Foto: AP Photo/Alexei Alexandrov, Celestino Arce Lavin / Zuma Press / Profimedia

Lider ruske republike Čečenije Ramzan Kadirov od početka rata u Ukrajini tvrdi da ruska vojska i čečenski borci, ili kako ih u medijima nazivaju Kadirovci, osvajaju grad za gradom i da su toliko nadmoćni da im ukrajinska vojska ne može ništa. Danas je, međutim, ponudio nagradu od milion dolara za informacije bataljonima šeika Mansura i Dudajeva, za koje je rekao da se bore na suprotnoj strani - ukrajinskoj. O kakvim bataljonima je reč?

Bataljoni šeika Mansura i Dudajeva na ukrainskoj strani su od 2014. godine, kada su njihovi dobrovoljci došli u Donbas kako bi se borili protiv Rusije.

Pročitajte još:

Njihov motiv za borbu protiv „svoje braće“, kako je u jednom od intervjua rekao lider tog bataljona Muslim Čeberlojevski, jesu krvavi događaji iz Čečenije devedesetih godina.

Naime, 1991. godine Čečenija je bila u ratu sa Rusijom. Čeberlojevski se bataljonu pridružio na samom početku 1991. godine, međutim, kasnijih godina morao je da napusti zemlju. A onda se 2014. godine vratio u Ukrajinu.

Foto:AP Photo/Alexei Alexandrov

U njegov bataljon se tada, za dve nedelje prijavilo se više od 600 ljudi, od kojih je trećina došla u Ukrajinu.

Tada je formirao novi bataljon nazvan po Džoharu Dudajevu. Kako su dobrovoljci masovno počeli da pristižu bataljon je podeljen u dva dela i drugi je nazvan Šeik Mansur – prvi je otišao u pravcu Luganska, a drugi prema Donjecku. Do 2016. bio je na prvoj liniji fronta, zatim je jezgro jedinice odvedeno u bazu kod Marijupolja.

Bataljonu se i u ovom ratu pridružuje veliki broj ljudi, dolaze muškarci sa Kavkaza, Gruzijci, Tatari, Azerbejdžanci…

Kako kaže prvi čovek bataljona, više ne može svako da pristupi jedinici, jer od 2014. druga strana stalno pokušava da se infiltrira.

Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

„Prihvatamo one koje poznajemo ili za koje uvaženi ljudi daju garancije. Mi zapravo poznajemo sve koji su prošli prvi i drugi čečenski rat, a mlade ljude koji su odrasli u Evropi detaljno proveravamo“, rekao je Čeberlojevski za NV Ukrajine.

Kako kaže najstariji borac ima 71 godinu, a najmlađi 18. Maloletne osobe ne primaju, iako se masovno prijavlju.

„Neki su pokušali da pošalju svoju decu od 15-16 godina da treniraju kod nas. Ako proglasimo punu mobilizaciju, biće na stotine dobrovoljaca, ali do sada ih je u našoj jedinici i do stotinu. Imamo dovoljno i ne treba nam više. Uostalom, mi nismo na državnoj podršci, podržavaju nas volonteri i dijaspora“, dodaje.

Šta je glavni motiv?

Kako kaže, Čečenija je u ratu sa Rusijom oko 400 godina – od vremena carske Rusije do danas.

Ukrajina, Donbas, Lugansk, Donjeck, vojska, vojnici, tenk, tenkovi, municija
Foto: REUTERS/Serhii Nuzhnenko

„Borimo se za našu slobodu, nezavisnost, zemlju i teritoriju. Ali Čečena ima samo milion, a Rusa na desetine miliona. Prema tome, mi odlično razumemo sudbinu Ukrajine, ona to isto brani vekovima. Mi smo scene iz Buče doživljavali godinama“, rekao je Čeberlojevski.

Dodaje da za razliku od pre 30 godina, danas svi imaju internet i telefon, pa je ceo svet svojim očima video zločine.

„Počeli su u Čečeniji, sada vidimo posledice u Ukrajini, a sutra bi to moglo da se desi u Poljskoj ili bilo gde drugde“, naglasio je Čeberlojevski.

Kako navodi, tokom dva rata Rusije i Čečena, od 1.000.000 Čečena, ubijeno je 300.000, od ​​čega 42.000 dece – skoro 30 odsto ukupne populacije.

Šta planiraju?

Lugansk, Donjeck, Ukrajina, rat
Foto: EPA-EFE/STR

Čeberlojevski kaže da je njihov plan bio da ostanu u Marijupolju, ali su ih pozvali u Kijev, jer je bilo važnije odbraniti glavni grad.

„Od tada držimo odbranu kod Kijeva, naši momci su ovde učestvovali u partizanskim operacijama, zasedama, diverzantskim radovima, miniranju. Ali pošto imamo samo ručno prenosno oružje, nismo imali veće bitke, poput onih artiljeraca, tankera i minobacača“, kaže Čeberlojevski da se njegove jedinice još uvek nisu susrele sa Kadirovljevim vojnicima od početka rata, ali da je susret neizbežan.

Zapaljive izjave Kadirova 

Inače, Kadirov tvrdi da je „na hiljade“ Čečena u Ukrajini i da „svi pomažu Rusiji u osvarenju vojnih ciljeva“. Na svom nalogu na Telegramu objavljivao je snimke čečenskih boraca u Marijupolju i iz drugih delova Ukrajine, zatim snimke ispraćaja Čečena u uniformama koji su navodno krenuli na ratište, pa čak i snimak na kojem je on sam sa borcima, a za koji tvrdi da je zabeležen u blizini Kijeva. Međutim, nema dokaza da je Kadirov stvarno bio u Ukrajini od početka rata.

Kadirov je od prvog dana rata davao zapaljive izjave, pa čak i upućivao pretnje, poput one upućene Vladmiru Zelenskom da će „završiti sa njim za nekoliko dana“.

„Pročitao sam da je Zelenski izrazio spremnost da se bori deset godina. Nemamo toliko vremena, završićemo sa tobom ovih dana“, rekao je Kadirov u audio snimku objavljenom na Telegramu predsednika Čecenije.

BONUS VIDEO: Borodjanka kao grad duhova

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram