Foto: TANJUG/Tanya White/Northern Advcate/NZME via AP

U trenutku kad na ostrvsku državu Tongu pristižu prvi brodovi i letovi s humanitarnom pomoći, tamošnje su vlasti poručile da je prioritet voda za piće. Čišćenje terena trajalo je nedelju dana nakon razorne vulkanske erupcije i cunamija koji naučnici koju je vlada Tonge opisala kao "katastrofu bez presedana".Ljudi stoje u redovima ispred banaka u glavnom gradu koje su ponovo počele sa radom tek u subotu 22. januara. Otežan je pomorski transport između ostrva a svi domaći letovi su otkazani. Zvaničan broj žrtava je troje, dva muškarca i jedna žena.

Vlada Tonge saopštila je da je voda za piće prioritet, a nacionalni tim za hitne slučajeve već je podelio 60.000 litara vode stanovnicima. Postrojenje za desalinizaciju na novozelandskom pomorskom brodu koji je stigao u petak može da proizvede 70.000 litara dnevno, počelo je da prerađuje morsku vodu iz luke Tonge.

Stanovnici koji su izgubili domove na udaljenim ostrvima kada se cunami, koji je dostizao i do 15 metara, srušio na taj arhipelag u Južnom Pacifiku biće premešteni na glavno ostrvo Tongatapu zbog nestašice vode i hrane.

Vulkanske padavine na površini okeana oštetile su brodove i otežale pomorski transport između ostrva, a domaći letovi su obustavljeni.

Pad pepela i cunami pogodili su 84 odsto stanovništva, a međuostrvska komunikacija ostaje „akutni izazov“ sa ograničenim satelitskim i radio vezama.

Ranije ove sedmice održane su sahrane za muškarca i ženu iz Tongana koji su poginuli kada je cunami pogodio okolna ostrva Ha’apai. Zvaničan broj mrtvih je troje. Na ostrvu Nomuka uspostavljena je poljska bolnica nakon što je tamošnji zdravstveni centar srušen.

Više pomorskih brodova iz Australije, Novog Zelanda i Britanije na putu je za Tongu kako bi isporučili pomoć. Dva aviona pomoći, iz Japana i Novog Zelanda, stigla su u subotu sa humanitarnim zalihama, nakon dva leta iz Australije u petak naveče.

Vlada Tonga implementirala je strogu politiku COVID-19 koja znači da ljudi, uključujući humanitarne radnike, ne mogu ući u zemlju ako nisu prošli trosedmični period izolacije. Isporuke pomoći su bile beskontaktne, a palete su bile u karantinu 72 sata nakon dolaska na aerodrom pre nego što su ih podelile vlasti.. Jedan australijski avion vratio se u četvrtak na pola leta u Brizbejn nakon što je obavešten o slučaju COVID-19 među posadom.

Australija i Novi Zeland su koordinisali međunarodnu pomoć uz podršku Britanije, Francuske, Sjedinjenih Država, Fidžija i Papue Nove Gvineje, a Vlada je zatražila podršku kako mali aerodrom ne bi bio preopterećen.

Erupcija – koju je vlada Tonge opisala kao „katastrofu bez presedana“ – dovela je do toga da široki delovi Tonge budu prekriveni gustim pepelom.

BONUS VIDEO: Vremenske nepogode

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar