Habib Battah
Habib Batah Foto:N1

Dan nakon razorne eksplozije koja je sa zemljom sravnila veći deo luke u Bejrutu za N1 iz glavnog libanskog grada govorio je urednik "Beirut Report" Habib Batah. On i njegovi sunarodnjaci suočili su se s nečim do sada neviđenim. Eksplozija koja je potresla Bejrut prema rečima ovog, ali i drugih svedoka, podsetila ih je na atomsku bombu.

„Bio je to grozan događaj kojem smo svedočili. Kao da smo bili u filmu, akcionom filmu, gde vidite te lude eksplozije koje je jednostavno teško zamisliti. Videli smo toliko eksplozija u našim životima u Libanu, toliko bombi, bili svedokom tolikih godina rata. Ovo je bilo drugačije od svega. Bilo je drugačije od svake granate koju sam čuo, a čuo sam neke ogromne američke bombe koje su padale po našem gradu. Ovo je bilo glasnije od toga. Bilo je gotovo kao atomska bomba. Tu je bio oblak kao pečurka“, rekao je on.

#related-news_1

Šok protrese čitavo vaše telo i ono nastavlja da se trese satima.

„Hvala Bogu da sam imao sreće, upravo sam bio blizu područja luke, ali sam otišao na autoput, a luka je odmah uz autoput, toliko automobila tuda prolazi. Ja onde svakodnevno prolazim. Izgleda da sam imao sreće. Samo sam osetio talas i to je bilo veoma traumatično“, navodi.

Kaže da je četiri hiljade osoba povređeno i da su hodali okolo sa krvavim licima.

„Ljudi su preminuli zbog povreda, njih oko stotinu je preminulo. Čuo sam priču da je jedan momak preminuo jer mu je ruka krvarila, a nije mogao da zaustavi to krvarenje. Netko je video da je jedna devojka ruku izgubila. Bolnice u zemlji sada su pod tolikim pritiskom. Ljude teraju iz bolnica jer su toliko pune“, kaže ovaj novinar i dodaje da su tri bolnice uništene, a nema mnogo bolnica u zemlji.

Ono što se zna je da će se Liban još dugo boriti s posledicama ove katastrofe koja dolazi kao dodatna otežavajuća okolnost nakon borbe s ekonomskim, socijalnim i drugim svakodnevnim problemima te s Covid-19.

„Samo zamislite da se zemlja kao što je Libano oslanja na svoj uvoz i luku, a da nje nema, glavne luke u zemlji koja je žila kucavica ekonomije, onoga što je od te ekonomije ostalo. Ekonomija je u slobodnom padu, u hiperinflaciji smo i to je takođe situacija u Libanu. Imamo oko 80 odsto gubitka prihoda, to znači da 80 odsto novca kojeg imate u banci ili svom džepu, ili na računu, nema“, kaže on.

Foto:EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Dodaje da cene dobara već rastu zbog ove krize.

„Ne mogu zamisliti da ovo neće pogoditi cene dobara jer tuda roba dolazi, kroz luku. Imamo neke sekundarne luke, ali su one veoma male. Ne znam da li mogu imati dobre kranove koji će lako nositi kontejnere. To je veliki problem. Mnogo ćemo izgubiti, milijarde ćemo izgubiti. Uz hiljade života koji su uništeni ili veoma pogođeni“, ističe Batah.

(Izvor: N1 Zagreb)

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar