Kiša, nevreme, pljusak, letnji pljusak, Palata Srbija, SIV, Palata federacije
Foto: Nova.rs

Američki „Njujork Tajms“ sproveo je veliko istraživanje, koje prikazuje kako je svaka zemlja sveta pogođena fenomenom klimatskih promena. Među pričama iz celog sveta našla se i Srbija, kao i ostatak regiona.

POGLEDAJTE JOŠ:

Ekstremno vreme je od 2000. godine koštalo Srbiju ukupno šest milijardi dolara, a ta brojka će do 2030. godine verovatno dostići 11 milijardi, navodi američki list.

Usled ogromnih promena u ekosistemima širom sveta, plava kraba stigla je do zemalja Zapadnog Balkana, a najveće probleme izazvala je u Albaniji. Ribari su već nekoliko puta prijavili da im je posao otežan, a mreže iscepane zbog promene u ekosistemu.

Požari su prethodnih nekoliko godina devastirali Balkan. Na leto 2017. godine požari su opustošili područje jugozapadne Bugarske i uništiti skoro 4.000 hetara šume. Očekuje se da će period oporavka trajati 50 godina. Slična situacija je i u Crnoj Gori, gde su vatrogasci u avgustu ove godine 16 dana ulagali ogromne napore da lokalizuju vatru.

Poplave u BiH

Rat u Bosni i Hercegovini ostavio je na hiljade mina u zemlji, a klimatske promene ih čine još opasnijim. Tokom poplava 2014. godine, vodena bujica je mnoge od njih odnela na nepoznate lokacije. Najgori deo je što zemlju u narednim godinama očekuje još poplava, te je neizvesno kako će se situacija razvijati, navodi „Njujork Tajms“.

Velika količina padavina dovela je nedavno do kataklizmičnih poplava u Bosni i Hercegovini.

Sarajevo
Foto: Printscreen AP/video

Nekoliko reka se izlilo, što je dovelo do poplavljenih domaćinstava i ulica. Snimci iz drona uspeli su na najbolji način da prikažu kakva je situacija u Bosni, naročito u Sarajevu koje je najteže pogođeno poplavama. Rad većeg dela fabrika u Istočnom Sarajevu bio je onemogućen, a među njima je i fabrika kompanije Meser, koja se bavi proizvodnjom medicinskog kiseonika.

Požari u Crnoj Gori

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Crne Gore borili su se danima sa vatrom na više lokacija.

Foto: Bumble Dee / Alamy / Alamy / Profimedia

„Dajemo svoj maksimum, imamo i podršku Aviohelikopterske jedinice MUP-a. Gašenje požara otežava jak vetar“, kazao načelnik Službe zaštite i spasavanja Nikšić Slavko Tadić.

U Crnoj Gori su ove godine zabeležene visoke temperature vazduha koje idu i preko 40 stepeni, koliko je izmereno u Podgorici.

BONUS VIDEO Poplave u Sarajevu – snimci iz drona

 

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar