio ljude na opsadu i osvajanje zgrade mađarske državne televizije, a za vreme levičarsko-liberalne vlade Ferenca Đurčanjija, Torockaj je igrao glavnu ulogu na protestima opozicije i u sukobima s policijom.

Zbog političkih razloga bio mu je zabranjen ulazak u Slovačku od 2006. do 2011, u Rumuniju na 3 meseca tokom 2005, a u Srbiju u dva navrata (2004-2005) i (2008-2010).

Godine 2013. kao nezavisni kandidat izabran je za načelnika grada Ašothalom sa 71,5 odsto glasova, a godinu dana kasnije ponovno je izabran sa 100 odsto glasova.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare