Foto: EPA-EFE/YONATAN SINDEL

Bivši izraelski premijer Benjamin Netanijahu suočava se sa optužbama o korupciji koje su ozbiljno narušile njegov ugled u javnosti. Pregovori koje Netanijahu vodi sa državnim tužiocem o priznanju krivice konačno će dobiti epilog, izuzetno nepovoljan po nekadašnjeg premijera, iako će, po svemu sudeći, izbeći zatvorsku kaznu.

PROČITAJTE JOŠ:

U izveštaju se navodi da najviši zvaničnici procenjuju da je Netanijahu odlučio da se dogovori kako bi sporazum bio finalizovan što pre.

Državni tužilac insistira da Netanijahu prvo mora da prihvati osnovni uslov okvir sporazuma – da bude osuđen za prevaru i povredu poverenja, da će mu su odrediti kaznu i osuditi ga na 3-6 meseci društveno korisnog rada. Međutim, ono što će Netanijahua zaboleti jeste činjenica da prihvatanjem ovakvog sporazuma ne može da obavlja javnu funkciju u periodu od sedam godina.

Tek nakon što se bivši premijer složi sa detaljima sporazuma u potpunosti, strane mogu da počnu sa finalizacijom dogovora.

Ugovorom koji je navodno ponuđen Netanijahuu, bivši premijer bi priznao optužbe za prevaru i povredu poveranja i dobio bi samo blagu kaznu društveno korisnog rada.

Međutim, od njega bi se tražilo da pristane na osudu koja uključjuće „moralnu niskost“ – izbacivanje iz javnog života na najmanje sedam  godina i što bi verovatno značilo kraj njegove političke karijere.

Tačke sporenja

Pitanje „moralne niskosti“ se trenutno smatra glavnom tačkom spora između Netanijahua i tužioca, ali se navodi da je sud uporno odbija bilo koju drugu opciju, prenosi Tajms of Izrael.

Pregovori su zato i zapali u ćorsokak jer se Netanijahuu ne dopada mogućnost da mu bude uskraćeno da se ponovo kandiduje za političku funkciju. Umesto toga, on planira da se izjasni krivim po određenim tačkama optužnice, što će mu doneti kaznu društveno korisnog rada, umesto boravka u zatvoru.

Tačnije, izraelski mediji navode da su strane u sukobu oko pitanja kada će Netanijahu podneti ostavku u Knesetu. Ukoliko podnese ostavku pre konačne presude, na sudiji Vrhovnog suda je  da donose odluku pre sledećih izbora za Kneset. Ako, međutim, Netanijahu ostane na funkciji dok presuda ne bude na snazi – onda će sudije doneti konačnu odluku o tome da li njegovi postupci predstavljaju „moralnu niskost“.

Kako prenosi Kanal 13, Netanijahu je počeo da razmatra sporazum o priznanju krivice nakon što je dobio pravnu procenu da je nedavno svedočenje ključnog državnog svedoka – Nira Hefeca delotvorno za slučaj tužilaštva i zbog zabrinutosti da bi predstojeće svedočenje Šlomoa Filbera takođe moglo da bude štetno po njega.

Nir Hefec Nir Hefetz Benjamin Netanyahu
Nir Hefec i Benjamin Netanijahu Foto:EPA-EFE/GALI TIBBON

Kako bi ovaj slučaj mogao da utiče na politiku?

Netanijahu je prethodne godine izgubio vlast nakon dugih 12 godina.

Njegova partija Likud nije uspela da formira vladu prošle godine, jer ostale stranke nisu htele da podrže Netanijahua zbog optužbi za korupciju.

Sada kada je u opoziciji, Netanijahu je obećao da će svrgnuti Neftalija Beneta koji ga je nasledio na mestu premijera.

Teoretski, ako Netanijahu uspe da prevaziđe svoje pravne poteškoće u ovom trenutku, mogao bi da se vrati u politiku sa novom koalicijom desnice.

Ako bi Netanijahuu bilo zabranjeno da se bavi politikom u Izraelu, konzervativne partije u Benetovoj koaliciji bi mogle da odbace aktuelnog premijera i da se odluče za formiranje koalicije sa Likudom pod novim vođstvom.

Aharon Barak, bivši predsednik Vrhovnog suda, rekao je za Kan radio da će Netanijahuov sporazum o proznanju krivice ublažiti pritisak na pravosudni sistem.

Naftali Benet Naftali Bennett
Naftali Benet Foto:EPA-EFE/MENAHEM KAHANA

Pravosuđe je godinama moralo da se brani od napada Netanijahua i njegovih saveznika da su optužbe i slučaj protiv njega politički motivisani.

BONUS VIDEO: Anketa sa ulica ukrajinskih sela i rovova o razgovorima Putina i Bajdena

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare