Foto: Shutterstock, EPA-EFE/SHAWN THEW

Iako je izbor predsednika najvažnije pitanje, na nedavno završenim izborima u SAD, Amerikanci su se izjašnjavali o čak 120 državnih zakona i ustavnih amandmana, koji su se bavili nizom pitanja od legalizacije narkotika, preko biračkih prava, rasne nejednakosti, do abortusa, taksi i obrazovanja

Heroin i psihodelične pečurke

Oregon je ušao u istoriju postavši prva američka država gde je dozvoljeno posedovanje manje količine teških droga uključujući kokain, heroin i LSD. Građani Oregona takođe su odobrili upotrebu psihodeličnih pečuraka u medicinske svrhe.

Cilj zakona je da se smanji broj ljudi koji su zatvoreni zbog posedovanja manje količine ovih narkotika. Prema novom zakonu osoba koja bude uhvaćena sa manjom količinom heroina ili kokaina, može da izbegne odlazak na sud i zatvor tako što će platiti 100 dolara i otići na odvikavanje od droge. Centri za odvikavanje finansiraće se prihodima od prodaje marihuane koja je već nekoliko godina legalna u Oregonu.

Pročitajte još:

Legalizacija „trave“

U Nju Džersiju i Arizoni, birači su podržali legalizaciju marihuane za osobe starije od 21 godine. Južna Dakota postala je prva koja je odobrila upotrebu marihuane u medicinske svrhe, ali i rekreativnu upotrebu, a rekreativnu upotrebu marihuane prihvatili su i birači u Montani, dok je medicinska marihuana odobrena u Misisipiju.

Do pre 10 godina, rekreativno korišćenje marihuane bilo je nezakonito u 50 američkih država. Birači u Koloradu i Vašingtonu “povukli su nogu” 2012. pokrenuvši pokret koji je već prihvatilo 11 država, uključujući Vašington.

Goruće pitanje abortusa

Osim narkotika, Amerikanci su u utorak glasali i o legalizaciji abortusa. Dve države različito su se izjasnile po pitanju amandmana o legalizaciji abortusa.

Građani Luizijane usvojili su meru kojom se navodi da pravo na abortus nije ustavom zagarantovano, najavivši tako debatu koja se već naredne sedmice može očekivati u Vrhovnom sudu SAD.

Konzervativci u Americi već dugo vrše pritisak na obaranje odluke Vrhovnog suda SAD, izrečene u slučaju Rou protiv Vejda, kada je van snage stavljen zakon u Teksasu koji je zabranjivao abortus zbog neustavnosti. Te 1973. godine abortus je praktično legalizovan u svim saveznim američkim državama pošto je upravo ovaj slučaj označio presedan. Sa republikanskom većinom u Vrhovnom sudu, vrlo je moguće da će ova odluka biti oborena u potpunosti.

Za razliku od stanovnika Luizijane, građani Kolorada glasali su za izmenu odluke po kojoj je abortus zabranjen posle 22 nedelje.

Biračka prava 

U više država, građani su glasali i o biračkim pravima.

U Virdžiniji, usvojen je amandman na osnovu koga demokrate više neće moći da nagledaju glasanje, već će biti formirana komisija u kojoj će učestvovati predstavnici obe stranke, koja će nadgledati izborni proces. Za razliku od njih, stanovnici Misurija su se odlučili za nestranačku komisiju koja će voditi računa o izbornim radnjama u toj državi.

Foto:EPA-EFE/JEFFREY SAUGER

Minimalac

Na Floridi se glasalo o minimalcu. Stanovnici Floride glasali su za postepeno povećavanje minimalne plate od 15 dolara po satu ušavši tako u grupu sedam država – Kalifornija, Konektikat, Ilionoj, Merilend, Masačusets, Nju Džersi i Njujork – gde je minimalac 15 dolara i veći.

Politički korektna zastava i ime

Stanovnici Misisipija izjašnjavali su se o novoj zastavi sa magnolijom nakon što su, iz politički korektnih razloga posle masovnih protesta u više gradova SAD protiv rasizma i policijske brutalnosti, odustali od zastave sa simbolom Konfederacije (južnjačkih, „robovlasničkih“ država iz vremena građanskog rata u Americi).

Stanovnici Roud Ajlenda više ne žive u „Roud Ajelndu i Providens plantažama“ već samo na Roud Alejdu jer su „plantaže“ u imenu države evocirale uspomene na ropstvo.

Porezi

Porezi i akcize su bili tema u desetak država. Kolorado i Oregon su podigli akcize na duvan. Stanovnici Kolorada sada će plaćati i nešto niži porez na prihode. U Ilionoisu se nisu dogovorili oko povećanja poreza bogatima, ali će zato u Arizoni sa tom razlikom povećati plate učitelja i školskog osoblja…

Prevoz

Vozači Ubera, Lifta i drugih službi za prevoz građana koje posluju preko aplikacija, uspeli su da u Kaliforniji izdejstvuju status nezavisnih činilaca i tako se „kandiduju“ za penziono.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar