Austija Bec zatvaranje koronavirus
Prazne ulice u Beču usled zatvaranja Foto:Tanjug/AP Photo/Lisa Leutner

Austrija je od 22. novembra u tronedeljnom karantinu, koji važi za sve građane, iako je prvobitno zamišljeno da samo nevakcinisani budu u lokdaunu. Vlasti su odluku donele zbog drastičnog skoka broja zaraženih, a kako će karantin za dve nedelje biti okončan, postavlja se pitanje - da li odluka o zatvaranju vodi ka konačnom cilju, odnosno smanjenju broja zaraženih i umrlih od koronavirusa?

Od početka pandemije, zemlja je zabeležila ukupno 1.15 miliona zaraženih i 12.425 preminulih. Iako je trebalo da tronedeljni karantin popravi epidemiološku situaciju, nije zabeležen veći pad brojki. Štaviše, rekordan broj zaraženih zabeležen je u ponedeljak, kada je 14.000 ljudi dobilo pozitivan test na virus.

Pozitivan efekat – pad „belog rekorda“

Međutim, došlo je do jednog pozitivnog trenda, a to je povećanje broja vakcinisanih osoba.

Od početka karantina, kovid brojke su mahom nepromenjene. Ipak, prošlog petka Austrija je zabeležila takozvani „beli rekord“.

Tog dana po prvi put dato je više od 150.000 doza vakcine protiv kovida. To je nadmašilo prethodni rekord od 144.419 od početka juna. Ogromnu većinu te brojke čine treće doze vakcine.

Foto:GEORG HOCHMUTH / AFP / Profimedia

Kako će karantin trajati još dve nedelje, a imajući u vidu trenutne podatke, ne očekuje se da će broj infekcija preterano opadati. Austrijske vlasti sada moraju sve napore i nade da ulože u vakcinaciju i svest građana o neophodnosti vakcine.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kako izgleda karantin

Prema pravilima izolacije, Austrijanci će morati da pokažu dokaz 2G (da su potpuno vakcinisani ili da su preležali koronu ili da su vakcinisani prvom dozom plus testirani PCR testom) ako žele da krenu negde van kuće. Ovo pravilo se ne odnosi na odlazak na posao ili na kupovinu hrane.

Prodavnice i restorani su zatvoreni, neće se održavati javni događaji, a rad od kuće je obavezan u sektorima gde je to moguće realizovati tako da proces rada ne trpi. Takođe, FFP2 maske su obavezne u svim zatvorenim prostorijama.

Novi soj stigao u Austriju

U ovoj zemlji zabeležen je i prvi slučaj zaraze novom mutacijom virusa, koja je dobila naziv omikron. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je da se radi o nepoznanici, koja može dovesti do povećanja broja zaraženih u zemljama širom sveta. Granice treba da ostanu otvorene, ukazala je SZO, ali oprez mora da postoji.

Škole neće zvanično biti zatvorene tokom trajanja lokdauna, već će ostati otvorene za „one kojima su potrebne“ iako se časovi licem u lice neće održavati. Slična pravila bila su na snazi tokom lokduana 2020. godine, kada su deca učila na daljinu, ali su škole ostale otvorene zbog učenika čiji roditelji ne mogu da rade od kuće.

Vlada je pozvala roditelje da se vrate učenju kod kuće ako je to ikako moguće. Za one koji prekrše pravila predviđene su novčane kazne.

Kako će izgledati obavezna vakcinacija

Za februar naredne godine najavljeno je i uvođenje obavezne vakcinacije. Ipak, mnogi stanovnici Austrije se pitaju kako će izgledati obavezna vakcinacija i šta će se desiti ako neko odbije da se vakciniše?

Još uvek nije jasno da li će se novi zakon koji Austrija sprema da se odnosi samo na domaće stanovništvo ili i na strance. I dalje postoje pitanja u vezi sa vakcinalnim statusom turista kada zakon stupi na snagu.

Austrijska vlada utvrdila je plan za usvajanje zakona o obaveznoj vakcinaciji protiv korona virusa. U nedelji od 6. decembra nacrt zakona bi trebalo da bude završen i poslat na četvorodnedeljno razmatranje. Taj zakon potom može biti upućen na usvajanje u parlament kako bi stupio na snagu od početka februara, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.

Da li je obavezna vakcinacija legalna?

Veliko pitanje oko predloženog mandata obavezne vakcinacije protiv korone je da li je ona zapravo legalna u Austriji.

Profesor Karl Stoger sa Univerziteta u Beču je rekao za TheLocal.at da je moguće da austrijska savezna vlada usvoji zakon u parlamentu sve dok postoji većina od 50 odsto. Zatim, tu je i pitanje člana 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Stoger je rekao da vlada može da prekriši ovaj zakon, ako za to ima ubedljive razloge.

„Ako želite da donesete takvu meru, ona mora da bude proporcionalna, a obavezna vakcinacija je krajnja mera ako druge alternative nisu dostupne ili su isrpljene“, rekao je on.

Vlada još uvek nije objavila od kog bi uzrasta vakcinacija protiv korone bila obavezna, ali pravni stručnjaci kažu da bi mogla da budu obuhvaćena i deca.

„Deca mogu biti uključena u vakcinaciju ako se pokaže da je apsolutno neophodno za aktivnu ili pasivnu zaštitu stanovništva. Postojali su brojni primeri vakcinacije dece protiv malih boginja, tuberkoloze ili dečije paralize“, kaže profesor Bernd-Kristijan Funk sa Univerziteta u Lincu.

Stoger se slaže, ali dodaje da je sigurnije uvesti obaveznu vakcinaciju od 18. godine.

Kakva će biti kazna?

Nije još povrđeno kako bi obavezna vakcinacija mogla da se primeni, ali u austrijskim medijima postoje izveštaji da bi kazna za odbijanje vakcinacije mogla da bude 3.600 evra ili čak da se kažnjava zatvorom. Međutim, u intervjuu za BBC austrijski kancelar Aleksandar Šalenberg je rekao da će se primenjivati samo novčane kazne za ljude koji odbiju da se vakcinišu protiv korone.

Potpredsednik Lekarske komore Donje Austrije Gerit Loibl rekao je da bi mogao zamisliti da se uvede pandemijska taksa za nevakcinisane u visini od 90 do 100 evra mesečno. Kako je objasnio, do te cifre je došao uzimajući u obzir porez na duvan i navike pušača. Prosečni pušač mesečno sličnu svotu „plaća“ državi, dodao je on. Prema njegovim rečima, pandemijska taksa mogla bi da doprinese povećanju stope vakcinacije.

Izuzeci od ovog zakona su trudnice i oni koji su u opasnosti od zdravstvenih problema kao posledica vakcinacije, kao što je alergijska reakcija. Poslednji izuzetak zahteva uverenje od lekara.

Tačni detalji u vezi ovog pravila koje treba da stupi na snagu tek treba da budu potvrđeni.

BONUS VIDEO Počeo tronedeljni lokdaun u Austriji

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar