Foto: REUTERS, Profimedia, EPA-EFE, Tanjug AP, Slađana Đermanović/Nova.rs

Ruski ministar odbrane Sergej Šokgu izdao je novo naređenje trupama u Ukrajini. Prioritet ruske vojsk sada je uništenje visokopreciznog oružja i ostale artiljerije dugog dometa koje koriste ukrajinski borci. Zapravo, to znači da fokus ruskih snaga sada postaje oružje od koga najviše strahuju - američki HIMARS.

Šojgu je tokom inspekcije ruskih grupa na Istoku Ukrajine, zemlje na koje je njegova država izvršila invaziju,kao razlog za „promenu vojne taktike“ naveo to što Ukrajinci ovim oružjem granatiraju stambena naselja u Donbasu i namerno pale polja sa žitom, kao i skladišta žita.

Međutim, analitičari navode da je pravi razlog to što je ukrajinska strana počela sve češće da upotrebljava napredni raketni sistem HIMARS, oružje dakle moćnijeg kalibra od onog kojeg bi mogle da proizvedu Rusija i Ukrajina.

M142 HIMARS
Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

Rusija tvrdi da je već uništila dva HIMARS-a

Inače, Moskva je već istakla da je uništila dva napredna raketna sistema HIMARS, kao i skladišta u kojima je bila municija za ovo oružje. Sistemi su navodno uništeni u blizini linije fronta u selu južno od Kramatorska u Donjecku, koji je u fokusu ruske ofanzive u Ukrajini nakon okupacije Luganske oblasti.

Međutim, Kijev je ovo oštro demantovao, navodeći da su ruske objave „laž“ i da nastavljaju sa korišćenjem američkog HIMARS koji nanose „razorne“ udarce ruskoj strani.

Foto: Operation 2021 / Alamy / Alamy / Profimedia

Zašto je HIMARS važan?

Stručnjaci smatraju da bi ovaj sistem, koji takođe nosi naziv M142, mogao da dovede do ozbiljnog preokreta u ratu, jer je HIMARS raketni sistem visoke pokretljivosti montiran na kamion i može da nosi kontejner sa šest raketa. Sistem može da lansira raketu srednjeg dometa, ali je takođe sposoban da ispaljuje projektile većeg dometa.

U okviru pošiljke Kijevu su poslata četiri HIMARS sistema, a njihova vrednost je procenjena na 655 miliona dolara.

Pročitajte još:

To znači da ovo oružje može da ispali šest raketa iz porodice „MFOM“ projektila sa dovoljnom preciznošću da pogodi automobil udaljen i do 70 kilometara, što je mnogo dalje od dometa haubice i mnogo preciznije od sovjetskih i ruskih raketnih bacača. Takođe, može da se kreće brzinom od 85 kilometara na čas.

Uz to, HIMARS vozila su blindirana, i ne može ih probiti čak ni geler, ni malokalibarsko oružje, ali su i dalje dovoljno lagane, uglavnom oko 16 tona ukupne težine i mogu se preneti avionom.

Stoga, ovo oružje svakako doprinosi ukrajinskoj nadmoćnosti na frontu i ukoliko su ruske tvrdnje istinite ona je sada ostala „samo“ na dva ova sofisticirana raketna sistema.

Vojska SAD obučavala ukrajinske snage za korišćenje

Inače, kada je Vašington početkom jula najavio da će slati ovaj moćni raketni sistem Ukrajini, američki vojnici počeli su da obučavaju ukrajinske snage, kako bi oni umeli da koriste ovaj sofisticirani raketni sistem, a obuke su nastavljene i kada je HIMARS stigao.

Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

Portparol Pentagona, potpukovnik marinaca Anton Semelrot, kazao je da ukrajinski vojnici treniraju na visokomobilnom artiljerijskom raketnom sistemu ili u bazi za obuku Grafenver u Nemačkoj i na drugim mestima u Evropi.

Bajden najavio isporuku još oružja

Inače, američki predsednik Džozef Bajden je nedavno najavio da će SAD nastaviti da šalje oružje Ukrajini, uključujući antitenkovske projektile Džavelin, protivvazdušne rakete tipa Stinger, moćne topovske i raketne sisteme sa preciznim navođenjem, radare, bespilotne letelice, helikoptere Mi-17 i municiju.

Kontraofanziva počela isporukom zapadnog oružja

Pored uništenja HIMARS-a ,čini se da Rusija želi da uništi i ostalo oružje koje je Ukrajina dobila od Zapada. Razlog tome je to što je Kijev preokrenuo situaciju na frontu u odnosu na prve mesece rata, kada su se praktično samo branili od snažnih ruskih napada. Tako je nedavno pokrenuta i kontraofanziva na jugu, upravo uz pomoć oružja koje šalju saveznici.

Pored raketa dugog dometa, u Ukrajinu je stigla i velika količina haubica koje imaju domet od 40 kilometara. Prema poslednjim informacijama, Australija, Kanada i SAD su poslale Kijevu više od 100 haubica M777 i oko 300.000 metaka 155 milimetara.

Foto: EPA-EFE/Profimedia/Reuters/TANJUG/Beta

Kao izuzetno značajni pokazali su se i dronovi, od kojih je u upotrebi najzastupljeniji Barjaktar TB2 turske proizvodnje. Ovi dronovi mogu da lete na visini od čak 7.600 metara, brzinom oko 220 kilometara na sat, a domet im je 300 kilometara.

Takođe, Ukrajina je od Zapada dobila i NLAV- lako antitenkovsko oružje, tenkove i sisteme poput čuvenog S-300. Oružje je Kijevu dotiralo ukupno 30 zemalja, ali teško naoružanje je sporije stizalo, a u nekim oblastima su ukrajinske trupe u velikoj meri nadjačane. SAD je za sada obezbedila najviše pomoći Ukrajini, a sledeće na listi su Velika Britanija i Poljska.

BONUS VIDEO: HIMARS – testiranje raketnih sistema koje Amerika šalje Ukrajini

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare