Foto: Tanjug/AP /Alexei Alexandrov

Pre dve nedelje stotine ukrajinskih boraca okončalo je odbranu čeličane Azovstal u Marijupolju. Oko 2.400 ukrajinskih boraca, od kojih su neki pripadnici bataljona Azov, predali su se ruskim trupama koje sada kontrolišu grad na jugu Ukrajine. Porodice ukrajinskih boraca kažu da još nisu čuli informacije o svojim najmilijma i da ne znaju gde se oni nalaze.

„Nisam bila u kontaktu sa svojim mužem niti sam dobila bilo kakve informacije o njemu u poslednje vreme“, rekla je Ana Ivleva, supruga Antona, marinca koji je teško ranjen tokom ruske opsade čeličane Azovstal. Prošlo je više od mesec dana otkako je razgovarala sa njim.

„Poslednji put smo razgovarali 13. aprila. I tada bi mi njegova braća po oružju poslala poruke da je još živ“, rekla je Ivleva.

Iako su zvaničnici ukrajinske vlade bili u kontaktu sa pomenutim borcima, Ana ističe da nema informacija o tome gde se nalaze borci iz Azovstala i u kakvim uslovima borave, piše CNN.

Foto: Tanjug/AP

Ona se nada da je njen muž živ, čak i ako je u zatočeništvu.

„Svi mi – porodice, supruge i majke marinaca, čuvamo jedni druge, uvek smo u kontatku 24 sati dnevno, 7 dana u nedelji“, rekla je ona. „Uvek razmenjujemo sve dostupne vesti, mi smo kao porodica“, rekla je.

Posle duge opsade, ukrajinski lučki grad Marijupolj je pao pod potpunu rusku kontrolu ranije ovog meseca, predajom boraca iz Azovstala.

Foto: Tanjug/AP /Natacha Pisarenko

Ruska državna propaganda pojedine borce iz Azovstala naziva „nacistima“, pa su njihove porodice zabrinuta zbog toga kako bi mogli da ih tretiraju u zarobljeništvu.

Druga žena po imenu Jana, čiji je dečko marinac koji je bio u Azovstalu, govorila je za CNN pod uslovom anonimnosti, ističući da je zabrinuta za bezbednost.

„Nisam ništa čula o njemu. Poslednji put smo bili u kontaktu 11. maja“, rekla je ona.

Foto: Tanjug/(AP /Alexei Alexandrov, File

Ukrajinska vlada nije dala nikakve informacije o tome gde bi mogao da bude njen dečko, dodala je.

„Majku mog dečka je kontaktirao Međunarodni komitet Crvenog krsta, ne mogu tačno da se setim kada“, rekla je. „Samo su joj rekli da je živ, to je to“, navela je.

MKCK je bio uključen u registraciju boraca koji napuštaju Azovstal od 17. maja – delom kako bi pomogao ratnim zarobljenicima da ostanu u kontaktu sa porodicama. Organizacija radi u Ukrajini od 2014. godine, od kada je počeo rat za u Donbasu.

Foto: Tanjug/AP /Alexei Alexandrov

Druga supruga borca iz Azovstala, Tetjana, rekla je da je njen muž uspeo da je pozove sa nepoznatog broja nakon predaje. Rekla je da su neki od njegovih drugova zadržani u gradu u Donjeckoj oblasti koju drže separatisti. CNN je pristao da ne navodi njeno prezime iz bezbednosnih razloga.

„Njegov glas je bio miran i samouveren“, rekla je ona. „Rekao je da su uslovi u kojima borave u redu. Rekao je da bi u budućnosti moglo da bude moguće da im bude dozvoljeno da prime neke pakete“, dodala je.

Istakla je da je sa mužem razgovarala desetak minuta i da je njen rekao da će pokušati da je pozove ponovo. Ali od tada ga više nije čula.

Foto: Tanjug/AP

„To je to, nema više poziva ili vesti“, rekla je.

Rođaci i žene boraca iz Azovstala su rekli da su formirali Savet žena i majki kako bi osigurali da se prema njihovim najmilijima postupa u skladu sa Ženevskom konvencijom o ratnim zarobljenicima.

„Od nas je zatraženo da ćutimo, kako ne bismo pogoršali situaciju“, rekla je na konferenciji za novinare Tetjana Horko, sestra komandanta marinaca Serhija Horka.

Foto: Tanjug/AP

„Ali ne treba misliti da je priča o heroja Azovstala gotova. Treba im podrška, treba da ih vratimo kući“, dodala je.

PROČITAJTE JOŠ:

Sandra Krotevič, sestra prvog zamenika komandanta puka Azov, Bohdana Kroteviča, rekla je da rođaci ne znaju šta se dešava sa zarobljenim borcima, prenosi Rojters.

„Gde su, šta im se dešava, u kakvom su stanju, ne znamo“, rekla je ona. „Očekujemo da će Rusija prema njima postupati u skladu sa Ženevskom konvencijom u skladu sa međunarodnim pravom, kao što se Ukrajina odnosi prema ruskim zarobljenicima“, dodala je.

Natalija Zaricka, surpuga vojnika bataljona Azov, rekla je da ju je kontaktirao Međunarodni komitet Crvenog krsta.

„Obaveštana sam da je registrovano da je napustio čeličanu Azovstal, ali ni na jedno od mojih pitanja – da li je još živ, u kakvom je stanju, gde su odvedeni – nije odgovoreno“, rekla je Zaricka.

Pojedini ruski političari su predložili da se borcima Azova, koji su bili deo desničarske milicije pre nego što su 2014. godine ušli u sastav Nacionalne garde Ukrajine, treba da se sudi.

BONUS VIDEO: Ruska vojska u akciji čiščenja Azovstala

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare