Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Nemački list Zidojče cajtung (SZ) objavio je članak u kojem analizira kriterijume po kojima nemačke vlasti neku zemlju proglašavaju rizičnim područjem te postavlja pitanje zašto Hrvatska i Malta nisu stavljene na crvenu listu.

„Ko ubuduće dođe u Nemačku iz područja koja su proglašena rizičnim, mora ići u petodnevni karantin. O tome su se dogovorile savezne i pokrajinske vlasti te više neće biti moguće izbeći karantin testiranjem. Zbog tog novog pravila proglašavanje nekog područja rizičnim poprima veće značenje“, piše SZ i dodaje kako je problem u tome što proglašavanje neke zemlje rizičnom ne odgovara uvek nužno „stvarnom stanju zaraze u pojedinačnoj državi“, prenosi Index.

Više od 12 posto testova u Hrvatskoj je pozitivno

Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Pročitaj i:

U Nemačkoj je broj pozitivnih u odnosu na sveukupni broj testiranih manji od 1 posto, kao i u Velikoj Britaniji. S druge strane, u Italiji i Španiji je više od 8 odsto sprovedenih testova pozitivno na koronavirus.

„Alarmantno je stanje u Hrvatskoj: tamo je više od 12 posto sprovedenih testova pozitivno. Jasan znak da se u Hrvatskoj nedovoljno testira“, smatra SZ.

Postavlja se pitanje zašto su nemačke savezne vlasti rizičnima proglasile samo dve hrvatske županije, a ne celu državu.

Hrvatska premalo testira?

„Činjenica je da Hrvatska još nije prešla granicu od 50 zaraženih na 100 hiljada testiranih, ali to što premalo testiraju službene brojke dovodi u pitanje“, piše SZ.

Portparol ministarstva zdravlja rekao je da bi bilo „trenutno neprimereno“ celu Hrvatsku proglasiti rizičnim područjem, te da ne može reći da li Hrvatska testira dovoljno.

Najviše zaraženih došlo je iz Hrvatske

Nemački list podseća na to da nemačka vlada ne mora u svojim procenama da se oslanja samo na službene podatke iz inostranstva već i na one Instituta Robert Koh, koji je objavio da je u proteklih nedelju dana najviše zaraženih iz inostranstva došlo iz Hrvatske, njih 940.

„U stvarnosti je taj broj verovatno veći, jer kako cela Hrvatska nije proglašena rizičnom, manji broj ljudi koji dolazi iz Hrvatske u Nemačku ima obavezu testiranja.“

Još zagonetnije je ponašanje nemačke vlade prema Malti, smatra SZ i podseća da je Malta još pre dve nedelje prešla granicu od 50 zaraženih na 100 hiljada stanovnika, ali i dalje nije službeno proglašena rizičnim područjem.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar