Foto:Alexander Garmayev / TASS / Profimedia

Ruske trupe nastavljaju sa upornim planom da zauzmu istočnu Ukrajinu, a sposobnost Ukrajinaca da se odupru nemilosrdnom napadu zavisi više nego ikad od pomoći Sjedinjenih Država i njihovih saveznika. Među onima od čije pomoći najviše zavise jeste tajna mreža komandosa i špijuna koja im nabavlja oružje, obaveštajne podatke i obučava ih, tvrde za Njujork tajms američki i evropski visoki zvaničnici.

Velik deo njihovog posla odvija se na teritoriji izvan Ukrajine, u bazama u Nemačkoj, Francuskoj i Britaniji. Iako su iz administracije predsednika SAD Džoa Bajdena, poručili da neće rasporediti američke trupe u Ukrajini, osoblje CIA-e je nastavilo tajno da deluje u zemlji, uglavnom u glavnom gradu Kijevu, usmeravajući velik deo ogromne količine obaveštajnih podataka prema ukrajinskim zvaničnicima, otkrivaju izvori za Njujork tajms.

Formacija u Nemačkoj

Istovremeno, nekoliko desetina komandosa iz drugih zemalja članica NATO-a, uključujući Britaniju, Francusku, Kanadu i Litvaniju, takođe deluje unutar Ukrajine. Tri američka visoka zvaničnika su za Njujork tajms izjavila, da iako su Sjedinjene Države povukle svojih 150 vojnih instruktora i pre nego što je u februaru počeo rat, komandosi njihovih saveznika ostali su u zemlji, obučavajući i savetujući ukrajinske trupe i osiguravajući puteve kojim iz inostranstva stiže oružje i drugi oblici pomoći, prenosi Jutarnji list.

Ubrzo nakon što je Rusija napala Ukrajinu u februaru, 10. jedinica specijalnih snaga američke vojske, koja je pre rata obučavala ukrajinske komandose u bazi na zapadu zemlje, tiho je uspostavila formaciju u Nemačkoj kako bi tamo koordinirala vojnu pomoć ukrajinskim komandosima i drugim ukrajinskim trupama.

Foto: Viktor Antonyuk / Sputnik / Profimedia, EPA/EFE

Sekretarka vojske Kristin E. Vormut dala je uvid u operaciju prošlog meseca, rekavši da je jedinica za specijalne operacije pomogla u upravljanju protokom oružja i opreme u Ukrajini.

„Ćelija, koja je napravljena po uzoru na strukturu korišćenu u Avganistanu, deo je šireg skupa operativnih i obaveštajnih koordinacionih ćelija koje vodi Evropsko zapovedništvo Pentagona, s ciljem da se ubrza saveznička pomoć ukrajinskim jedinicama. U vazdušnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj, na primer, tim američkih avio snaga i nacionalne garde pod nazivom Sivi vuk pruža tehničku i taktičku podršku ukrajinskim snagama“, rekla je Vormut.

Američki komandosi dakle nisu na prvoj crti fronta sa ukrajinskim snagama, već ih savetuju iz štaba iz drugih delova zemlje ili putem šifriranih komunikacija, tvrde američki i drugi zapadni zvaničnici, koji su govorili za Njujork tajms, naravno pod uslovom da ostanu anonimni. Ali, napominju novinari Njujork tajmsa, znakovi njihove obuke logističke i obaveštajne podrške su itekako opipljivi na bojnom polju.

Nekoliko ukrajinskih zapovednika na nižim nivoima tako je nedavno izrazilo zahvalnost Sjedinjenim Državama na obaveštajnim podacima prikupljenim preko satelitskih snimaka, a koje mogu videti na tabletima koje su dobili od saveznika. Tableti pokreću aplikaciju za mapiranje bojišta koju zatim Ukrajinci koriste za ciljanje i napad na ruske trupe.

Nadalje, na ulici u Bahmutu, gradu u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini, grupa ukrajinskih snaga za specijalne operacije imala je na opremi oznake američke zastave i bila je opremljena novim prenosnim projektilima zemlja-vazduh, kao i belgijskim i američkim jurišnim puškama.

„Neispričana priča rata jeste retko viđeno međunarodno partnerstvo specijalnih vojnih jedinica koje zajedno pomažu ukrajinskoj vojsci“, rekao je senatorima u aprilu general-pukovnik Džonanat P. Braga, zapovednik Zapovedništva za specijalne operacije američke vojske.

I američki poslanik Džejson Krou, demokrata iz Kolorada u Predstavničkim odborima za oružane snage i obaveštajne službe, rekao je u jednom intervjuu da su se odnosi koje su ukrajinski komandosi razvili sa američkim i drugim kolegama tokom proteklih nekoliko godina pokazali neprocenjivim u borbi protiv Rusije.

Foto:REUTERS/Alexander Ermochenko, INTS KALNINS; profimedia.rs

Rusi sve znaju

Premda Amerika zvanično negira da ima svoje ljude na terenu, Rusi su vrlo dobro svesni prisutnosti američkih obaveštajaca.

Zvančici CIA-e koji deluju u Ukrajini usresredili su se na osiguravanje i usmeravanje obaveštajnih podataka vlade SAD prema Ukrajincima. Prema izvorima Njujork tajmsa, većina njihovog posla odvija se upravo u Kijevu.

Stručnost agencije ogledava se u obučavanju za protivterorističke operacije, što nije ono što je u ovom trenutku Ukrajincima najpotrebnije, smatraju obaveštajni zvaničnici.

„Ono što Ukrajincima trenutno treba je klasična vojna obuka za korišćenje raketne opereme i drugog sofisticiranog oružja“, rekao je Daglas H. Vajs, bivši zamenik direktora Odbrambene obaveštajne agencije i penzionisani stariji zvaničnik CIA-e.

„Govorimo o modernim borbama, tenk protiv tenka. Ne mogu zamisliti da CIA obučava ukrajinske momke kako na primer koristiti bacač raketa HIMARS“, kazao je on.

Bajdenova administracija je do sada poslala četiri mobilna raketna sistema u Ukrajinu i objavila je u četvrtak da su još četiri na putu. To je najnaprednije oružje koje su Sjedinjene Države do sada isporučile Ukrajini, a čije rakete imaju domet veći od 60 kilometara, što je više od svog oružja koje je Ukrajina dosad imala.

Zvaničnici Pentagona kažu da je prva grupa od 60 ukrajinskih vojnika obučena kako da koristi navedene sisteme, dok druga grupa upravo prolazi obuku u Nemačku.

Foto:Alexey Kudenko / Sputnik / Profimedia; profimedia.rs

General Mark A. Mili, američki načelnik Udruženog štaba, rekao je da je su Ukrajinci koji su oduvek koristili sisteme iz sovjetske ere postepeno uče mehaniku američkog visokotehnološkog oružja.

„Nije dobro žuriti, pa bez potrebne obuke odmah koristi američko oružje na bojnom polju“, rekao je general Mili novinarima koji su s njim nedavno putovali u Sjedinjene Države nakon sastanaka sa evropskim vojnim zapovednicima u Francuskoj.

Kao u Vijetnamu

No neki vojni zvaničnici, koji su sarađivali s ukrajinskom vojskom, izrazili su za Njujork tajms frustraciju Ukrajincima.

Na primer, nisu zadovoljni postupanjem Ukrajinaca koji su se bavili evakuacijom vojnika ranjenih na prvim linijama fronta.

„Sjedinjene Države moraju pojačati obuku prve pomoći na prvoj liniji i više savetovati Ukrajince kako uspostaviti mrežu mobilnih bolnica za stabilizaciju i transport ranjenika“, veruju bivši zvaničnici.

„Oni gube 100 vojnika dnevno. To je za nas gotovo kao na vrhuncu Vijetnamskog rata, što je strašno. Zato gube mnogo iskusnih ljudi“, rekao je bivši zvaničnik Trampove administracije.

Zelene Beretke u Nemačkoj zato su nedavno započele medicinsku obuku za ukrajinske vojnike, koji su odvedeni iz zemlje radi podučavanja, otkrio je jedan američki vojni zvaničnik.

Od 2015. do početka ove godine, instruktori američkih specijalnih snaga i Nacionalne garde obučavali su više od 27.000 ukrajinskih vojnika u Centru za borbenu obuku Javoriv u zapadnoj Ukrajini u blizini grada Lavova, rekli su zvaničnici Pentagona. Vojni savetnici iz desetak savezničkih zemalja takođe su tokom proteklih nekoliko godina uvežbavali hiljade ukrajinskog vojnog osoblja u Ukrajini.

PROČITAJTE JOŠ:

Od 2014., kada je Rusija prvi put izvršila invaziju na delove zemlje, Ukrajina je proširila svoje male specijalne snage sa jedne jedinice na tri brigade i pukovnije za obuku, rekao je Senatu u aprilu general Ričard D. Klark, šef Zapovedništva za specijalne operacije Pentagona.

Trenutno najveći problem pri obučavanju ukrajinske vojske jeste to što prebrzo gube svoje najbolje uvežbane snage, tvrde za Njujork tajms, bivši američki zvaničnici koji su radili sa Ukrajincima.

Strah od eskalacije

Gore spomenuti bivši zvaničik Trampove administracije rekao je da je Zapovedništvo za specijalne operacije pre rata imalo male grupe američkih operatera koji su radili na terenu sa ukrajinskim zvaničnicima.

„Ti američki timovi ponekad su nazivani Jedburgh, što je referenca na diverzantsku jednicu savezničkih snaga iz Drugog svetskog rata“, rekao je.

Moderni timovi za specijalne operacije uglavnom su se usresredili na taktičku obuku malih jedinica, ali su takođe radili na uvežbavanju pri pružanju medicinske pomoći na frontu, komunikacijskim tehnikama, izviđanju i drugim veštinama koje su bile potrebne ukrajinskima snagama.

„Ti su napori“, rekao je zvaničnik, „učinjeni pre ruske invazije, ali bi bili od veće pomoći da su nastavljeni i tokom rata“

Imati američke vojne trenere na terenu sada možda nije vredno rizika, smatraju, drugi anonimni zvaničnici, naročito ako bi to, kako kažu, „izazvalo eskalaciju sukoba od strane ruskog predsednika Vladimira Putina“.

BONUS VIDEO: Snimci iz drona – Bombardovanje Marijupolja

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar